Ansedel Märet Olofsdotter

1741-1821

Född 1741-07-30 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1821-01-01 i Mosjö, Sidensjö (Y) 1 .
Märet Olofsdotter
Född 1741-07-30 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1821-01-01 i Mosjö, Sidensjö (Y) 1 .
F Olof Jonsson.
Född 1711-02-12 i Lännäs 1:1, Lännäs, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1777-12-14 i Lännäs, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1734-1765 i Lännäs 1:1, Lännäs, Sidensjö (Y) 2 .

FF Jon Abrahamsson.
Född omkring 1671 i Lännäs 2:1, Skorped (Y) 1 .
Död 1714 i Lännäs, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1698-1714 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


FFF Abraham Jonsson.
Född 1643 i Bölen 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1729-12-28 i Lännäs, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1670-1710 i Lännes 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Tionderäknare 1692 i Sidensjö (Y).
Bonde 1718 i Lännäs 2:1, Skorped (Y) 2 .


FFFF Jon Persson.
Född 1602 i Nolås 2:1, Sidensjö (Y).

Knekt 1621-1627 i Nyland, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1631-1635 i Nolås 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1637-1662 i Bölen 1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1663-1668 i Å Övriga, Sidensjö (Y) 2 .

 

FFM Elisabet Persdotter.
Född omkring 1645 i Lännäs 2:1, Skorped (Y) 3 .
Död 1717 i Lännäs, Skorped (Y) 1 .


FFMF Per Olofsson.
Född omkring 1600 i Lännäs 2:1, Skorped (Y) 3 .
Död 1673 i Lännäs, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1627-1668 i Lännäs 2:1, Skorped (Y) 2 .


FFMM NN.
Född 1600 3 .
Död 1673 i Lännäs, Skorped (Y) 2 .

FM Sara Olofsdotter.
Född 1679 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) 4 2 .
Död 1757-02-27 i Lännäs, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1731-1733 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMF Olof Jonsson.
Född 1650 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1689 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1679-1688 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) 2 .
Fjärdingsman 1686 i Sidensjö (Y) 3 .


FMFF Jonas Jonsson.
Född 1601 i Nyland 4 Sidensjö (Y) 2 .

Knekt 1623 i Nyland, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1629-1673 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1645-1664 i Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1670 i Sidensjö (Y) 2 .


FMFM Nn Israelsdotter.
Född omkring 1605 i Skulnäs, Nätra (Y).



FMM Sara Johansdotter.
Född omkring 1660 i Näs 3, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1709 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1689 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) 2 .


FMMF Johan Eskilsson.
Född 1620 i By 3:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1693 i Näs 3, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1670-1693 i Näs 3, Sidensjö (Y) 2 .
Landstingsman 1650-1667 i Sidensjö (Y) 3 .
Gästgivare i Näs, Sidensjö (Y) 3 .
Riksdagsman 1664 i Sidensjö (Y) 3 .
Sockenskrivare 1646-1682 i Sidensjö (Y) 3 .


FMMM Sara Björnsdotter.
Född omkring 1630 i Näs 2:1, Anundsjö (Y) 3 .
Död före 1667 i Näs 3, Sidensjö (Y) 3 .

M Anna Ivarsdotter.
Född 1705-12-17 i Skorped, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1786-09-17 i Lännäs, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1778 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) 2 .

MF Ivar Jonsson.
Född 1680 i Lännäs, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1757-10-07 i Lännäs, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1711 i Skorped 2, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1712-1720 i Uberg 3:1, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1722-1742 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFF Jon Ivarsson.
Född omkring 1660 i Lännäs 3:1, Skorped (Y) 3 .
Död 1706 i Skorped, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1687-1689 i Lännäs 3:1, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1690-1697 i Mosjö 6:1, Mosjö, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1697-1706 i Skorped, Skorped (Y) 2 .


MFFF Ivar Andersson Finne.
Född 1620 i Lännäs 3:1, Lännäs, Sidensjö (Y) 3 .
Död före 1686-08-26 i Lännäs, Sidensjö (Y) 3 .
Knekt 1645-1646 i Lännäs, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1647-1650 i Lännäs 4, Lännäs, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1651-1654 i Mosjö 5, Mosjö, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1655 i Grätnäs 1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1656-1685 i Lännäs 3:1, Skorped (Y) 2 .
Knekt 1658-1661 i Lännäs, Sidensjö (Y) 2 .


MFFM Nn .
Född omkring 1620.
Död 1680 i Lännäs 3:1, Skorped (Y) 2 .


MFM Märit Tomasdotter.
Född omkring 1650 i Myre 7:2, Myre, Sidensjö (Y).
Död 1717 i Uberg, Skorped (Y) 3 .
Bonde 1707 i Djupsjö, Skorped (Y) 2 .


MFMF Tomas Olofsson.
Född omkring 1615 i Myre, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1660 i Myre 7, Myre, Sidensjö (Y) 3 .
Knekt 1639 i Myre, Sidensjö (Y) 5 .
Bonde 1647-1660 i Myre, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1648-1660 i Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1640-1646 i Skureå, Sidensjö (Y) 2 .


MFMM Ingeborg Persdotter.
Född omkring 1615 i Skureå 3:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1668 i Myre, Sidensjö (Y).
Bonde 1662-1668 i Myre, Sidensjö (Y) 2 .

MM Ella Jonsdotter.
Född 1672 i Sidensjö (Y) 1 .
Död 1742-09-17 i Lännäs, Sidensjö (Y) 1 .


MMF Jonas NN.
Född omkring 1630 3 .


 
 

MMM Anna Larsdotter.
Född omkring 1630 3 .
Död 1719 i Sidensjö (Y) 3 .

 
 

Levnadsbeskrivning

Född 1741-07-30 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1821-01-01 i Mosjö, Sidensjö (Y) 1 .

Relationer och barn

Gift 1761-11-15 i Sidensjö (Y) 1 .
Elias Eriksson Engerman Hoppman. uparrow.png Född 1741-12-28 i Källom 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Ordinarie båtsman 1761-1763 i Rote 4, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1774-1801 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1783-1804 i Sidensjö (Y) 1 .
Död 1822-02-26 i Mosjö, Skorped (Y) 1 .
Anna Eliasdotter. rightarrow.png Född 1769-12-02 i Skorped, Skorped (Y) 1 .
Död 1840-08-06 i Djupsjö, Skorped (Y) 6 .
Märta Eliasdotter. rightarrow.png Född 1781-06-24 i Mosjö 2:1, Skorped (Y) 7 .
Torpare
Död 1854-01-06 i Djupsjö, Skorped (Y) 8 .
Brita Eliasdotter. rightarrow.png Född 1784-04-10 i Skorped (Y) 1 .
Död 1858-11-19 i Myre, Sidensjö (Y).
Källor
  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. CD-Skorped 1776-1930
  5. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  6. Sidensjö C:4 F/D 1840-1861 p 136/190
  7. Skorped C:1 Födde 1779-1838 p 7/110
  8. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 123/130

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.