Ansedel Anna Catharina Larsdotter

1770-1837

Född 1770-06-23 i Gullmark 2, Bygdeå (AC) 1 .
Död 1837-02-25 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) 2 .
Anna Catharina Larsdotter
Född 1770-06-23 i Gullmark 2, Bygdeå (AC) 1 .
Död 1837-02-25 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) 2 .
F Lars Persson.
Född 1731-08-08 i Gumboda 9 , Nysätra (AC) 3 .
Död 1807-06-28 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Bonde från 1766 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) 2 .
Nämndeman i Bygdeå (AC) 4 .

FF Per Mårtensson.
Född 1702 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 3 .
Död 1772-10-15 i Gumboda, Nysätra (AC) 3 .
Bonde från 1730 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 3 .


FFF Mårten Persson.
Född 1655 i Andersvattnet 1, Burträsk (AC).
Död 1737-12-04 i Gumboda, Nysätra (AC) 3 .
Bonde från 1700 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 3 .


FFM Brita Larsdotter.
Född 1666 i Bäckkroken, Flarken 1, Nysätra (AC) 5 .
Död 1741 i Gumboda 9, Nysätra (AC).

FM Malin Nilsdotter.
Född 1702 i Klintsjön 4, Nysätra (AC) 3 .
Död 1743 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 3 .


FMF Nils Mårtensson.
Född 1667 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) 3 .
Död 1732-03-05 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) 3 .
Bonde från 1669 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) 3 .


FMM Kerstin Larsdotter.
Född 1672 i Junkboda 2, Bygdeå (AC) 2 .
Död 1759-11-13 i Klintsjön, Nysätra (AC).

M Margareta Larsdotter.
Född 1733-12-24 i Sikeå 2, Sikeå, Bygdeå (AC) 6 .
Död 1817-11-22 i Gullmark, Bygdeå (AC).

MF Lars Andersson Flank.
Född 1686 i Sikeå 2, Robertsfors (AC).
Död 1734 i Sikeå, Robertsfors (AC) 2 .
Soldat från 1710 2 .
Bonde i Sikeå 2, Robertsfors (AC) 2 .


MFF Anders Larsson.
Född 1656 i Sikeå 2, Robertsfors (AC).
Död 1740 i Bygdeå (AC).
Bonde från 1691 i Sikeå 2, Bygdeå (AC) 2 .

 
MM Lucia Isaksdotter.
Född 1693 i Edfastmark 5, Edfastmark, Bygdeå (AC) 2 .
Död 1774-01-16 i Sikeå, Bygdeå (AC).


MMF Isak Zackrisson Styf.
Född 1659 i Edfastmark 5, Bygdeå (AC) 7 .
Död 1738-09-25 i Edfastmark, Bygdeå (AC) 7 .
Bonde från 1690 i Edfastmark 5, Edfastmark, Bygdeå (AC) 2 .


MMM Anna Persdotter.
Född 1686 i Brobacken 5, Bygdeå, Robertsfors (AC) 7 .
Död 1711-12-20 i Bobacken 5, Bygdeå (AC) 2 .

Levnadsbeskrivning

Född 1770-06-23 i Gullmark 2, Bygdeå (AC) 1 .
Döpt 1770-06-24 i Gullmark, Bygdeå (AC) 1 .
c__bilderhemsidan_annalarsdotter1770_fod.jpg
Död 1837-02-25 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) 2 .
Dödsorsak: Slaganfall
DNA träff med Ulla-Greta Johansson på FamilyTreeDNA
Bouppteckningen: Bygdeå tingslags häradsrätt FII:17 (1833-1840) Bild 1040 / Sida 29


Relationer och barn

Gift 1789-05-10 i Bygdeå (AC) 8 .
Jakob Thomasson. uparrow.png Född 1758-11-13 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 9 .
Död 1817-02-13 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) 2 .
Lars Jacobsson. rightarrow.png Född 1790-03-23 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) 10 .
Död 1868-02-29 i Kvarnbyn, Burträsk (AC).
Jonas Jacobsson Kraft. rightarrow.png Född 1790-03-23 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) 10 .
Död 1872-01-23 i Östra Sjulsmark, Sjulsmark, Bygdeå (AC).
Jacob Jacobsson. rightarrow.png Född 1792-03-21 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) 11 .
Död 1878-03-17 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Magdalena Jacobsdotter. rightarrow.png Född 1793-12-25 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) 12 .
Död 1883-03-16 i Östra Sjulsmark, Sjulsmark, Bygdeå (AC).
Anna Greta Jacobsdotter. rightarrow.png Född 1796-08-04 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) 13 .
Död 1878-07-29 i Nyby, Sävar (AC).
Catharina Trygg f Jacobsdotter. rightarrow.png Född 1799-01-24 i Östra Sjulsmark, Sjulsmark, Bygdeå (AC) 14 .
Död 1865-04-19 i Östra Sjulsmark, Sjulsmark, Bygdeå (AC) 15 .
Petrus (Per) Jacobsson. rightarrow.png Född 1801-03-07 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) 16 .
Död 1836-10-18 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC).
Johan Jakobsson. rightarrow.png Född 1803-08-29 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) 16 .
Död 1878-06-29 i Ljusvattnet, Burträsk (AC) 15 .
Maria Brita Dahlberg f Jacobsdotter. rightarrow.png Född 1806-05-23 i Östra Sjulsmark, Sjulsmark, Bygdeå (AC) 17 .
Död 1870-09-14 i Dalkarlså, Bygdeå (AC) 18 .
Ulrika Kristina Jakobsdotter. Född 1809-04-19 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) 19 .
Död 1813-10-01 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) 20 .
Charlotta Jacobsdotter. rightarrow.png Född 1811-04-20 i Östra Sjulsmark, Sjulsmark, Bygdeå (AC) 21 .
Död 1902-05-02 i Högfors, Bygdeå (AC).
Lovisa Brännström f Jakobsdotter. rightarrow.png Född 1812-11-28 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) 22 .
Död 1898-10-01 i Utansjö, Högsjö (Y) 23 24 .
Källor
  1. Bygdeå (AC) C:2 (1745-1780) Bild 64 / sid 123
  2. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  3. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  4. Bygdeå (AC) C:1 1774-1791 p 94/125
  5. Lotta Hammarkull
  6. Bygdeå (AC) C:1 1774-1791 p 41/125
  7. Kurt Andersson
  8. Bygdeå C:3
  9. Bygdeå (AC) C:2 (1745-1780) Bild 23 / sid 37
  10. Bygdeå (AC) C:1 1774-1791 p 122/125
  11. Bygdeå (AC) C:3 1781-1829 p 58/122
  12. Bygdeå (AC) C:3 1781-1829 p 69/122
  13. Bygdeå (AC) C:3 1781-1829 p 82/122
  14. Bygdeå (AC) C:3 1781-1829 p 95/122
  15. Sveriges dödsbok 1901-2013
  16. Bygdeå (AC) C:3 1781-1829 p 6/237
  17. Bygdeå (AC) C:3 1781-1829 p 20/237
  18. Västerbotten SCB p 215/314
  19. Bygdeå (AC) C:3 1781-1829 p 35/237
  20. Bygdeå (AC) C:3 1781-1829 p 222/237
  21. Bygdeå (AC) C:3 1781-1829 p 42/237
  22. Bygdeå (AC) C:3 1781-1829 Bild 159 / sid 313
  23. Högsjö AII:a2 Församlingsbok 1895-1905 p 499
  24. SVAR-döddatabas

Framställd 2023-10-02 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2023.
Startsida.