Ansedel Lars Persson

1731-1807

Född 1731-08-08 i Gumboda 9 , Nysätra (AC) 1 .
Bonde från 1766 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) 2 .
Nämndeman i Bygdeå (AC) 3 .
Död 1807-06-28 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Lars Persson
Född 1731-08-08 i Gumboda 9 , Nysätra (AC) 1 .
Död 1807-06-28 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Bonde från 1766 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) 2 .
Nämndeman i Bygdeå (AC) 3 .
F Per Mårtensson.
Född 1702 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 1 .
Död 1772-10-15 i Gumboda, Nysätra (AC) 1 .
Bonde från 1730 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 1 .

FF Mårten Persson.
Född 1655 i Andersvattnet 1, Burträsk (AC).
Död 1737-12-04 i Gumboda, Nysätra (AC) 1 .
Bonde från 1700 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 1 .


FFF Per Persson.
Född 1624 i Andersvattnet 1, Burträsk (AC).
Död i Andersvattnet, Burträsk (AC).
Bonde från 1673 i Andersvattnet 1, Burträsk (AC) 4 .


FFFF Per Hansson.
Född 1597 i Andersvattnet 1, Burträsk (AC).
Död i Andersvattnet 1, Burträsk (AC).


FFFM Malin Nn.
Född 1600.
Död i Andersvattnet 1, Burträsk (AC).


FFM Elisabet Nn.

Död 1711-04-02 i Andersvattnet, Burträsk (AC) 4 .
Bonde från 1686 i Renbergsvattnet 6, Burträsk (AC) 4 .

 
 
FM Brita Larsdotter.
Född 1666 i Bäckkroken, Flarken 1, Nysätra (AC) 5 .
Död 1741 i Gumboda 9, Nysätra (AC).


FMF Lars Olofsson.
Född 1622 i Bäckkroken, Flarken 1, Nysätra (AC) 5 .
Död 1698 i Flarken 1, Flarken, Nysätra (AC) 1 .
Bonde från 1671 i Flarken 1, Flarken, Nysätra (AC).


FMFF Olof Larsson Lille.
Född omkring 1602 i Flarken 1, Nysätra (AC).
Död 1665 i Flarken 1, Nysätra (AC) 5 .
Bonde 1642-1665 i Flarken 1, Nysätra (AC) 1 .

 

FMM Malin Olofsdotter.
Född omkring 1620 i Flarken 1, Flarken, Nysätra (AC).
Död omkring 1691 i Flarken 1, Flarken, Nysätra (AC) 1 .

 
 
M Malin Nilsdotter.
Född 1702 i Klintsjön 4, Nysätra (AC) 1 .
Död 1743 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 1 .

MF Nils Mårtensson.
Född 1667 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) 1 .
Död 1732-03-05 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) 1 .
Bonde från 1669 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) 1 .


MFF Mårten Olsson.
Född 1635 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) 1 .
Död 1720-03-13 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) 1 .
Bonde från 1635 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) 1 .


MFFF Olof Andersson.
Född 1591 i Nysätra (AC) 6 .
Död i Klingsjön 4, Nysätra (AC).
Bonde från 1630 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) 1 .

 

MFM Malin Olofsdotter.
Född 6 .
Död 1688 i Nysätra (AC) 6 .

 
 
MM Kerstin Larsdotter.
Född 1672 i Junkboda 2, Bygdeå (AC) 2 .
Död 1759-11-13 i Klintsjön, Nysätra (AC).


MMF Lars Olofsson.
Född 1638 i Junkboda 2, Bygdeå (AC) 2 .
Död 1700 i Junkboda, Bygdeå (AC) 2 .
Bonde från 1672 i Junkboda 2, Bygdeå (AC) 2 .


MMFF Olof Larsson.
Född 1614 i Junkboda 2, Bygdeå (AC) 2 .

Bonde från 1635 i Junkboda 2, Bygdeå (AC) 2 .

 

MMM Karin Andersdotter.
Född 1655 i Legdeå 2, Bygdeå (AC) 2 .
Död i Junkboda 2, Bygdeå (AC) 2 .


MMMF Anders Nilsson.
Född 1609 i Legdeå 2, Bygdeå (AC) 2 .
Död i Legdeå, Bygdeå (AC) 7 .
Bonde i Legdeå 2, Bygdeå (AC) 7 .

 

Levnadsbeskrivning

Född 1731-08-08 i Gumboda 9 , Nysätra (AC) 1 .
Bonde från 1766 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) 2 .
Nämndeman i Bygdeå (AC) 3 .
Död 1807-06-28 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Dödsorsak: Stenpasion
DNA träff med Anna-Lena Johansson (Hedberg) på FamilyTreeDNA

Relationer och barn

Gift 1759-09-25 i Nysätra (AC) 8 .
Margareta Larsdotter. uparrow.png Född 1733-12-24 i Sikeå 2, Sikeå, Bygdeå (AC) 9 .
Död 1817-11-22 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Magdalena Larsdotter. rightarrow.png Född 1760-07-16 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) 10 .
Död 1848-06-23 i Öndebyn, Bygdeå (AC).
Per Larsson Markström. rightarrow.png Född 1761-10-01 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) 11 .
Gästgivare i Gammelbyn 21, Burträsk (AC).
Död 1810-01-14 i Gammelbyn, Burträsk (AC).
Lars Larsson. Född 1764-04-12 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) 12 .
Död 1764-05-06 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Lars Larsson. rightarrow.png Född 1766-01-04 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) 13 .
Död 1832-03-26 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Anna Catharina Larsdotter. rightarrow.png Född 1770-06-23 i Gullmark 2, Bygdeå (AC) 3 .
Död 1837-02-25 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) 2 .
Nils Larsson. Född 1775-01-16 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) 14 .
Bonde i Kvarnbyn 8, Burträsk (AC).
Död 1846-05-18 i Västanträsk, Burträsk (AC).

Levnadsbana

Källor
  1. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  2. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  3. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 94/125
  4. Burträsk 1640-1720 - Agneta Olofsson
  5. Lotta Hammarkull
  6. DISBYT
  7. Agneta Olofsson
  8. Kurt Andersson
  9. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 41/125
  10. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 81/125
  11. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 82/125
  12. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 85/125
  13. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 88/125
  14. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 101/125

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.