Ansedel Markus Abrahamsson

1741-1800

Född 1741-12-24 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1783-1800 i Uberg 1:4, Skorped (Y) 2 .
Död 1800-04-02 i Överå, Sidensjö (Y) 3 .
Markus Abrahamsson
Född 1741-12-24 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1800-04-02 i Överå, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1783-1800 i Uberg 1:4, Skorped (Y) 2 .
F Abraham Abrahamsson.
Född 1706-02-11 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1752-12-13 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1730-1752 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .

FF Abraham Markusson.
Född 1660 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1732-04-02 i Överå, Skorped (Y) 1 .
Bonde 1692-1721 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


FFF Markus Abrahamsson.
Född 1630 i By 2:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1700 i Överå, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1657-1664 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Tionderäknare 1663-1692 i Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1664 i Uberg 3, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1667-1698 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1670-1678 i Sidensjö (Y) 2 .


FFFF Abraham Andersson.
Född 1589 i By, Sidensjö (Y) 5 .
Död i Rössjö, Sidensjö (Y).
Bonde 1623-1639 i By 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Fjärdingsman i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1628 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1640-1644 i Ödsbyn 1, Sidensjö (Y) 5 .
Nämndeman 1647-1651 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1645-1649 i Rössjö 3:1, Sidensjö (Y) 2 .


FFFM Sara Jonsdotter.
Född omkring 1590.
Död i Rössjö, Sidensjö (Y).


FFM Brita Olofsdotter.
Född 1630 i Djupsjö 1:1, Skorped (Y).
Död 1673 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


FFMF Olof Jonsson.
Född 1600 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1654 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y).
Bonde 1629-1654 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


FFMM Margareta NN.
Född omkring 1600 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 4 .

Bonde 1655 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .

FM Kerstin Jonsdotter.
Född 1656 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1744-04-15 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .


FMF Jonas Johansson.
Född omkring 1620 i Nolås Sidensjö (Y) 4 .
Död före 1675-08-27 i Nolås Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1656-1663 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1664 i Stig 2:1, Skorped (Y) 2 .
Båtsman 1664 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1666-1673 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1669-1673 i Österkäl 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMFF Johan Uddesson.
Född omkring 1600 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) 6 .
Död 1635 i Stettin, Polen.
Bonde 1627-1635 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Knekt 1635 i Nolås, Sidensjö (Y) 2 .


FMFM Kerstin NN.
Född omkring 1595 i Sidensjö (Y).
Död i Nolås, Sidensjö (Y).
Bonde 1636-1639 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMM Beata Persdotter.
Född 1620 i Österkäl 1, Sidensjö (Y).

Bonde 1679-1683 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 2 .


FMMF Per Phåelsson.
Född 1587 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död Död före 1655-03-31 i Österkäl, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1620 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1623-1655 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 7 .
Fjärdingsman 1628 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1640-1643 i Sidensjö (Y) 2 .
Knekt 1644 i Käl, Sidensjö (Y) 2 .
Knekt 1649 i Käl, Sidensjö (Y).
Nämndeman 1654 i Sidensjö (Y) 2 .

 
M Kerstin Kjellsdotter.
Född 1711-09-24 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 1 .
Död 1798-07-06 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1753-1757 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .

MF Kjell Persson.
Född 1665 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1753-04-15 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1690-1710 i Nyland, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1711-1717 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1718-1728 i Djupsjö 4:1, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1729 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFF Per Larsson.
Född 1624 i Utby, Nätra (Y) 1 .
Död 1694-03-26 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Knekt 1644-1658 i Käl, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1662 i Stig :2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1664-1694 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Båtsman äldre båtsmanshållet 1669 i Stig, Sidensjö (Y) 2 .
Fänrik 5 .


MFFF Lars Olofsson.
Född 1584 i Nätra (Y) 8 .
Död 1655 i Nätra (Y).
Bonde 1623-1647 i Utby, Nätra (Y).

 

MFM Beata Larsdotter.
Född omkring 1630 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1712 i Stig, Sidensjö (Y) 4 .


