Ansedel Johan Olof Brännström

1850-1924

Född 1850-06-25 i Utansjö, Högsjö (Y) [1] .
Döpt 1850-06-25 i Högsjö (Y) [1] .
Död 1924-06-09 i Strömnäs, Gudmundrå (Y) [2] .
Begravd 1924-07-15 i Gudmundrå kyrkogård, Gudmundrå (Y) [2] .


Johan Olof Brännström
Född 1850-06-25 i Utansjö, Högsjö (Y) [1] .
Död 1924-06-09 i Strömnäs, Gudmundrå (Y) [2] .
Stalldräng i Utansjö bruk, Utansjö (Y) [3] .
Arbetare i Ramvik, Högsjö (Y) [3] .
Stallmästare 1879 i Utansjö, Högsjö (Y) [4] .

F Johan Brännström.
Född 1815-10-16 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [5] .
Död 1903-11-12 i Högsjö (Y) [6] [7] .
Dräng i Klankliden, Nysätra (AC) [8] .
Stalldräng i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå (AC).
Dagsverkskarl i Utansjö bruk, Högsjö (Y).
Arbetare 1842-1846 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) [9] .
Stalldräng 1847-1849 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) [10] .
Arbetare 1850-1893 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) [11] .
Gratialist [12] .


FF Olof Olofsson.
Född 1776-03-19 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [5] [13] .
Död 1838-09-04 i Kornsjön, Nysätra (AC) [14] .
Bonde i Degerfors, Nysätra (AC) [15] .
Nybyggare från 1818 i Degerfors, Nysätra (AC).
Bonde i Jonasmarken 1, Jonasmarken, Nysätra (AC) [16] .


FFF Olof Olofsson.
Född 1742-11-22 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) [17] [18] .
Död 1788-03-03 i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC) [19] .
Dräng
Bonde i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC).


FFFF Olof Larsson Munk.
Född 1704-10-26 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) [18] .
Död 1776-12-05 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) [17] .
Dräng
Soldat
Bonde från 1750 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) [17] .


FFFM Dordi Andersdotter.
Född 1710-03-21 i Vallen 7, Lövånger (Y) [17] [18] .
Död 1782-03-20 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) [17] .
Piga


FFM Brita Catharina Larsdotter.
Född 1755-09-03 i Innansjön 18, Burträsk (AC) [20] .
Död 1809-12-01 i Innarsjön 7:3, Innarsjön, Burträsk (AC) [20] .
Piga


FFMF Lars Jonsson.
Född 1717-10-28 i Brände 18, Nysätra (AC) [21] .
Död 1789-05-15 i Bygdeträsk 7:15, Bygdeträsk, Burträsk (AC) [19] .
Bonde 1746 i Innarsjön 5:15, Innarsjön, Burträsk (AC).
Kyrkans sexman


FFMM Karin Mattsdotter Dalman Springfäldt.
Född 1722 i Djäkneboda, Bygdeå (AC) [19] .
Död 1813-12-07 i Innansjön 18, Burträsk (AC) [19] .


FM Brita Gerdtsdotter.
Född 1774-12-28 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) [22] .
Död 1829-11-05 i Degerfors, Nysätra (AC) [23] .


FMF Gerdt Gerhard Larsson.
Född 1734-02-03 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) [24] .
Död 1816-12-07 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) [25] .
Bonde från 1788 i Horneströms bruk, Ytterlännäs (Y) [26] .


FMFF Lars Larsson.
Född 1704 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [27] .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) [27] .
Bonde från 1725 i Ersmark (AC) [26] .


FMFM Brita Gerdtsdotter.
Född 1705 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) [26] [28] .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) [26] .


FMM Maria Nilsdotter.
Född 1747-04-22 i Stämningsgården 2, Stämningsgården, Skellefteå landsförsamling (AC) [26] .
Död 1817-01-11 i Ersmark, Kågedalen (AC) [29] .


FMMF Nils Samuelsson.
Född 1713 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) [30] .
Död 1788 i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC) [30] .
Bonde 1744-1760 i Stämningsgården 2, Skellefteå (AC).
Bonde i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC).


