Ansedel Anna Charlotta Appelberg f Olsson

1881-1919

Född 1881-08-24 i Hälledal, Högsjö (Y) [1] .
Död 1919-09-11 i Lunde, Gudmundrå (Y) [2] .


Anna Charlotta Appelberg f Olsson
Född 1881-08-24 i Hälledal, Högsjö (Y) [1] .
Död 1919-09-11 i Lunde, Gudmundrå (Y) [2] .
Målarhustru
Hushållerska 1916-1919 i Lunde No: 2, Gudmundrå (Y). 1

F "Skräddar" Olof Olsson.
Född 1855-07-06 i Westberg Nr 5, Rättvik (W) [3] .
Död 1899-12-20 i Ramvik, Högsjö (Y) [4] [2] .
Målare i Hälledal, Högsjö (Y) [5] .
Målare i Ramvik, Högsjö (Y) [5] .


FF "Skräddar" Olof Jonsson.
Född 1820-02-04 i Westberg Nr 5, Rättvik (W) [6] .
Död 1866-09-15 i Westberg Nr 7, Rättvik (W) [7] .
Skräddare i Rättvik (W).


FFF "Skräddar" Jon Andersson Troppriddare.
Född 1771-11-16 i Westberg Nr 5, Rättvik (W) [8] .
Död 1831-07-11 i Westberg Nr 5, Rättvik (W) [9] .
Soldat Troppridare, Rättviks kompani, Dalaregementet 1793-1806 [10] .
Skräddare


FFFF "Skräddar" Anders Andersson.
Född 1740-09-04 i Westberg Nr 3, Rättvik (W) [11] .
Död 1805-05-23 i Westberg, Rättvik (W) [12] .
Skräddare


FFFM "Skräddars" Brita Jonsdotter.
Född 1738-03-28 i Westbjörka, Rättvik (W) [13] .
Död 1823-02-26 i Rättvik (W) [14] .


FFM Lisbet Mattsdotter.
Född 1779-03-01 i Backarne, Rättvik (W) [15] .
Död 1834-06-21 i Westberg gård, Rättvik (W) [9] .


FFMF Mats "Engsås" Andersson.
Född 1735-07-15 i Rättvik (W) [16] .
Död 1811-04-07 i Rättvik (W) [17] .


FFMM Kerstin Jonsdotter.
Född 1747-06-13 i Wikarbyn, Rättvik (W) [18] [19] .
Död 1818-02-11 i Rättvik (W) [19] .


FM Margareta Andersdotter.
Född 1810-01-17 i Tina, Rättvik (W) [20] .
Död 1873-11-20 i Westberg Nr 7, Rättvik (W) [21] .


FMF Anders Danielsson Dalkarl Sköld.
Född 1774-04-14 i Tina, Rättvik (W) [22] .
Död 1831-01-27 i Tina, Rätvik (W) [23] .
Soldat Rättviks kompani, Dalaregementet från 1791-03-15 till 1830-06-20 i Rättvik (W) [24] .
Korpral Rättviks kompani, Dalaregementet omkring 1825 i Rättvik (W) [25] .


FMFF "Erkes" Daniel Ersson.
Född 1744-01-01 i Sörbygget, Tina, Rättvik (W) [26] [27] .



FMFM Brita Andersdotter.
Född 1744-08-12 i Öfvre Graf, Rättvik (W) [26] .
Död 1815 i Rättvik (W).


FMM Brita Eriksdotter.
Född 1769-06-20 i Alfarsbyn, Rättvik (W) [22] .



FMMF "Blåns" Erik Larsson.
Född 1724-04-26 i Altfarsbyn N 23, Rättvik (W) [28] [29] .
Död 1775 i Altfarbyn, Rättvik (W) [29] .


FMMM "Blåns" Kerstin Hansdotter.
Född 1734-12-06 i Utanåker, Rättvik (W) [30] .
Död 1810-07-31 i Alfarsbyn, Rättvik (W) [31] .


M Brita Lovisa Olsson Brännström.
Född 1845-01-17 i Utansjö, Högsjö (Y) [32] .
Död 1910-09-24 i Ramvik, Högsjö (Y) [4] [33] .
Piga från 1864 till 1867 i Härnösand (Y) [34] .
Sömmerska tillsammans med sina systrar Anna-Lisa och Charlotta 1879 i Dal, Högsjö (Y) [35] .
Piga 1881 i Västby, Högsjö (Y) [36] .


MF Johan Brännström.
Född 1815-10-16 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [37] .
Död 1903-11-12 i Högsjö (Y) [38] [39] .
Dräng i Klankliden, Nysätra (AC) [40] .
Stalldräng i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå (AC).
Dagsverkskarl i Utansjö bruk, Högsjö (Y).
Arbetare 1842-1846 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) [41] .
Stalldräng 1847-1849 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) [42] .
Arbetare 1850-1893 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) [43] .
Gratialist [44] .


