Ansedel Markus Svensson

1767-1798

Född 1767-01-16 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1791-1798 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1798-06-03 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
c__bilderhemsidan_markussvenssontestamente.jpg
c__bilderhemsidan_markussvenssontestamente.jpg
Markus Svensson
Född 1767-01-16 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1798-06-03 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1791-1798 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 2 .
F Sven Johansson.
Född 1719 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1796-08-04 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1745-1790 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 3 .

FF Johan Larsson.
Född 1689-05-12 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1741-04-10 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1718-1741 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 2 .


FFF Lars Mårtensson.
Född omkring 1640 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) 5 .
Död 1715 i Sjöland, Sidensjö (Y) 5 .
Lappman i Nyland, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1670-1704 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


FFFF Mårten Sjulsson.
Född omkring 1595 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) 6 .
Död omkring 1652 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) 6 .
Bonde 1623-1630 i Yttersel 3:1, Anundsjö (Y) 6 .
Bonde 1630-1652 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) 7 .


FFFM Elisabet Larsdotter.
Född omkring 1610 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) 6 .
Död 1673 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) 7 .
Bonde 1629-1630 i Risbäck 1:1, Anundsjö (Y) 7 .
Bonde 1660-1673 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) 7 .


FFM Anna Persdotter.
Född omkring 1645 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1709 i Sjöland, Sidensjö (Y) 2 .


FFMF Per Jonsson.
Född omkring 1615 i Västerkäl, Sidensjö (Y) 5 .

Bonde 1651-1660 i Sjöland 1:1, Skorped (Y) 2 .


FFMM Persdotter.
Född omkring 1615 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 5 .
Död i Sjöland, Sidensjö (Y).

FM Anna Svensdotter.
Född 1690-02-09 i Myre 2:2, Sidensjö (Y) 8 .
Död 1764-07-01 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1742-1744 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMF Sven Olofsson.
Född 1665-06-02 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1739-02-11 i Västerkäl, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1694-1696 i Myre 2:2, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1697-1715 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMFF Olof Svensson.
Född omkring 1635 i Nybyn 2:2, Sidensjö (Y).
Död 1699 i Myre, Sidensjö (Y).
Härnösands trivialskola 1647-1653 9 .
Bonde 1669-1677 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Båtsman 1676 i Västerkäl, Sidensjö (Y).
Bonde 1677-1693 i Myre 2:2, Sidensjö (Y) 2 .
Tionderäknare 1695 i Sidensjö (Y).


FMFM Nn Markusdotter.
Född 1640 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) 5 .



FMM Kerstin Hansdotter.
Född 1665 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1722 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .


FMMF Hans Nilsson.
Född 1615 i Anundsjö (Y) 1 .

Bonde 1646-1650 i Risbäck 1:1, Anundsjö (Y) 5 .
Bonde 1653-1665 i Uberg 3, Skorped (Y) 5 .
Bonde 1664-1691 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 5 .
Båtsman 1676 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 5 .


FMMM Anna Persdotter.
Född omkring 1625 5 .


c__bilderhemsidan_beatamarkusdottertestamente.jpg
M Brita Beata Markusdotter.
Född 1727-02-12 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1802 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .

MF Markus Jonsson.
Född 1700-03-18 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1784-10-22 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1726 i Uberg 1, Uberg, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1727-1767 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Uppsynsman 10 .


MFF Jon Markusson.
Född 1675 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1726 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Sockenskrivare 1715-1723 i Sidensjö (Y) 5 .
Bonde 1699-1726 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFFF Markus Abrahamsson.
Född 1630 i By 2:1, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1700 i Överå, Sidensjö (Y) 5 .
Bonde 1657-1664 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Tionderäknare 1663-1692 i Sidensjö (Y) 5 .
Bonde 1664 i Uberg 3, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1667-1698 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1670-1678 i Sidensjö (Y) 2 .


MFFM Kerstin Bengtsdotter.
Född omkring 1630 i Mosjö 3:1, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1691 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFM Beata Jonsdotter.
Född 1678 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1721 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFMF Jonas Jonsson.
Född 1640 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1697 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1668-1697 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1663-1692 i Sidensjö (Y) 2 .


MFMM Sara Andersdotter.
Född omkring 1640 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1725 i Västerkäl, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1698-1702 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1705-1708 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 2 .

MM Margareta Olofsdotter.
Född 1707-11-17 i Kasta, Själevad (Y) 1 .
Död 1730-06-07 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .


