Ansedel Brita Beata Markusdotter

1727-1802

Född 1727-02-12 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1802 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .
c__bilderhemsidan_beatamarkusdottertestamente.jpg
c__bilderhemsidan_beatamarkusdottertestamente.jpg
Brita Beata Markusdotter
Född 1727-02-12 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1802 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .
F Markus Jonsson.
Född 1700-03-18 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1784-10-22 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1726 i Uberg 1, Uberg, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1727-1767 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Uppsynsman 3 .

FF Jon Markusson.
Född 1675 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1726 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Sockenskrivare 1715-1723 i Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1699-1726 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


FFF Markus Abrahamsson.
Född 1630 i By 2:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1700 i Överå, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1657-1664 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Tionderäknare 1663-1692 i Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1664 i Uberg 3, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1667-1698 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1670-1678 i Sidensjö (Y) 2 .


FFFF Abraham Andersson.
Född 1589 i By, Sidensjö (Y) 5 .
Död i Rössjö, Sidensjö (Y).
Bonde 1623-1639 i By 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Fjärdingsman i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1628 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1640-1644 i Ödsbyn 1, Sidensjö (Y) 5 .
Nämndeman 1647-1651 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1645-1649 i Rössjö 3:1, Sidensjö (Y) 2 .


FFFM Sara Jonsdotter.
Född omkring 1590.
Död i Rössjö, Sidensjö (Y).


FFM Kerstin Bengtsdotter.
Född omkring 1630 i Mosjö 3:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1691 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


FFMF Bengt Zackrisson.
Född 1607 i Mosjö 3:1, Mosjö, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1676 i Mosjö, Sidensjö (Y) 4 .
Knekt 1654-1657 i Uberg, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1629-1649 i Mosjö 3:1, Mosjö, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1650-1651 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1653-1654 i Uberg 1, Uberg, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1664-1673 i Ödsbyn 3:1, Sidensjö (Y) 2 .


FFMM Märeta Tomasdotter.
Född omkring 1615 4 .
Död 1678 i Ödsbyn, Sidensjö (Y) 4 .

FM Beata Jonsdotter.
Född 1678 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1721 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMF Jonas Jonsson.
Född 1640 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1697 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1668-1697 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1663-1692 i Sidensjö (Y) 2 .


FMFF Jonas Tomasson.
Född 1600 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död Död före våren 1671 i Västerkäl, Sidensjö (Y) 4 .
Nämndeman 1651-1662 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1629-1663 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMFM Elin NN.
Född omkring 1605.
Död före våren 1671 i Västerkäl, Sidensjö (Y) 4 .


FMM Sara Andersdotter.
Född omkring 1640 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1725 i Västerkäl, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1698-1702 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1705-1708 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMMF Anders Kjellsson.
Född 1603 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1685 i Nybyn, Sidensjö (Y).
Knekt 1624 i Nybyn, Sidensjö (Y).
Bonde 1629-1673 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1641-1665 i Sidensjö (Y) 2 .
Landstingsman 1656-1666 i Sidensjö (Y).
Klockare 1667 i Sidensjö (Y) 2 .
Tionderäknare 1683 i Sidensjö (Y).


FMMM Beata Andersdotter.
Född omkring 1605 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1681 i Nybyn, Sidensjö (Y) 4 .

M Margareta Olofsdotter.
Född 1707-11-17 i Kasta, Själevad (Y) 1 .
Död 1730-06-07 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .

MF Olof Persson.
Född 1670 i Djupsjö (7), Sidensjö (Y) 6 .
Död 1733-04-29 i Västerkäl, Sidensjö (Y).
Sågkarl i Mo, Själevad (Y) 1 .
Bonde 1703-1705 i Nyland 4, Själevad (Y) 4 .
Bonde 1706-1711 i Kasta 2, Själevad (Y) 4 .
Bonde 1712-1725 i Uberg 1, Sidensjö (Y) 2 .
Brukare 1716-1717 i Uberg 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFF Per Göransson.
Född omkring 1650 i Djupsjö 7, Sidensjö (Y) 4 .
Död uppskattat 1685 i Djupsjö, Sidensjö (Y).
Bonde 1675-1684 i Djupsjö 7, Sidensjö (Y) 2 .