MFF Olof Olofsson.
Född 1776-03-19 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [37] [45] .
Död 1838-09-04 i Kornsjön, Nysätra (AC) [46] .
Bonde i Degerfors, Nysätra (AC) [47] .
Nybyggare från 1818 i Degerfors, Nysätra (AC).
Bonde i Jonasmarken 1, Jonasmarken, Nysätra (AC) [48] .


MFFF Olof Olofsson.
Född 1742-11-22 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) [49] [50] .
Död 1788-03-03 i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC) [51] .
Dräng
Bonde i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC).


MFFM Brita Catharina Larsdotter.
Född 1755-09-03 i Innansjön 18, Burträsk (AC) [52] .
Död 1809-12-01 i Innarsjön 7:3, Innarsjön, Burträsk (AC) [52] .
Piga


MFM Brita Gerdtsdotter.
Född 1774-12-28 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) [53] .
Död 1829-11-05 i Degerfors, Nysätra (AC) [54] .


MFMF Gerdt Gerhard Larsson.
Född 1734-02-03 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) [55] .
Död 1816-12-07 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) [56] .
Bonde från 1788 i Horneströms bruk, Ytterlännäs (Y) [57] .


MFMM Maria Nilsdotter.
Född 1747-04-22 i Stämningsgården 2, Stämningsgården, Skellefteå landsförsamling (AC) [57] .
Död 1817-01-11 i Ersmark, Kågedalen (AC) [58] .


MM Lovisa Brännström f Jakobsdotter.
Född 1812-11-28 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) [59] .
Död 1898-10-01 i Utansjö, Högsjö (Y) [38] [39] .
Piga i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå.


MMF Jakob Thomasson.
Född 1758-11-13 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [60] .
Död 1817-02-13 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) [61] .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Bonde från 1797 i Östra Sjulsmark 3 (AC).


MMFF Thomas Jonsson.
Född 1736-01-01 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [62] .
Död 1808-04-15 i Flarken, Nysätra (AC).
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).


MMFM Malin Jakobsdotter.
Född 1730 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [63] .
Död 1762-12-15 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [63] .


MMM Anna Catharina Larsdotter.
Född 1770-06-23 i Gullmark 2, Bygdeå (AC) [64] .
Död 1837-02-25 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) [61] .


MMMF Lars Persson.
Född 1731-08-08 i Gumboda 9 , Nysätra (AC) [65] .
Död 1807-06-28 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Bonde från 1766 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) [61] .
Nämndeman i Bygdeå (AC) [64] .


MMMM Margareta Larsdotter.
Född 1733-12-24 i Sikeå 2, Sikeå, Bygdeå (AC) [66] .
Död 1817-11-22 i Gullmark, Bygdeå (AC).


Levnadsbeskrivning

Målarhustru
Flyttade 1914-12-11 från Ramvik, Högsjö (Y) till Lunde No: 3, Gudmundrå (Y) [67] .
Flyttade 1916 från Lunde No: 3, Gudmundrå (Y) till Lunde No: 2, Gudmundrå (Y) [68] .
Hushållerska 1916-1919 i Lunde No: 2, Gudmundrå (Y). 2

Omnämns i Högsjö, A1:11B, Husförhör, 1887-1894, 0/223, Sida 26 av 203 Maken Johan Emil Appelberg levde vid Anna Charlottas död i Adolf Fredrik, Stockholm. Dom hade formellt separerat nio år innan.

Ann Charlotta förekommer med efternamnet Appelberg i Gudmundrås dödsbok och med efternamnet Olsson i Högsjö dödsbok.

I testamentet efter Anna Charlotta framgår det att makarna sökte äktenskapsåtskillnad i nio år före hennes död men detta har inte slutförts. Johan Emil har i ett dokument avstått från allt arv efter Anna Charlotta. Detta innebar att brodern Johan Emanuel (Farfar) fick ärva allt efter henne.

Levde 1910 i Högsjö enligt SBF 1910
Innehar bouppteckning

Familjen finns registrerade i Högsjö Församlingsbok AIIa:4 1905-1923 sid 507



appelberanna_budom.png


Relationer och barn


Gift 1904-02-11 i Härnösand (Y) [69] .
Borgerlig vigsel i Härnösand

Johan Emil Appelberg. Född 1877-08-30 i Wörå, Finland [69] .
Död 1934-04-11 i Katarina, Stockholm (A) [70] .


