Ansedel Olof Abrahamsson Drake

1691-

Född 1691 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Båtsman
Olof Abrahamsson Drake
Född 1691 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .

Båtsman
F Abraham Markusson.
Född 1660 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1732-04-02 i Överå, Skorped (Y) 3 .
Bonde 1692-1721 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .

FF Markus Abrahamsson.
Född 1630 i By 2:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1700 i Överå, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1657-1664 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Tionderäknare 1663-1692 i Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1664 i Uberg 3, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1667-1698 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1670-1678 i Sidensjö (Y) 2 .


FFF Abraham Andersson.
Född 1589 i By, Sidensjö (Y) 5 .
Död i Rössjö, Sidensjö (Y).
Bonde 1623-1639 i By 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Fjärdingsman i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1628 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1640-1644 i Ödsbyn 1, Sidensjö (Y) 5 .
Nämndeman 1647-1651 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1645-1649 i Rössjö 3:1, Sidensjö (Y) 2 .


FFFF Anders Nikodemusson.
Född omkring 1565 i By 2:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1622 i By, Sidensjö (Y).
Bonde 1606-1622 i By 2:1, Sidensjö (Y) 2 .

 

FFM Sara Jonsdotter.
Född omkring 1590.
Död i Rössjö, Sidensjö (Y).

 
 
FM Brita Olofsdotter.
Född 1630 i Djupsjö 1:1, Skorped (Y).
Död 1673 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMF Olof Jonsson.
Född 1600 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1654 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y).
Bonde 1629-1654 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMFF Jonas Eriksson.
Född omkring 1550 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .

Nämndeman 1610-1628 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1580-1627 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .

 

FMM Margareta NN.
Född omkring 1600 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 4 .

Bonde 1655 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) 2 .

 
 
M Kerstin Jonsdotter.
Född 1656 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1744-04-15 i Överå, Sidensjö (Y) 3 .

MF Jonas Johansson.
Född omkring 1620 i Nolås Sidensjö (Y) 4 .
Död före 1675-08-27 i Nolås Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1656-1663 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1664 i Stig 2:1, Skorped (Y) 2 .
Båtsman 1664 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1666-1673 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1669-1673 i Österkäl 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFF Johan Uddesson.
Född omkring 1600 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) 6 .
Död 1635 i Stettin, Polen.
Bonde 1627-1635 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Knekt 1635 i Nolås, Sidensjö (Y) 2 .


MFFF Udde Persson.
Född omkring 1565 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1602 i Nolås, Sidensjö (Y).
Bonde 1579-1602 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) 6 .


MFFM Anna Nn.
Född omkring 1555.

Bonde 1610 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) 6 .


MFM Kerstin NN.
Född omkring 1595 i Sidensjö (Y).
Död i Nolås, Sidensjö (Y).
Bonde 1636-1639 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) 2 .

 
 
MM Beata Persdotter.
Född 1620 i Österkäl 1, Sidensjö (Y).

Bonde 1679-1683 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 2 .


MMF Per Phåelsson.
Född 1587 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död Död före 1655-03-31 i Österkäl, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1620 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1623-1655 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) 7 .
Fjärdingsman 1628 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1640-1643 i Sidensjö (Y) 2 .
Knekt 1644 i Käl, Sidensjö (Y) 2 .
Knekt 1649 i Käl, Sidensjö (Y).
Nämndeman 1654 i Sidensjö (Y) 2 .


MMFF Phåle Grelsson.
Född omkring 1560 i Sidensjö (Y) 4 .
Död 1621 i Överå 2, Sidensjö (Y).
Bonde 1588-1619 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1621 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 2 .

 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1691 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Båtsman

DRAKE Marcus Släktnamn: Abrahamsson Född: 16910000Antagen: 1715
Aktnummer: NB-A2-0073-1715 Regemente: Norrlands 2:dra Båtsmanskomp. Rote: KällmoKompani: 2:dra Kompaniet Socken: Sidensjö
Torpnummer: NB-A2-0073
Källa: Centrala soldatregistret


Källor
  1. CD-Skorped 1776-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. CD-Sidensjö 1689-1930
  4. Paul Olsson
  5. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  6. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  7. Skorped C:3 Födde 1864-1894 p 43/56

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.