Ansedel Olof Persson

1670-1733

Född 1670 i Djupsjö (7), Sidensjö (Y) [1] .
Död 1733-04-29 i Väs, Sidensjkö (Y)terkäl.

Olof Persson
Född 1670 i Djupsjö (7), Sidensjö (Y) [1] .
Död 1733-04-29 i Väs, Sidensjkö (Y)terkäl.
Sågkarl i Mo, Själevad (Y) [2] .
Bonde 1703-1705 i Nyland 4, Själevad (Y) [3] .
Bonde 1706-1711 i Kasta 2, Själevad (Y) [3] .
Bonde 1712-1725 i Uberg 1, Sidensjö (Y) [4] .
Brukare 1716-1717 i Uberg 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
F Per Göransson.
Född omkring 1650 i Djupsjö 7, Sidensjö (Y) [3] .
Död uppskattat 1685 i Djupsjö, Sidensjö (Y).
Bonde 1675-1684 i Djupsjö 7, Sidensjö (Y) [4] .

FF Göran Eriksson.
Född 1611 i Djupsjö 7, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1693 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1635-1675 i Djupsjö 7, Sidensjö (Y) [4] .
Nämndeman 1644-1647 i Sidensjö (Y) [4] .
Nämndeman 1657-1664 i Sidensjö (Y) [4] .


FFF Erik Andersson.
Född omkring 1580 i Djupsjö 7, Sidensjö (Y).
Död i Djupsjö, Sidensjö (Y).
Bonde 1621-1622 i Djupsjö 7, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1628-1631 i Djupsjö 7, Sidensjö (Y) [4] .


FFFF Anders Jonsson.
Född omkring 1540 [3] .

Bonde mellan 1560 och 1608 i Djupsjö, Skorped (Y) [4] .

 
   
 
     
 
   
 
M Kerstin Johansdotter.
Född omkring 1650 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död uppskattat 1718 i Eden, Nätra (Y) [4] .
Bonde 1700-1703 i Eden, Nätra (Y).
Bonde 1715-1718 i Eden, Nätra (Y).

MF Johan Jonsson.
Född 1625 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1695 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1649-1652 i Nolås 1:1, Själevad (Y) [4] .
Fjärdingsman 1649-1652 i Sidensjö (Y).
Bonde 1653-1695 i Drömme 5:1, Skorped (Y) [4] .
Nämndeman 1663-1695 i Sidensjö (Y) [4] .
Riksdagsman för bondeståndet 1676 [5] . 1


MFF Jonas Persson.
Född omkring 1560 i Nolås, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1649 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [6] .
Kyrkans sexman 1614 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1617-1621 i Sidensjö (Y) [4] .
Fjärdingsman 1628 i Sidensjö (Y).
Bonde 1606-1649 i Drömme 5 1, Sidensjö (Y) [4] .


MFFF Per Jonsson.
Född omkring 1535 i Nolås, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1587 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [6] .
Knekt 1560-1562 i Nolås, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1561-1578 i Nolås 1:1, Sidensjö Y [4] .
Bonde 1579-1585 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1587 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1588-1599 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [4] .

 
   
 
MM Karin Johansdotter.
Född omkring 1625 i Drömme, Sidensjö (Y) [3] .
Död före 1701-10-11 i Drömme, Sidensjö (Y) [3] .


MMF Johan Uddesson.
Född omkring 1600 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [7] .
Död 1635 i Stettin, Polen.
Bonde 1627-1635 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Knekt 1635 i Nolås, Sidensjö (Y) [4] .


MMFF Udde Persson.
Född omkring 1565 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1602 i Nolås, Sidensjö (Y).
Bonde 1579-1602 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [7] .


MMFM Anna Nn.
Född omkring 1555.

Bonde 1610 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [7] .


MMM Kerstin NN.
Född omkring 1595 i Sidensjö (Y).
Död i Nolås, Sidensjö (Y).
Bonde 1636-1639 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [4] .

 
 

Levnadsbeskrivning

Sågkarl i Mo, Själevad (Y) [2] .
Bonde 1703-1705 i Nyland 4, Själevad (Y) [3] .
Bonde 1706-1711 i Kasta 2, Själevad (Y) [3] .
Bonde 1712-1725 i Uberg 1, Sidensjö (Y) [4] .
Brukare 1716-1717 i Uberg 2:1, Sidensjö (Y) [4] .

Utflyttad 1712 från Lungånger Själevad (Y)
Inflyttad 1712 till Uberg Sidensjö (Y)
Utflyttad 1725 från Uberg Sidensjö (Y) (Sid. å. Skp. släkten å gårdar Sid 310)
Inflyttad 1725 till Själevad (Y) (Sid. å. Skp. släkten å gårdar Sid 310)


Relationer och barn

Gift 1703-06-24 i Sidensjö (Y) [2] .
Karin Bengtsdotter. Född 1679 i Nyland 4, Själevad (Y) [1] .
Död 1749-12-24 i Västerkäl, Sidensjö (Y) [2] .
Margareta Olofsdotter. Född 1707-11-17 i Kasta, Själevad (Y) [2] .
Död 1730-06-07 i Överå, Sidensjö (Y) [2] .
Kerstin Olofsdotter. Född 1710-10-09 i Lungåker, Själevad (Y) [2] .
Död 1786-01-12 i Västerkäl, Sidensjö (Y) [2] .
Begravd 1786-01-15 i Västerkäl, Sidensjö (Y) [2] .
Dödsorsak: Rödsot
Karin Olofsdotter. Född 1713-01-25 i Uberg, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1764 i Hämra, Sidensjö (Y) [2] .

Källor

  1. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  2. CD-Sidensjö 1689-1930
  3. Paul Olsson
  4. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  5. Bondeståndets ledamöter vid riksdagarna 1600-1697
  6. Erik Näslund
  7. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs

Fotnot

  1. Vid riksdagen 1676 var Johan Jonsson i drömme bondeståndets representant för Norra Ångermanland
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-05-18 -- kl: 23:50

Framställd 2019-05-19 med hjälp av Disgen version 2019.