Källor

  1. Högsjö A1:11B Husförhör 1887-1894 p 26/203
  2. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  3. Rättvik AI:13A Husförhör, 1858-1867 p 80/422
  4. Högsjö AII:a4 Församlingsbok 1905-1923 p 198 2056.34.19800
  5. Paul Olsson
  6. Rättvik C:7 Födde 1809-1835 22/0 p 155/396
  7. Rättvik F:16 Döda 1850-1874 p 133/326
  8. Rättvik AI:9A Husförhör, 1816-1825 p AD Bild 59 / sid 51
  9. Rättvik AI:10C Husförhör 1826-1836 SVAR Bildid: C0013641_00061
  10. Centrala soldatregistret
  11. Rättvik AI:5C Husförhör 1775-1784 p 54/188
  12. Rättvik AI:7A Husförhör 1795-1805 p 54/217
  13. Rättvik AI:6C Husförhör, 1786-1795 p 51/190
  14. Rättvik F:1 Döda 1821-1849 p 26/351
  15. Rättvik AI:6a Husförhör 1786-1795 AD bild 27 / sid 39
  16. Rättvik C:5 Födde 1724-1744 AD bild 67
  17. Rättvik F:10 Döda 1810-1821 AD bild 56
  18. Rättvik C:5 Födde 1724-1774 AD Bild 125
  19. Rättvik F:8 Döda 1800-1820 AD bild 221
  20. Rättvik AI:14B Husförhör, 1868-1877 p 416/469
  21. Rättvik F:16 Döda 1850-1874 p 296/326
  22. Rättvik AI:10C Husförhör 1826-1836 p 15/238
  23. Rättvik F:11 Döda 1821-1836 AD bild 210
  24. Krigsarkivet SE/KrA/0023/0/117 (1790-1792)
  25. Krigsarkivet SE/KrA/0023/0/121 (1825-1830)
  26. Rättvik AI:6B Husförhör, 1786-1795 p 131/195
  27. Rättvik C:5 Födde 1724-1744 AD sid 108
  28. Rättvik AI:3 Husförhör 1742-1745 AD Bild 259 / sid 172
  29. Rättvik AI:5b Husförhör 1775-1785 AD Bild 113 / sid 212
  30. Rättvik AI:6B Husförhör, 1786-1795 AD Bild 117 / sid 232
  31. Rättvik AI:8b (1806-1815) Bild 22 / sid 17
  32. Högsjö C:4 Födde död 1845-1880 p 6/215
  33. Högsjö SCB Döda 1910
  34. Härnösand A1A:114B Husförhör 1862-1870 p 113/146
  35. Högsjö A1:10, Husförhör, 1877-1886 p 43/10
  36. Högsjö A1:10, Husförhör, 1877-1886 p 93/223
  37. Burträsk A1:7B Husförhör 1816-1825 p 130/143
  38. Högsjö AII:a2 Församlingsbok 1895-1905 p 499
  39. SVAR-döddatabas
  40. Nysätra AI:6a 1825-1835 AD Bild 52 / sid 46
  41. Mtl 1842-1846
  42. Mtl 1847-1849
  43. Mtl 1850-1893
  44. Folkräkningen 1900 (SVAR)
  45. Burträsk C:2 Födda 1760-1788 AD bild 113
  46. Nysätra E:1. L/V/D/B 1836-1861 p 9/68
  47. Ann-Mari Bäckman
  48. Nysätra AI:5 1814-1824 AD Bild 46 / sid 39
  49. Lövånger 1600-1800 Agneta Olofsson
  50. Lövånger AI:3 1761-1781Bild 18 / sid 14 AD Bild 18 / sid 14
  51. Gun Wiklund
  52. Bengt Viksten
  53. Skellefteå landsförsamling C:4 1758-1778 AD Bild 336 / sid 333
  54. Nysätra C:4 F/D/D 1790-1835 p 141/203
  55. Skellefteå landsförsamling C:2 Födda 1730-1742
  56. Gustav Nilsson
  57. Skellefteå socken 1650-1790
  58. Skellefteå landsförsamling AI:5a 1810-1818 AD Bild 290 / sid 279
  59. Bygdeå C:3(2) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 51/237
  60. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 80/125
  61. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  62. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 50/125
  63. Kurt Andersson
  64. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 94/125
  65. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  66. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 41/125
  67. Högsjö AII:a4 Församlingsbok 1905-1923 AD sid 507
  68. Gudmundrå AIIa:9 församlingsbok 1916-1927 sid 166
  69. FEL: Referens till källa som inte finns
  70. Sveriges dödsbok 1901-2009

Fotnot

  1. hos Hans M Norberg
  2. hos Hans M Norberg
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-10-03-- kl: 23:50

Framställd 2018-10-03 med hjälp av Disgen version 2018.