FMMM Mariet Jonsdotter.
Född 1715 i Renbergsvattnet 5, Burträsk (AC) [26] .
Död 1759 i Stämningsgården 2, Stämningsgården, Skellefteå landsförsamling (AC) [30] .


M Lovisa Brännström f Jakobsdotter.
Född 1812-11-28 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) [31] .
Död 1898-10-01 i Utansjö, Högsjö (Y) [6] [7] .
Piga i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå.


MF Jakob Thomasson.
Född 1758-11-13 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [32] .
Död 1817-02-13 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) [33] .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Bonde från 1797 i Östra Sjulsmark 3 (AC).


MFF Thomas Jonsson.
Född 1736-01-01 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [34] .
Död 1808-04-15 i Flarken, Nysätra (AC).
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).


MFFF Jon Thomasson.
Född 1703 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) [21] .
Död 1792-02-14 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [19] .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).


MFFM Malin Kruus Olofsdotter.
Född 1697-02-03 i Gumboda, Nysätra (AC) [19] .
Död 1754-12-11 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).


MFM Malin Jakobsdotter.
Född 1730 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [35] .
Död 1762-12-15 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [35] .


MFMF Jakob Jakobsson.
Född 1700-01-18 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) [35] .
Död 1754-11-25 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) [35] .
Bonde i Bygdeträsk 17, Bygdeträsk, Burträsk (AC).


MFMM Sara Andersdotter.
Född 1692-07-24 i Bursiljum 6, Burträsk (AC) [36] .
Död 1736-10-01 i Bygdeträsk 8, Innarsjön, Burträsk (AC) [36] .


MM Anna Catharina Larsdotter.
Född 1770-06-23 i Gullmark 2, Bygdeå (AC) [37] .
Död 1837-02-25 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) [33] .


MMF Lars Persson.
Född 1731-08-08 i Gumboda 9 , Nysätra (AC) [21] .
Död 1807-06-28 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Bonde från 1766 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) [33] .
Nämndeman i Bygdeå (AC) [37] .


MMFF Per Mårtensson.
Född 1702 i Gumboda 9, Nysätra (AC) [21] .
Död 1772-10-15 i Gumboda, Nysätra (AC) [21] .
Bonde från 1730 i Gumboda 9, Nysätra (AC) [21] .


MMFM Malin Nilsdotter.
Född 1702 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) [21] .
Död 1743 i Gumboda 9, Nysätra (AC) [21] .


MMM Margareta Larsdotter.
Född 1733-12-24 i Sikeå 2, Sikeå, Bygdeå (AC) [38] .
Död 1817-11-22 i Gullmark, Bygdeå (AC).


MMMF Lars Andersson Flank.
Född 1686 i Sikeå 2, Bygdeå (AC).
Död 1734 i Sikeå, Bygdeå (AC) [33] .
Soldat från 1710 [33] .
Bonde i Sikeå 2, Bygdeå (AC) [33] .


MMMM Lucia Isaksdotter.
Född 1693 i Edfastmark 5, Edfastmark, Bygdeå (AC) [33] .
Död 1774-01-16 i Sikeå, Bygdeå (AC).


Levnadsbeskrivning

Stalldräng i Utansjö bruk, Utansjö (Y) [3] .
Arbetare i Ramvik, Högsjö (Y) [3] .
Stallmästare 1879 i Utansjö, Högsjö (Y) [4] .
Flyttade 1920 från Strömnäs No: 2, Gudmundrå (Y) till Strömnäs såg, Gudmundrå (Y) [39] .
Högsjö, A1, 7, Husförhör, 1846-1855 sida 374 av 390

skogensrikedommar2.jpg


Relationer och barn


Gift 1881-11-20 i Högsjö (Y) [40] . 1

Märta Greta Brännström f Selin. Född 1858-05-25 i Lillsela, Högsjö (Y) [40] .
Död 1939-08-25 i Lunde, Gudmundrå (Y) [41] .

