Ansedel Abraham Markusson

1660-1732

Född 1660 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1692-1721 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1732-04-02 i Överå, Skorped (Y) 2 .
Abraham Markusson
Född 1660 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1732-04-02 i Överå, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1692-1721 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
F Markus Abrahamsson.
Född 1630 i By 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1700 i Överå, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1657-1664 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Tionderäknare 1663-1692 i Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1664 i Uberg 3, Skorped (Y) 1 .
Bonde 1667-1698 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Nämndeman 1670-1678 i Sidensjö (Y) 1 .

FF Abraham Andersson.
Född 1589 i By, Sidensjö (Y) 4 .
Död i Rössjö, Sidensjö (Y).
Bonde 1623-1639 i By 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Fjärdingsman i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1628 i Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1640-1644 i Ödsbyn 1, Sidensjö (Y) 4 .
Nämndeman 1647-1651 i Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1645-1649 i Rössjö 3:1, Sidensjö (Y) 1 .


FFF Anders Nikodemusson.
Född omkring 1565 i By 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1622 i By, Sidensjö (Y).
Bonde 1606-1622 i By 2:1, Sidensjö (Y) 1 .


FFFF Nikodemus Andersson.
Född omkring 1540 i By 2:1, Sidensjö (Y) 3 .

Bonde 1565-1603 i By 2:1, Sidensjö (Y) 1 .

 
   
 
FM Sara Jonsdotter.
Född omkring 1590.
Död i Rössjö, Sidensjö (Y).

   
 
   
 
M Brita Olofsdotter.
Född 1630 i Djupsjö 1:1, Skorped (Y).
Död 1673 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 1 .

MF Olof Jonsson.
Född 1600 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1654 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y).
Bonde 1629-1654 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 1 .


MFF Jonas Eriksson.
Född omkring 1550 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 1 .

Nämndeman 1610-1628 i Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1580-1627 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 1 .


MFFF Erik Jonsson.
Född omkring 1520 3 .
Död omkring 1563 i Djupsjö, Skorped (Y) 3 .
Bonde 1544-1563 i Djupsjö 1:1, Skorped (Y) 1 .
Knekt 1551-1563 i Djupsjö, Skorped (Y) 1 .


MFFM Margareta NN.
Född omkring 1520 3 .

Bonde 1564-1565 i Djupsjö 1:1, Skorped (Y) 1 .

   
 
MM Margareta NN.
Född omkring 1600 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 3 .

Bonde 1655 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 1 .

   
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1660 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1692-1721 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1732-04-02 i Överå, Skorped (Y) 2 .
Dmb 1700
Bröderna Abram Marcusson (2:1) och Jon Marcusson (1:1) kom för rätten och gav tillkänna att de väl förlikts om hemmansbesittningen på det sättet, att som deras salige fader Marcus Abramsson (1:1) ägt hela byn och i livstiden upplåtit sonen Abram östergården och västra tegfallen i byn och själv behållit västra gården och östra tegfallen, så får nu Jon Marcusson stiga i sin salige faders rum. Dock råder de halva byn vardera i andra lägenheter, varför Jon Marcusson givit Abram i en stilla eller "willgode" 40 daler kmt och Jon Marcussons samsyskon givit honom l0 daler kmt.
Förlikningen dömdes fast att stå och aldrig vidare återgå.
Källa: Sidensjö och Skorped - Släkter och gårdar


Relationer och barn

Gift 1690-12-28 i Sidensjö (Y) 2 .
Kerstin Jonsdotter. uparrow.png Född 1656 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1744-04-15 i Överå, Sidensjö (Y) 2 .
Olof Abrahamsson Drake. Född 1691 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 5 .
Båtsman
Johan Abrahamsson Frisk. rightarrow.png Född 1700 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1720-1721 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde från 1722 till i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Båtsman från 1724.
Död 1742-10-15 i Nätra (Y) 3 .
Per Abrahamsson. rightarrow.png Född 1701-11-01 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1724-1728 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1766-09-17 i Överå, Sidensjö (Y) 2 .
Abraham Abrahamsson. rightarrow.png Född 1706-02-11 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1730-1752 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1752-12-13 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Källor
  1. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  2. CD-Sidensjö 1689-1930
  3. Paul Olsson
  4. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  5. CD-Skorped 1776-1930

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.