Ansedel Kerstin Kjellsdotter

1711-1798

Född 1711-09-24 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 1 .
Bonde 1753-1757 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1798-07-06 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Kerstin Kjellsdotter
Född 1711-09-24 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 1 .
Död 1798-07-06 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1753-1757 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
F Kjell Persson.
Född 1665 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1753-04-15 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1690-1710 i Nyland, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1711-1717 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1718-1728 i Djupsjö 4:1, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1729 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .

FF Per Larsson.
Född 1624 i Utby, Nätra (Y) 1 .
Död 1694-03-26 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Knekt 1644-1658 i Käl, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1662 i Stig :2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1664-1694 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Båtsman äldre båtsmanshållet 1669 i Stig, Sidensjö (Y) 2 .
Fänrik 3 .


FFF Lars Olofsson.
Född 1584 i Nätra (Y) 4 .
Död 1655 i Nätra (Y).
Bonde 1623-1647 i Utby, Nätra (Y).


FFFF Olof Larsson.
Född 1560.
Död.
Bonde 1583-1623 i Utby, Nätra (Y).

 
   
 
FM Beata Larsdotter.
Född omkring 1630 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1712 i Stig, Sidensjö (Y) 5 .


FMF Lars Andersson.
Född 1598 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död Troligen 1663 i Hämra, Sidensjö (Y) 5 .
Klockare 1637-1640 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1631-1663 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMFF Anders Gabrielsson.
Född omkring 1575 i Sidensjö (Y) 5 .
Död i Sidensjö (Y).
Bonde 1604-1629 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1616-1617 i Sidensjö (Y) 2 .


FMFM Larsdotter.
Född omkring 1575 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 5 .



FMM Nn .
Född omkring 1600.


 
 
M Märita Jakobsdotter.
Född 1667 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 1 .
Död 1774-03-05 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .

MF Jakob Johansson.
Född omkring 1645 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y).
Död 1698-10-21 i Djupsjö, Sidensjö (Y).
Båtsman 1676 i Lännäs, Sidensjö (Y).
Bonde 1683-1695 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 2 .


MFF Johan Nilsson.
Född omkring 1620 i Skureå 2:1, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1680 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y) 2 .
Tionderäknare 1663 i Sidensjö (Y).
Bonde 1655-1680 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFFF Nils Jönsson.
Född omkring 1590 i Å 3, Sidensjö (Y) 5 .
Död omkring 1625 i Skureå, Sidensjö (Y) 5 .
Bonde 1617-1624 i Skureå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Knekt i Skureå, Sidensjö (Y) 5 .


MFFM Märeta NN.
Född omkring 1590.

Bonde 1627-1641 i Skureå 2:1, Sidensjö (Y).


MFM Märeta Persdotter.
Född omkring 1620.

Bonde 1681-1684 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y) 2 .

 
 
MM Sigrid Kjellsdotter.
Född omkring 1645 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 5 .
Död 1718 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 5 .


MMF Kjell Andersson.
Född omkring 1620 i Kläppen 2:1, Sidensjö (Y) 5 .

Bonde 1642-1679 i Djupsjö 4, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1657-1662 i Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1677 i Sidensjö (Y) 2 .


MMFF Anders Sjulsson.
Född omkring 1572 i Nättersjö, Sidensjö (Y) 5 .
Död före 1648 5 .
Nämndeman 1610-1613 i Sidensjö (Y) 2 .
Kyrkvärd 1613-1614 i Sidensjö (Y).
Fjärdingsman 1632 i Sidensjö (Y).
Bonde 1596-1599 i Å 1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1600-1624 i Kläppen 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1627-1629 i Blåvik 1, Blåvik, Nätra (Y).
Bonde 1629-1631 i Kläppen 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1635-1637 i Teg 3, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1638-1640 i Grätnäs 1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1641 i Djupsjö 4, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1647 i Djupsjö 4, Sidensjö (Y) 2 .

 

MMM Nn Johansdotter.
Född omkring 1620 i Nolås 4, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1684 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 5 .


MMMF Johan Tomasson.
Född omkring 1580 i Nolås, Sidensjö (Y) 5 .

Bonde 1609-1641 i Nolås 4, Sidensjö (Y) 2 .
Kyrkans sexman 1614-1617 i Sidensjö (Y) 5 .

 

Levnadsbeskrivning

Född 1711-09-24 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 1 .
Bonde 1753-1757 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Levde i Överå 2:2 Sidensjö (Y) 2 .
Död 1798-07-06 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Begravd 1798-07-15 i Sidensjö (Y) 1 .
Änka 1752
Har haft 13 barn varav 9 har dött i späd ålder.
G 2 1757-11-06: Morgongåva 20 lod silver.

Relationer och barn

Gift 1728-03-25 i Sidensjö (Y) 1 .
Abraham Abrahamsson. uparrow.png Född 1706-02-11 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1730-1752 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1752-12-13 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Abraham Abrahamsson. rightarrow.png Född 1730-10-23 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1758-1794 i Överå 2:3, Överå, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1803-03-11 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Kerstin Abrahamsdotter. rightarrow.png Född 1736-06-21 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1819-01-09 i Uberg, Skorped (Y) 6 .
Markus Abrahamsson. rightarrow.png Född 1741-12-24 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1783-1800 i Uberg 1:4, Skorped (Y) 2 .
Död 1800-04-02 i Överå, Sidensjö (Y) 7 .
Gift 1757-11-06 i Sidensjö (Y) 1 .
Erik Olofsson. Född 1722-06-24 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1758-1760 i Överå 2:2 Sidensjö (Y) 2 .
Död 1803-10-28 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Källor
  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  4. DISPYT
  5. Paul Olsson
  6. Skorped C:1 1809-1838 Blad 3/3
  7. CD-Skorped 1776-1930

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.