Ansedel Anders Abrahamsson

1724-1797

Född 1724-03-01 i Lännäs, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1797-01-05 i Degersjö, Sidensjö (Y) [1] .


Anders Abrahamsson
Född 1724-03-01 i Lännäs, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1797-01-05 i Degersjö, Sidensjö (Y) [1] .

F Abraham Jonsson.
Född 1698-02-27 i Lännäs, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1767-04-12 i Lännäs, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1722-1738 i Lännäs 2:1, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1742-1767 i Lännäs 2:2, Skorped (Y).


FF Jon Abrahamsson.
Född omkring 1671 i Lännäs 2:1, Skorped (Y) [1] .
Död 1714 i Lännäs, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1698-1714 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFF Abraham Jonsson.
Född 1643 i Bölen 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1729-12-28 i Lännäs, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1670-1710 i Lännes 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Tionderäknare 1692 i Sidensjö (Y).
Bonde 1718 i Lännäs 2:1, Skorped (Y) [2] .


FFFF Jon Persson.
Född 1602 i Nolås 2:1, Sidensjö (Y).

Knekt 1621-1627 i Nyland, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1631-1635 i Nolås 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1637-1662 i Bölen 1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1663-1668 i Å Övriga, Sidensjö (Y) [2] .

 

FFM Elisabet Persdotter.
Född omkring 1645 i Lännäs 2:1, Skorped (Y) [3] .
Död 1717 i Lännäs, Skorped (Y) [1] .


FFMF Per Olofsson.
Född omkring 1600 i Lännäs 2:1, Skorped (Y) [3] .
Död 1673 i Lännäs, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1627-1668 i Lännäs 2:1, Skorped (Y) [2] .


FFMM NN.
Född 1600 [3] .
Död 1673 i Lännäs, Skorped (Y) [2] .


FM Sara Andersdotter.
Född i Mosjö, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1709 i Lännäs, Sidensjö (Y) [1] .

   
 
   
 

M Sara Andersdotter.
Född 1691-09-12 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1733-08-26 i Lännäs, Sidensjö (Y) [1] .


MF Anders Jakobsson.
Född i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1723 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1687-1716 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


MFF Jakob Andersson.
Född 1625 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1707 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1654-1687 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


MFFF Anders Olofsson.
Född omkring 1590 i Djupsjö 2:1, Djupsjö (Y) [3] .
Död omkring 1632 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1624-1631 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


MFFM Brita NN.
Född omkring 1590 [3] .

Bonde 1635-1641 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1644-1647 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) [2] .


MFM Kerstin Kjellsdotter.
Född omkring 1640 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .



MFMF Kjell Andersson.
Född omkring 1620 i Kläppen 2:1, Sidensjö (Y) [3] .

Bonde 1642-1679 i Djupsjö 4, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1657-1662 i Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1677 i Sidensjö (Y) [2] .


MFMM Nn Johansdotter.
Född omkring 1620 i Nolås 4, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1684 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .


MM Sara Jakobsdotter.
Född 1663 i Hämra, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1735-10-12 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .

   
 
   
 


Relationer och barn


Gift 1755-04-27 i Sidensjö (Y) [1] .

Justina Andersdotter. Född 1733-07-03 i By 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1805-01-26 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .
Begravd 1805-02-03 i Sidensjö (Y) [1] .
Dödsorsak: Feber


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-07-17-- kl: 23:50

Framställd 2018-07-17 med hjälp av Disgen version 2018.