Ansedel Kerstin Persdotter

1702-1776

Född 1702 i Bölen, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1776-02-04 i Bölen, Sidensjö (Y) [1] .

Kerstin Persdotter
Född 1702 i Bölen, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1776-02-04 i Bölen, Sidensjö (Y) [1] .
F Per Larsson.
Född 1670 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1735-03-23 i Bölen, Sidensjö [1] .
Bonde 1694-1729 i Bölen 1:1, Sidensjö (Y) [2] .

FF Lars Mårtensson.
Född omkring 1640 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [3] .
Död 1715 i Sjöland, Sidensjö (Y) [3] .
Lappman i Nyland, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1670-1704 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFF Mårten Sjulsson.
Född omkring 1595 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) [4] .
Död omkring 1652 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) [4] .
Bonde 1623-1630 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) [4] .
Bonde 1630-1652 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [5] .


FFFF Sjul Olofsson.
Född omkring 1570 i Mellansel, Anundsjö (Y) [3] .
Död omkring 1603 i Livland.
Bonde 1591-1602 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) [5] .
Kyrkans sexman i Anundsjö (Y).
Knekt 1602-1603 i Yttersel, Anundsjö (Y) [5] .


FFFM Märeta Olofsdotter.
Född omkring 1570 i Mellansel, Anundsjö (Y) [3] .
Död 1603 i Yttersel, Anundsjö (Y).
Bonde 1603-1605 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) [3] .


FFM Elisabet Larsdotter.
Född omkring 1610 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [4] .
Död 1673 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [5] .
Bonde 1629-1630 i Risbäck 1:1, Anundsjö (Y) [5] .
Bonde 1660-1673 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [5] .


FFMF Lars Olofsson.
Född omkring 1585 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [4] .
Död 1629-10-27 i Elbing, Preussen, Tyskland [4] .
Bonde 1616-1629 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [5] .
Knekt 1624-1629 i Risbäck, Anundsjö (Y).


FFMM Kristina Larsdotter.
Född 1580.

Bonde 1629-1630 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [5] .

FM Anna Persdotter.
Född omkring 1645 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1709 i Sjöland, Sidensjö (Y) [2] .


FMF Per Jonsson.
Född omkring 1615 i Västerkäl, Sidensjö (Y) [3] .

Bonde 1651-1660 i Sjöland 1:1, Skorped (Y) [2] .


FMFF Jonas Olofsson.
Född omkring 1590 i Västerkäl 3:1, Sidensjö (Y).
Död 1651 i Västerkäl, Anundsjö (Y).
Bonde 1608-1651 i Västerkäl 3:1, Sidensjö (Y) [2] .


FMFM Tomasdotter.
Född omkring 1595 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) [3] .



FMM Persdotter.
Född omkring 1615 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) [3] .
Död i Sjöland, Sidensjö (Y).


FMMF Per Phåelsson.
Född 1587 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död Död före 1655-03-31 i Österkäl, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1620 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1623-1655 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) [6] .
Fjärdingsman 1628 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1640-1643 i Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1644 i Käl, Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1649 i Käl, Sidensjö (Y).
Nämndeman 1654 i Sidensjö (Y) [2] .

 
M Margret Johansdotter.
Född 1666 [1] .
Död 1734-04-17 i Bölen, Sidensjö (Y) [1] .

     
 
   
 
     
 
   
 

Relationer och barn

Gift 1728-12-26 i Sidensjö (Y) [1] .
Anders Eriksson. Född 1703 i Mosjö, Skorped (Y) [1] .
Död ????-?0-?0 i Bölen, Sidensjö (Y) [1] .
Anna Andersdotter. Född 1738-02-11 i Bölen, Sidensjö (Y).
Död 1797-04-17 i Nolås Sidensjö (Y).
Lars Andersson. Född 1745 i Bölen 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1818-06-06 i Sidensjö (Y) [7] .

Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  5. Anundsjöboken
  6. Skorped C:3 Födde 1864-1894 p 43/56
  7. Nätra tingslags häradsrätt FII:6b (1817-1818) Bild 2920 / sid 199
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-05-18 -- kl: 23:50

Framställd 2019-05-19 med hjälp av Disgen version 2019.