Ansedel Brita Catharina Larsdotter

1755-1809

Född 1755-09-03 i Innansjön 18, Burträsk (AC) 1 .
Piga
Död 1809-12-01 i Innarsjön 7:3, Innarsjön, Burträsk (AC) 1 .
Brita Catharina Larsdotter
Född 1755-09-03 i Innansjön 18, Burträsk (AC) 1 .
Död 1809-12-01 i Innarsjön 7:3, Innarsjön, Burträsk (AC) 1 .
Piga
F Lars Jonsson.
Född 1716-10-28 i Brände 18, Nysätra (AC) 2 .
Död 1789-05-15 i Bygdeträsk 7:15, Bygdeträsk, Burträsk (AC) 3 .
Bonde 1746 i Innarsjön 5:15, Innarsjön, Burträsk (AC).
Kyrkans sexman

FF Jon Olofsson.
Född 1674 i Brände 18, Nysätra (AC) 2 .
Död 1735-08-10 i Brände 18, Nysätra (AC) 2 .
Uppsyningsman
Länsman 1719-1722.
Bonde från 1706 i Brände 18, Nysätra (AC) 2 .


FFF Olof Jonsson.
Född 1643 i Brände 18, Nysätra (AC).
Död 1697-12-28 i Brände 18, Nysätra (AC) 2 .
Bonde från 1666 i Brände 18, Nysätra (AC).


FFFF Jon Larsson.
Född 1612 i Brände 18, Nysätra (AC) 2 .

Bonde från 1635 i Brände 18, Nysätra (AC) 2 .


FFFM Nn Larsdotter.

Död i Brände 18, Nysätra (AC).


FFM Gunilla Östensdotter.
Född 1634 i Ånäset 2, Nysätra (AC) 2 .
Död 1719 i Brände 18, Nysätra (AC) 2 .


FFMF Östen Persson.
Född 1601 i Ånäset 2, Nysätra (AC).
Död i Ånäset 2, Nysätra (AC).


FFMM Malin .



FM Brita Jönsdotter.
Född 1680 i Estersmark 15, Nysätra (AC) 2 .
Död 1767-10-24 i Brände 18, Nysätra (AC) 2 .


FMF Jöns Larsson.
Född i Estersmark 15, Nysätra (AC) 4 .
Död 1715 i Estersmark 15, Nysätra (AC) 2 .
Bonde från 1687 i Estermark 15, Nysätra (AC) 2 .


FMFF Lars Andersson.
Född 1616 i Estersmark, Nysätra (AC) 5 .
Död 1705 i Estersmark 15, Nysätra (AC) 2 .
Bonde från 1660 i Estermark 15, Nysätra (AC) 2 .


FMFM Brita Nn.

Död 1706 i Estersmark, Nysätra (AC) 2 .


FMM Margareta Zackrisdotter.
Född 1656 i Edfastmark 5, Bygdeå (AC) 6 .
Död 1715-09-25 i Estersmark 15, Nysätra (AC) 7 .


FMMF Zakarias Persson.
Född 1630 i Edfastmark 5, Edfastmark, Bygdeå (AC).
Död 1687 i Edfastmark 5, Edfastmark, Bygdeå (AC) 6 .
Bonde från 1660 i Edfastmark 5, Edfastmark, Bygdeå (AC).


FMMM Lucia Christiersdotter.
Född 1628 i Edfastmark, Bygdeå (AC).
Död i Edfastmark 5, Edfastmark, Bygdeå (AC) 3 .
Bonde i Brände, Nysätra (AC).

M Karin Mattsdotter Dalman Springfäldt.
Född 1722 i Djäkneboda, Bygdeå (AC) 3 .
Död 1813-12-07 i Innansjön 18, Burträsk (AC) 3 .

MF Matts Olofsson Springfält Dalman.
Född 1693 i Gunsmark 6, Nysätra (AC) 3 .
Död 1741-08-23 i Villmanstrand, Södra Karelen, Finland 3 .
Korpral


MFF Olof Abrahamsson.
Född 1668 i Gunsmark 6, Nysätra (AC).
Död 1740 i Gunsmark 6, Nysätra (AC) 2 .
Bonde från 1697 i Gunsmark 6, Nysätra (AC) 2 .


MFFF Abraham Mattsson.
Född 1637 i Gunsmark 6, Nysätra (AC).
Död i Gunsmark 6, Nysätra (AC).
Bonde 1660-1686 i Gunsmark 6, Nysätra (AC) 7 .