Johan Mårten Brännström. Född 1879-05-21 i Ramvik, Högsjö (Y) [40] .
Döpt 1879-05-25 i Högsjö (Y) [4] .
Död 1944-03-18 i Lunde, Gudmundrå (Y) [42] .
Begravd 1955-05-03 i Gudmundrå kyrkogård, Gudmundrå (Y) [42] .

Karl Edvard Brännström. Född 1892-01-14 i Strömnäs såg, Gudmundrå (Y) [43] .
Döpt 1892-02-14 i Gudmundrå (Y) [44] .
Död 1918-10-07 i Strömnäs, Gudmundrå (Y) [45] .
Begravd 1918-10-13 i Gudmundrå kyrkogård, Gudmundrå (Y) [42] .
Dödsorsak: Tuberkulos

Betsy Gustava Vallin. Född 1909-05-08 i Kramfors, Gudmundrå (Y) [43] .
Död 1936-10-27 i Ålderdomshemmet, Gudmundrå (Y) [46] .

Siv Irma Viola Wessman f Laurell. Född 1917-01-24 i Hedvig Elenoora, Stockholm (A) [47] .
Död 1974-09-13 i Hässleholm () [47] .


Källor

  1. Högsjö C:4 Födde död 1845-1880 p 25/215
  2. Begravda i Stockholm
  3. Högsjö - en socken genealogi
  4. Högsjö (Y) C:4 (1845-1880) Bild 157 / sid 302
  5. Burträsk A1:7B Husförhör 1816-1825 p 130/143
  6. Högsjö AII:a2 Församlingsbok 1895-1905 p 499
  7. SVAR-döddatabas
  8. Nysätra AI:6a 1825-1835 AD Bild 52 / sid 46
  9. Mtl 1842-1846
  10. Mtl 1847-1849
  11. Mtl 1850-1893
  12. Folkräkningen 1900 (SVAR)
  13. Burträsk C:2 Födda 1760-1788 AD bild 113
  14. Nysätra E:1. L/V/D/B 1836-1861 p 9/68
  15. Ann-Mari Bäckman
  16. Nysätra AI:5 1814-1824 AD Bild 46 / sid 39
  17. Lövånger 1600-1800 Agneta Olofsson
  18. Lövånger AI:3 1761-1781Bild 18 / sid 14 AD Bild 18 / sid 14
  19. Gun Wiklund
  20. Bengt Viksten
  21. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  22. Skellefteå landsförsamling C:4 1758-1778 AD Bild 336 / sid 333
  23. Nysätra C:4 F/D/D 1790-1835 p 141/203
  24. Skellefteå landsförsamling C:2 Födda 1730-1742
  25. Gustav Nilsson
  26. Skellefteå socken 1650-1790
  27. Skellefteå landsförsamling (AC) AI:3a (1771-1801) Bild 173 / sid 325
  28. Skellefteå landsförsamling AI:3a 1771-1801 Ad Bild 173 / sid 325
  29. Skellefteå landsförsamling AI:5a 1810-1818 AD Bild 290 / sid 279
  30. Indiko
  31. Bygdeå C:3(2) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 51/237
  32. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 80/125
  33. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  34. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 50/125
  35. Kurt Andersson
  36. Jan Fredman
  37. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 94/125
  38. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 41/125
  39. Gudmundrå AIIa:5 Församlingsbok 1899-1921 sid 1526
  40. Högsjö A1:11B Husförhör 1887-1894 p 26/203
  41. Sveriges dödsbok 1860-2016
  42. Begravda i Sverige
  43. Gudmundrå AIIa:5 Församlingsbok 1899-1921 p 173
  44. Gudmundrå AI:8c Husförhör 1889-1898 Bild 143 / sid 933
  45. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  46. Sveriges dödsbok 1901-2013
  47. Sveriges dödsbok 1901-2009

Fotnot

  1. Den 30 oktober skedde lysnining mellan parterna. Lysningen skedde med brudens far, Erik Selins sammtycke Källa: Högsjö HV:3 AD bild 6
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-10-03-- kl: 23:50

Framställd 2018-10-03 med hjälp av Disgen version 2018.