Ansedel Salomon Olofsson

1734-1822

Född 1734-05-18 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1755-1767 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1768-1773 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1774-1795 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 2 .
Förmånstagare i Uberg, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1822-09-15 i Uberg, Sidensjö (Y) 1 .
Salomon Olofsson
Född 1734-05-18 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1822-09-15 i Uberg, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1755-1767 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1768-1773 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1774-1795 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 2 .
Förmånstagare i Uberg, Sidensjö (Y) 3 .
F Olof Johansson.
Född 1670 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1748-04-24 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1689-1725 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1730-1747 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 2 .

FF Johan Jonsson.
Född 1630 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1687 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1660 i Källom 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1660-1687 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 2 .


FFF Jonas Phålesson.
Född 1600 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död Död före 1670-08-23 i Bredåker, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1624-1633 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Fjärdingsman 1631-1640 i Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1641 i Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1644 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1634-1659 i Källom 1, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1648-1650 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1669 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) 2 .


FFFF Phåle Grelsson.
Född omkring 1560 i Sidensjö (Y) 3 .
Död 1621 i Överå 2, Sidensjö (Y).
Bonde 1588-1619 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1621 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .

 
   
 
FM Nn Larsdotter.
Född 1630 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1682 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .


FMF Lars Andersson.
Född 1598 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död Troligen 1663 i Hämra, Sidensjö (Y) 3 .
Klockare 1637-1640 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1631-1663 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMFF Anders Gabrielsson.
Född omkring 1575 i Sidensjö (Y) 3 .
Död i Sidensjö (Y).
Bonde 1604-1629 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1616-1617 i Sidensjö (Y) 2 .


FMFM Larsdotter.
Född omkring 1575 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 3 .



FMM Nn .
Född omkring 1600.


 
 
M Märeita Ersdotter.
Född 1697-03-07 i Uberg 3, Skorped (Y) 1 .
Död 1775-12-03 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .

MF Erik Pålsson.
Född omkring 1645 i Myre 5:2, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1702 i Uberg 3, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1679 i Myre 7:2, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1683-1702 i Uberg 3, Skorped (Y) 2 .


MFF Pål Eriksson.
Född omkring 1610 i Bölen 1, Sidensjö (Y).
Död före 1688-10-22 i Myre, Sidensjö (Y).
Knekt 1646-1652 i Holm, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1653 i Bölen 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1667-1673 i Myre 5:2, Sidensjö (Y) 2 .


MFFF Erik Björnsson.
Född omkring 1565 i Sjöland, Sidensjö (Y).

Bonde 1586-1590 i Västerkäl 3:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1599-1602 i Skureå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1609-1619 i Bölen 1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1610-1611 i Skureå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1621 i Bölen 1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1622 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1624 i Bölen 1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1627-1631 i Uberg 1, Skorped (Y) 2 .


MFFM Sara .
Född omkring 1565.

Bonde 1632-1635 i Uberg 1, Sidensjö (Y) 2 .


MFM Kerstin Davidsdotter.
Född omkring 1625 i Myre 5:2, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1694-02-15 i Myre, Sidensjö (Y).


MFMF David Persson.
Född 1591 i Myre, Sidensjö (Y) 3 .

Bonde 1629-1654 i Myre 5:2, Sidensjö (Y) 2 .
Knekt 1630 i Myre, Sidensjö (Y) 2 .

 
MM Märeta Olofsdotter.
Född 1654 i Nolås, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1744-05-09 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .


MMF Olof Andersson.

Död 1680 i Sidensjö (Y) 5 .

 
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1734-05-18 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1755-1767 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 2 .
Utflyttad 1768 från Uberg Sidensjö (Y)

Inflyttad 1768 till Västerby Sidensjö (Y)

Utflyttad 1774 från Västerby Sidensjö (Y)

Inflyttad 1774 till Uberg Sidensjö (Y)


Bonde 1768-1773 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1774-1795 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 2 .
Förmånstagare i Uberg, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1822-09-15 i Uberg, Sidensjö (Y) 1 .

Y DNA Haplogroup:   I-Y43278 

Källa: https://www.familytreedna.com/public/Angermanland-Medelpa?iframe=yresults


Relationer och barn

Gift 1757-11-01 i Sidensjö (Y) 1 .
Kerstin Abrahamsdotter. uparrow.png Född 1736-06-21 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1819-01-09 i Uberg, Skorped (Y) 6 .
Olof Salomonsson. rightarrow.png Född 1760-09-24 i Uberg 3:1, Uberg, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1791-1812 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1812-03-20 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .
Abraham Salomonsson. rightarrow.png Född 1762-04-09 i Uberg 3:1, Uberg, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1796-1823 i Överå 2:2, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1841-11-07 i Överå, Sidensjö (Y) 7 .
Johannes Salomonsson. Född 1764-01-04 i Uberg 3:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1777-12-14 i Uberg, Sidensjö (Y) 1 .
Erik Salomonsson. rightarrow.png Född 1767-03-05 i Uberg 3:1, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde från 1736 till 1827 i Uberg 3:1, Sidensjö (Y) 2 .
Förmånstagare
Död 1852-07-24 i Uberg, Sidensjö (Y) 4 .
Märeta Salomonsdotter. rightarrow.png Född 1769-12-22 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1799-1800 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 2 .
Förmånstagare 1858 i Djupsjö, Skorped (Y) 3 .
Död 1858-02-02 i Djupsjö, Skorped (Y) 8 .
Stina Salomonsdotter. rightarrow.png Född 1779-12-01 i Uberg Skorped (Y) 1 .
Död 1847-07-08 i Uberg Skorped (Y) 1 .

Levnadsbana

Källor
  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. CD-Skorped 1776-1930
  5. DISBYT
  6. Skorped C:1 1809-1838 Blad 3/3
  7. Sidensjö C:4 F/D 1840-1861 p 137/190
  8. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 125/130

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.