Ansedel Märta Johansdotter

1796-

Född 1796-11-12 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .
Döpt 1796-11-13 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .


Märta Johansdotter
Född 1796-11-12 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .


F Johannes Svensson.
Född 1768-11-27 i Djupsjö 6:1, Djupsjö, Skorped (Y) [2] .
Död 1840-01-29 i Djupsjö, Skorped (Y) [3] .
Torpare i Skorped (Y).


FF Sven Johansson.
Född 1719 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1796-08-04 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1745-1790 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [5] .


FFF Johan Larsson.
Född 1689-05-12 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) [6] .
Död 1741-04-10 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1718-1741 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [7] .


FFFF Lars Mårtensson.
Född omkring 1640 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [8] .
Död 1715 i Sjöland, Sidensjö (Y) [8] .
Lappman i Nyland, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1670-1704 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) [7] .


FFFM Anna Persdotter.
Född omkring 1645 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) [8] .
Död 1709 i Sjöland, Sidensjö (Y) [7] .


FFM Anna Svensdotter.
Född 1690-02-09 i Myre 2:2, Sidensjö (Y) [9] .
Död 1764-07-01 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1742-1744 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [7] .


FFMF Sven Olofsson.
Född 1665-06-02 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1739-02-11 i Västerkäl, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1694-1696 i Myre 2:2, Sidensjö (Y) [7] .
Bonde 1697-1715 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [7] .


FFMM Kerstin Hansdotter.
Född 1665 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1722 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [4] .


FM Brita Beata Markusdotter.
Född 1727-02-12 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1802 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [4] .


FMF Markus Jonsson.
Född 1700-03-18 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1784-10-22 i Överå, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1726 i Uberg 1, Uberg, Skorped (Y) [7] .
Bonde 1727-1767 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [7] .
Uppsynsman [10] .


FMFF Jon Markusson.
Född 1675 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1726 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [7] .
Sockenskrivare 1715-1723 i Sidensjö (Y) [8] .
Bonde 1699-1726 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [7] .


FMFM Beata Jonsdotter.
Född 1678 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1721 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [7] .


FMM Margareta Olofsdotter.
Född 1707-11-17 i Kasta, Själevad (Y) [4] .
Död 1730-06-07 i Överå, Sidensjö (Y) [4] .


FMMF Olof Persson.
Född 1670 i Djupsjö (7), Sidensjö (Y) [11] .
Död 1733-04-29 i Väs, Sidensjkö (Y)terkäl.
Sågkarl i Mo, Själevad (Y) [4] .
Bonde 1703-1705 i Nyland 4, Själevad (Y) [8] .
Bonde 1706-1711 i Kasta 2, Själevad (Y) [8] .
Bonde 1712-1725 i Uberg 1, Sidensjö (Y) [7] .
Brukare 1716-1717 i Uberg 2:1, Sidensjö (Y) [7] .


FMMM Karin Bengtsdotter.
Född 1679 i Nyland 4, Själevad (Y) [11] .
Död 1749-12-24 i Västerkäl, Sidensjö (Y) [4] .


M Anna Eliasdotter.
Född 1769-12-02 i Skorped, Skorped (Y) [4] .
Död 1840-08-06 i Djupsjö, Skorped (Y) [12] .


MF Elias Eriksson Engerman Hoppman.
Född 1741-12-28 i Källom 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1822-02-26 i Mosjö, Skorped (Y) [4] .
Ordinarie båtsman 1761-1763 i Rote 4, Sidensjö (Y) [7] .
Bonde 1774-1801 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y) [7] .
Nämndeman 1783-1804 i Sidensjö (Y) [4] .


MFF Erik Eriksson.
Född 1708-01-26 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1772-02-23 i Källom, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde
1737-1762 i Källom 1:1, Sidensjö (Y) [7] .


MFFF Erik Israelsson.
Född 1679 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1738-09-17 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1701-1716 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) [7] .
Bonde 1717 i Uberg 4, Sidensjö (Y) [7] .
Bonde 1718-1738 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) [7] .


MFFM Brita Eriksdotter.
Född i Uberg 2:1, Sidensjö (Y) [7] .
Död 1722 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) [7] .


MFM Kerstin Persdotter.
Född 1719-01-25 i Källom, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1800-06-03 i Bureborg, Anundsjö (Y) [2] .

 
 

MM Märet Olofsdotter.
Född 1741-07-30 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1821-01-01 i Mosjö, Sidensjö (Y) [4] .


MMF Olof Jonsson.
Född 1711-02-12 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1777-12-14 i Lännäs, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1734-1765 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [7] .


MMFF Jon Abrahamsson.
Född omkring 1671 i Lännäs 2:1, Skorped (Y) [4] .
Död 1714 i Lännäs, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1698-1714 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [7] .


MMFM Sara Olofsdotter.
Född 1679 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) [2] [7] .
Död 1757-02-27 i Lännäs, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1731-1733 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [7] .


MMM Anna Ivarsdotter.
Född 1705-12-17 i Skorped, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1786-09-17 i Lännäs, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1778 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [7] .


MMMF Ivar Jonsson.
Född 1680 i Lännäs, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1757-10-07 i Lännäs, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1711 i Skorped 2, Skorped (Y) [7] .
Bonde 1712-1720 i Uberg 3:1, Skorped (Y) [7] .
Bonde 1722-1742 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y) [7] .


MMMM Ella Jonsdotter.
Född 1672 i Sidensjö (Y) [4] .
Död 1742-09-17 i Lännäs, Sidensjö (Y) [4] .



Relationer och barn


Gift 1820-10-15 i Sidensjö (Y) [4] .

Erik Eriksson Ersson Lindé. Född 1793-10-12 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) [4] .

Anna Stina Eriksdotter. Född 1826-05-11 i Sjöland, Skorped (Y) [4] .
Död 1917-03-19 i Djupsjö, Skorped (Y) [13] .
Dödsorsak: Ålderdomssvaghet
Begravd 1917-04-22 i Skorped (Y) [13] .


Källor

  1. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 AD Bild 82
  2. CD-Skorped 1776-1930
  3. Sidensjö C:4 F/D 1840-1861 p 135/190
  4. CD-Sidensjö 1689-1930
  5. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 125/130
  6. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 20 / sid 31
  7. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  8. Paul Olsson
  9. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 21 / sid 33
  10. Sockenprotokoll
  11. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  12. Sidensjö C:4 F/D 1840-1861 p 136/190
  13. Skorped F:2 (1895-1920) Bild 900 / sid 84
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-12-04-- kl: 23:50

Framställd 2018-12-04 med hjälp av Disgen version 2018.