Ansedel Hans Larsson

1721-1800

Född 1721-03-12 i Nyland, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1800-10-11 i By, Sidensjö (Y) [1] .


Hans Larsson
Född 1721-03-12 i Nyland, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1800-10-11 i By, Sidensjö (Y) [1] .

F Lars Olofsson Nyman.
Född i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1725 i Nyland, Sidensjö (Y) [1] .
Länsman 1723-1725 [1] .
Bonde 1713-1714 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1717-1725 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


FF Olof Hansson.
Född 1648 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1740 i Nyland, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1670-1710 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [3] .


FFF Hans Andersson.
Född omkring 1625 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1668 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1665-1667 i Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1654-1658 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFFF Anders Olofsson.
Född 1575 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [3] .

Knekt 1607-1608 i Nyland, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1609-1650 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Länsman från 1617 till 1619 i Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1619-1628 i Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1645 i Sidensjö (Y) [3] .
Landstingsman 1646-1649 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1649 i Sidensjö (Y) [3] .

 

FFM Karin Johansdotter.
Född omkring 1625 i Nyland 6, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1686 i Brynge 3:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFMF Johan Persson.
Född 1596 i Nyland 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1670 i Nyland, Sidensjö (Y) [1] .
Knekt 1619-1621 i Nyland, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1627-1633 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1634-1668 i Nyland 6, Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1640-1642 i Sidensjö (Y) [3] .
Länsman 1646 i Sidensjö (Y) [4] .


FFMM Brita Andersdotter.
Född omkring 1600 [4] .
Död 1675 i Nyland, Sidensjö (Y).
Bonde 1670 i Nyland 6, Sidensjö (Y) [3] .


FM Lisbeta Johansdotter.
Född i Hämra 1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1727 [3] .


FMF Johan Andersson.
Född omkring 1610 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1681 i Hämra, Sidensjö (Y) [4] .
Nämndeman 1645 i Sidensjö (Y) [3] .
Knekt 1631 i Å, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1635-1646 i Å, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1646-1679 i Hämra 1, Sidensjö (Y) [3] .


FMFF Anders Gabrielsson.
Född omkring 1575 i Sidensjö (Y) [4] .
Död i Sidensjö (Y).
Bonde 1604-1629 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1616-1617 i Sidensjö (Y) [3] .


FMFM Larsdotter.
Född omkring 1575 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [4] .



FMM Sara NN.
Född omkring 1615 i Hämra, Sidensjö (Y) [4] .
Död före 1693 13/3 i Hämra 1, Sidensjö (Y) [4] .

 
 

M Margareta Eskilsdotter.
Född 1748-11-29 i Nyland, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1749-09-10 i Nyland, Sidensjö (Y) [1] .


MF Eskil Larsson.
Född 1715-01-23 i Nätersjö 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1781-10-27 i Nybyn, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde i Nättersjö, Sidensjö (Y) [1] .

   
 
   
 

MM Marget Jonsdotter.
Född 1718 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1758-09-24 i Nyland, Sidensjö (Y) [1] .

   
 
   
 


Relationer och barn


Gift 1749-12-28 i Sidensjö (Y) [1] .

Kerstin Stina Larsdotter. Född 1729-08-23 i Österby, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1817-04-06 i By, Sidensjö (Y) [1] .

Margareta Hansdotter. Född 1750-05-18 i By, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1837-02-24 i Ödsbyn, Sidfensjö (Y) [1] .


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  3. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  4. Paul Olsson
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-12-04-- kl: 23:50

Framställd 2018-12-04 med hjälp av Disgen version 2018.