MMF Olof Persson.
Född 1670 i Djupsjö (7), Sidensjö (Y) 11 .
Död 1733-04-29 i Västerkäl, Sidensjö (Y).
Sågkarl i Mo, Själevad (Y) 1 .
Bonde 1703-1705 i Nyland 4, Själevad (Y) 5 .
Bonde 1706-1711 i Kasta 2, Själevad (Y) 5 .
Bonde 1712-1725 i Uberg 1, Sidensjö (Y) 2 .
Brukare 1716-1717 i Uberg 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


MMFF Per Göransson.
Född omkring 1650 i Djupsjö 7, Sidensjö (Y) 5 .
Död uppskattat 1685 i Djupsjö, Sidensjö (Y).
Bonde 1675-1684 i Djupsjö 7, Sidensjö (Y) 2 .


MMFM Kerstin Johansdotter.
Född omkring 1650 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) 5 .
Död uppskattat 1718 i Eden, Nätra (Y) 2 .
Bonde 1700-1703 i Eden, Nätra (Y).
Bonde 1715-1718 i Eden, Nätra (Y).


MMM Karin Bengtsdotter.
Född 1679 i Nyland 4, Själevad (Y) 11 .
Död 1749-12-24 i Västerkäl, Sidensjö (Y) 1 .


MMMF Bengt Jonsson.
Född omkring 1640 i Klasböle, Själevad (Y) 5 .
Död 1709 i Nyland, Själevad (Y) 11 .
Bonde 1667-1683 i Klasböle 1, Själevad (Y).
Bonde 1684-1705 i Nyland 4, Själevad (Y) 5 .


MMMM Margaretha Persdotter.
Född omkring 1640.
Död omkring 1700.

Levnadsbeskrivning

Född 1767-01-16 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1791-1798 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1798-06-03 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Dödsorsak: Pleurit

Boupteckningen efter Markus skedde den 4 juni 1798 enligt Nätra Tingslags häradsrätt FII:16 AD sid 19



Y DNA Haplogroup:   I-M253  
Info om denna DNA-grupp

Källa: https://www.familytreedna.com/public/Angermanland-Medelpa?iframe=yresults

Relationer och barn

Gift 1792-12-26 i Sidensjö (Y) 1 .
Märeta Salomonsdotter. uparrow.png Född 1769-12-22 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1799-1800 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 2 .
Förmånstagare 1858 i Djupsjö, Skorped (Y) 5 .
Död 1858-02-02 i Djupsjö, Skorped (Y) 3 .
Sven Markusson. rightarrow.png Född 1794-01-17 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 12 .
Bonde 1817 i Djupsjö 3:3, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1818-1828 i Skorped 2:1, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1829-1839 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) 2 .
Död 1885-03-06 i Djupsjö, Skorped (Y) 13 .
Salomon Markusson Hedeström. rightarrow.png Född 1795-03-08 i Djupsjö 6:1, Skorped (Y) 14 .
Bonde från 1819 till 1822 i Djupsjö 6:3, Skorped (Y) 15 .
Bonde från 1827 till 1828 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) 2 .
Torpare i Nyland, Sidensjö (Y) 16 .
Död 1863-08-24 i Torsåker (Y) 1 .
Johan Markusson. rightarrow.png Född 1796-04-30 i Djupsjö 6:1, Skorped (Y) 17 .
Bonde från 1827 till 1831 i Djupsjö 8:1, Skorped (Y) 2 .
Död 1840-08-25 i Djupsjö, Skorped (Y) 18 .
Olof Markusson. Född 1797-06-25 i Djupsjö 6:1, Skorped (Y) 19 .
Död 1798-09-09 i Djupsjö, Skorped (Y) 5 .
Källor
  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 125/130
  4. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 20 / sid 31
  5. Paul Olsson
  6. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  7. Anundsjöboken
  8. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 21 / sid 33
  9. Härnösands Trivialskola elever 1647-1800
  10. Sockenprotokoll
  11. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  12. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 83/374
  13. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 49
  14. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 AD Bild 79
  15. Sidensjö A1:6A Husförhör 1831-1840 p 71/111
  16. Sidensjö (Y) AI:5b (1822-1832) Bild 154 / sid 145
  17. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 AD Bild 81
  18. CD-Skorped 1776-1930
  19. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 AD Bild 84

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.