MFFM Malin Johansdotter.
Född 1626.
Död 1701 i Gunsmark 6, Nysätra (AC) 2 .
Bonde från 1689 i Gunsmark 6, Nysätra (AC) 2 .


MFM Karin Persdotter.
Född 1658 i Andersvattnet 1, Burträsk (AC).
Död 1714 i Gunsmark 6, Nysätra (AC).


MFMF Per Persson.
Född 1624 i Andersvattnet 1, Burträsk (AC).
Död i Andersvattnet, Burträsk (AC).
Bonde från 1673 i Andersvattnet 1, Burträsk (AC) 8 .


MFMM Elisabet Nn.

Död 1711-04-02 i Andersvattnet, Burträsk (AC) 8 .
Bonde från 1686 i Renbergsvattnet 6, Burträsk (AC) 8 .

MM Sara Persdotter.
Född 1697 i Flarken 7, Nysätra (AC) 2 .
Död 1764-09-15 i Innansjön 18, Burträsk (AC).


MMF Per Mårtensson.
Född 1661 i Flarken 6, Nysätra (AC) 2 .
Död 1719 i Flarken, Nysätra (AC) 2 .
Bonde från 1697 i Flarken 7, Nysätra (AC) 2 .


MMFF Mårten Olofsson.
Född 1620 i Flarken 6, Nysätra (AC).
Död 1707 i Flarken 6, Nysätra (AC) 2 .
bonde från 1660 i Flarken 6, Nysätra (AC) 2 .


MMFM Kerstin Nn.
Född 1631.
Död 1691 i Flarken, Nysätra (AC).


MMM Anna Andersdotter.
Född 1667 i Grimsmark 1, Nysätra (AC).
Död 1743 i Nysätra (AC) 2 .


MMMF Anders Thomasson.
Född 1632 i Grimsmark, Nysätra (AC).
Död 1725 i Grimsmark 1, Nysätra (AC).
Bonde från 1671 i Grimsmark 1, Nysätra (AC) 2 .


MMMM Elisabet Andersdotter.

Död i Grimsmark 1, Nysätra (AC) 3 .

Levnadsbeskrivning

Född 1755-09-03 i Innansjön 18, Burträsk (AC) 1 .
Piga
Död 1809-12-01 i Innarsjön 7:3, Innarsjön, Burträsk (AC) 1 .

Relationer och barn

Gift 1773-10-01 i Burträsk (AC) 9 4 .
Olof Olofsson. uparrow.png Född 1742-11-22 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) 4 10 .
Dräng
Bonde i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC).
Död 1788-03-03 i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC) 3 .
Katarina Olofsdotter. rightarrow.png Född 1770-02-16 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 11 .
Död 1825-03-01 i Bygdeträsk, Burträsk (AC).
Elisabet Lisa Olofsdotter. Född 1772-03-14 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 12 .
Lars Olofsson. rightarrow.png Född 1773-11-18 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 13 .
Olof Olofsson. rightarrow.png Född 1776-03-19 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 14 15 .
Bonde i Degerfors, Nysätra (AC) 16 .
Nybyggare från 1818 i Degerfors, Nysätra (AC).
Bonde i Jonasmarken 1, Jonasmarken, Nysätra (AC) 17 .
Död 1838-09-04 i Kornsjön, Nysätra (AC) 18 .
Anna Brita Olofsdotter. Född 1785-04-24 i Burträsk (AC).
Källor
  1. Bengt Viksten
  2. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  3. Gun Wiklund
  4. Lövånger 1600-1800 Agneta Olofsson
  5. Lennart Kågedal, Uppsala
  6. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  7. Agneta Olofsson
  8. Burträsk 1640-1720 - Agneta Olofsson
  9. Burträsk C:1 140-1750 Bild 147 / sid 285
  10. Lövånger AI:3 1761-1781Bild 18 / sid 14 AD Bild 18 / sid 14
  11. Burträsk (AC) C:2 (1760-1788) Bild 127 / sid 124
  12. Burträsk (AC) C:2 (1760-1788) Bild 141 / sid 138
  13. Burträsk (AC) C:2 (1760-1788) Bild 105 / sid 102
  14. Burträsk A1:7B Husförhör 1816-1825 p 130/143
  15. Burträsk C:2 Födda 1760-1788 AD bild 113
  16. Ann-Mari Bäckman
  17. Nysätra AI:5 1814-1824 AD Bild 46 / sid 39
  18. Nysätra E:1. L/V/D/B 1836-1861 p 9/68

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.