MFMF Lars Andersson.
Född 1598 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död Troligen 1663 i Hämra, Sidensjö (Y) 4 .
Klockare 1637-1640 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1631-1663 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFMM Nn .
Född omkring 1600.


MM Märita Jakobsdotter.
Född 1667 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 1 .
Död 1774-03-05 i Överå, Sidensjö (Y) 1 .


MMF Jakob Johansson.
Född omkring 1645 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y).
Död 1698-10-21 i Djupsjö, Sidensjö (Y).
Båtsman 1676 i Lännäs, Sidensjö (Y).
Bonde 1683-1695 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 2 .


MMFF Johan Nilsson.
Född omkring 1620 i Skureå 2:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1680 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y) 2 .
Tionderäknare 1663 i Sidensjö (Y).
Bonde 1655-1680 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y) 2 .


MMFM Märeta Persdotter.
Född omkring 1620.

Bonde 1681-1684 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y) 2 .


MMM Sigrid Kjellsdotter.
Född omkring 1645 i Djupsjö 4, Skorped (Y) 4 .
Död 1718 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 4 .


MMMF Kjell Andersson.
Född omkring 1620 i Kläppen 2:1, Sidensjö (Y) 4 .

Bonde 1642-1679 i Djupsjö 4, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1657-1662 i Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1677 i Sidensjö (Y) 2 .


MMMM Nn Johansdotter.
Född omkring 1620 i Nolås 4, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1684 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 4 .

Levnadsbeskrivning

Född 1741-12-24 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1783-1800 i Uberg 1:4, Skorped (Y) 2 .
Död 1800-04-02 i Överå, Sidensjö (Y) 3 .

Registrerad i Torpförsvasdatabasen 1769-02-03
Resolutionsnummer: 79
Arkiv: Västernorrlands läns landskansli (HLA/1030003)
Volym resolution: AVa:7
Volym jordrannsakning: GIIIj:2, s. 112

Ägde littra F i Uberg enligt kartan "Storskifte på inängor 1798", se karta..


c__bilderhemsidan_kartauberg1798.jpg

Relationer och barn

Gift 1768 i Vägesta övr, Själevad (Y) 9 .
Kerstin Jonsdotter. uparrow.png Född 1743-09-25 i Vägesta 1, Själevad (Y) 9 .
Död 1831-02-04 i Vägesta övr, Själevad (Y) 9 .
Kristina Stina Markusdotter. rightarrow.png Född 1769-07-20 i Överå, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1825-01-15 i Överå, Sidensjö (Y) 3 .
Abraham Markusson. rightarrow.png Född 1772-02-26 i Vägersta, Själevad (Y) 1 .
Död 1852-03-04 i Lännäs Skorped (Y) 1 .
Erik Markusson. rightarrow.png Född 1775-02-02 i Vägesta, Själevad (Y) 10 .
Landbonde
Torpare
Bonde 1801 i Byvattnet 5:1, Skorped (Y) 2 .
Död 1845-11-23 i Lövsjö, Skorped (Y) 11 .
Nils Markusson. rightarrow.png Född 1777-10-30 i Vägesta, Själevad (Y) 3 .
Bonde 1801-1834 i Uberg 1:4, Skorped (Y) 3 .
Död 1848-03-21 i Uberg, Skorped (Y) 3 .
Sara Markusdotter. rightarrow.png Född 1780-03-06 i Vägesta, Själevad (Y) 12 .
Bonde 1805 i Skorped 3:1, Skorped (Y) 2 .
Död 1862-09-02 i Skorped (Y) 13 .
Källor
  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. CD-Skorped 1776-1930
  4. Paul Olsson
  5. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  6. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  7. Skorped C:3 Födde 1864-1894 p 43/56
  8. DISPYT
  9. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  10. Själevad C:3 Födde 1769-1805 AD bild 23
  11. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 120/130
  12. Själevad C:3 Födde 1769-1805 AD bild 39
  13. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 AD bild 122

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.