MFFF Göran Eriksson.
Född 1611 i Djupsjö 7, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1693 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1635-1675 i Djupsjö 7, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1644-1647 i Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1657-1664 i Sidensjö (Y) 2 .

 

MFM Kerstin Johansdotter.
Född omkring 1650 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död uppskattat 1718 i Eden, Nätra (Y) 2 .
Bonde 1700-1703 i Eden, Nätra (Y).
Bonde 1715-1718 i Eden, Nätra (Y).


MFMF Johan Jonsson.
Född 1625 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1695 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1649-1652 i Nolås 1:1, Själevad (Y) 2 .
Fjärdingsman 1649-1652 i Sidensjö (Y).
Bonde 1653-1695 i Drömme 5:1, Skorped (Y) 2 .
Nämndeman 1663-1695 i Sidensjö (Y) 2 .
Riksdagsman för bondeståndet 1676 7 .


MFMM Karin Johansdotter.
Född omkring 1625 i Nolås 1, Sidensjö (Y) 4 .
Död före 1701-10-11 i Drömme, Sidensjö (Y) 4 .

MM Karin Bengtsdotter.
Född 1679 i Nyland 4, Själevad (Y) 6 .
Död 1749-12-24 i Västerkäl, Sidensjö (Y) 1 .


MMF Bengt Jonsson.
Född omkring 1640 i Klasböle, Själevad (Y) 4 .
Död 1709 i Nyland, Själevad (Y) 6 .
Bonde 1667-1683 i Klasböle 1, Själevad (Y).
Bonde 1684-1705 i Nyland 4, Själevad (Y) 4 .

 
 

MMM Margaretha Persdotter.
Född omkring 1640.
Död omkring 1700.

 
 

Levnadsbeskrivning

Född 1727-02-12 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 1 .

Ur vigselbok 1746:Morgongåva 90 daler kopparmynt(=30 daler silvermynt).

Bouppteckning: Nätra tingslags häradsrätt FII:5 (1811-1814) Bild 2300 / sid 47


Död 1802 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .

Relationer och barn

Gift 1746-11-09 i Sidensjö (Y) 1 .
Sven Johansson. uparrow.png Född 1719 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1745-1790 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 8 .
Död 1796-08-04 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .
Johannes Svensson. Född 1747-09-09 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1757-03-13 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .
Margareta Svensdotter. Född 1748-09-20 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1757-02-27 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .
Anna Svensdotter. rightarrow.png Född 1750-02-03 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1804-1807 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1833-11-10 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .
Kerstin (Stina) Svensdotter. rightarrow.png Född 1754-04-29 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1788-05-18 i Myre, Sidensjö (Y) 1 .
Margareta (Marget) Svensdotter. rightarrow.png Född 1757-12-17 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 6 .
Död 1795-02-08 i Holm, Skorped (Y) 4 .
Beata Svensdotter. rightarrow.png Född 1759-02-17 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1824-06-16 i Pålsböle, Sidensjö (Y) 1 .
Sara Svensdotter. Född 1761-01-06 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Katarina (Karin) Svensdotter. rightarrow.png Född 1762-03-08 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1832-08-08 i Uberg, Skorped (Y) 4 .
Markus Svensson. rightarrow.png Född 1767-01-16 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1791-1798 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1798-06-03 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Johannes Svensson. rightarrow.png Född 1768-11-27 i Djupsjö 6:1, Skorped (Y) 9 .
Torpare i Skorped (Y).
Död 1840-01-29 i Djupsjö, Skorped (Y) 10 .
Källor
  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Sockenprotokoll
  4. Paul Olsson
  5. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  6. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  7. Bondeståndets ledamöter vid riksdagarna 1600-1697
  8. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 125/130
  9. CD-Skorped 1776-1930
  10. Sidensjö C:4 F/D 1840-1861 p 135/190

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.