Ansedel Claes Eriksson

1799-1852

Född 1799-07-07 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 1 .
Haxskeppare
Död 1852-01-27 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 2 .
Claes Eriksson
Född 1799-07-07 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 1 .
Död 1852-01-27 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 2 .
Haxskeppare
F Erik Hansson Nyström.
Född 1769-10-03 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 3 .
Död 1832-10-17 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 4 .
Dagsverkskarl

FF Hans Ersson.
Född 1730-12-13 i Rösta, Sollefteå (Y) 3 .

Dagsverkskarl


FFF Erik Olofsson.
Född 1683 i Rösta, Sollefteå (Y) 3 .
Död 1751-09-15 i Rösta, Sollefteå (Y) 5 .


FFFF Olof Hansson.
Född 1649 5 .
Död 1724 i Granvåg, Sollefteå (Y) 5 .
Bonde 1673-1716 i Västergranvåg 2, Sollefteå (Y) 5 .
Båtsman 5 .
Nämndeman i Sollefteå (Y) 5 .


FFFM Brita Eriksdotter.
Född 1655 i Sollefteå (Y).
Död 1710 i Sollefteå (Y).


FFM Brita Larsdotter.
Född 1687-05.. i Ådals-Liden (Y) 5 .
Död 1771-12-28 i Rösta, Solledfteå (Y).

 
 
FM Lisa Hansdotter.
Född 1735 i Graninge bruk, Graninge (Y).
Död 1773-09-12 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 5 .

   
 
   
 
M Katarina Karin Clasdotter Garneij.
Född 1771-03-29 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 6 .
Död 1848-04-09 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 7 .

MF Clas Hansson Garneij.
Född 1741-11-30 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 8 .
Död 1823-11-11 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 9 .
Haxskeppare i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 10 .
Hackslipare i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 10 .


MFF Hans Classon Garneij.
Född 1697-11-12 i Gnarps masugn, Gnarp (X) 11 .
Död 1763-02-07 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 12 .
Masmästare
Haxkarl


MFFF Klas Hubertsson Garneij.
Född 1664 i Åkerby bruk, Österlövsta (C) 11 .
Död 1711-06-15 i Övergårds bruk, Sollefteå (Y) 12 .
Masmästare 11 .


MFFM Anna Hansdotter.
Född 1667-07-07 i Rosenbergs bruk, Esklistuna (B) 10 .
Död 1729-12-18 i Övergårds bruk, Sollefteå (Y) 11 .


MFM Brita Jonsdotter.
Född 1697 i Trästa, Sollefteå (Y) 13 .
Död 1777-01-20 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 13 .


MFMF Jon Persson.
Född 1670 12 .
Död 1715-06.. i Trästa, Sollefteå (Y) 12 .


MFMM Brita Hansdotter.
Född beräknat 1667 12 .
Död 1757-10-09 i Trästa, Sollefteå (Y) 12 .

MM Brita Larsdotter.
Född 1741-09-17 i Bruket, Ytterlännäs (Y) 14 .
Död 1794-02-23 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 15 .


MMF Lars Pehrsson.
Född 1701-12-21 i Bergom, Gudmundrå (Y) 14 .
Död 1760-02-03 i Bergom, Gudmundrå (Y) 14 .
Bonde


MMFF Per Olofsson.
Född 1671-03-15 i Myre, Gudmundrå (Y) 14 .
Död 1741-12-29 i Bergom, Gudmundrå (Y).
Bonde


MMFM Ingeborg Larsdotter.
Född beräknat 1674 i Bergom, Gudmundrå (Y) 16 .
Död 1748-08-24 i Bergom, Gudmundrå (Y) 17 .


MMM Brita Jönsdotter.
Född 1689-04-18 i Nyland, Ytterlännäs (Y) 14 .



MMMF Jöns Israelsson.
Född 1652 i Bergom, Gudmundrå (Y) 14 .
Död 1709-10.. i Nyland, Ytterlännäs (Y) 18 .
Bonde
Nämndeman i Nyland, Ytterlännäs (Y).


MMMM Karin Håkansdotter Lenesia.
Född omkring 1680 i Nyland, Ytterlännäs (Y) 18 .


Levnadsbeskrivning

Född 1799-07-07 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 1 .
Döpt 1799-07-07 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 1 .
Haxskeppare
Död 1852-01-27 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 2 .
Sollefteå A1:6 Husförhör 1883-1842 Sida 169/217

Relationer och barn

Gift 1823-11-12 i Multrå (Y) 19 .
Lisa Nilsdotter. uparrow.png Född 1801-01-30 i Gårdnäs, Sånga (Y) 20 .
Död 1845-12-22 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 13 .
Erik Claesson. rightarrow.png Född 1823-12-15 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 21 .
Urmakare
Nils Claesson. Född 1825-09-14 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 22 .
Claes Claesson. rightarrow.png Född 1831-04-20 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 23 .
Död 1869-12-29 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 24 .
Lisa Maria Claesdotter. Född 1834-09-28 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 22 .
Catharina Margareta Claesdotter. Född 1844-03-26 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 22 .
Källor
  1. Sollefteå C:3 1795-1840 p 28/144
  2. Sollefteå C:4 1841-1870 p 31/62
  3. Födelsebok för Sollefteå församling 1869-1930
  4. Sollefteå C:3 1795-1840 p 138/144
  5. Hans Erik Hultman
  6. Sollefteå C:2 1732-1796 p 181/292
  7. Sollefteå C:4 1841-1870 p 29/62
  8. Sollefteå C:2 1732-1796 p 137/292
  9. Sollefteå C:3 1795-1840 p 135/144
  10. Smedskivan 6
  11. Smedskivan 5
  12. Dödsbok för Sollefteå församling 1688-1930
  13. SVAR-döddatabas
  14. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  15. Sollefteå C:2 1732-1796 p 246/292
  16. DIS
  17. Michael Östman
  18. Lennart Kågedal, Uppsala
  19. Multrå C2 F/D/D/B 1732-1830 p 114/268
  20. Sånga C:1 Födda, Dop 1756-1822 p 34/97
  21. Sollefteå A1:9 Husförhör 1851-1872 p 89/113
  22. Sollefteå A1:Husförhör 1843-1850 p 42/103
  23. Sollefteå C:3 1795-1840 p 88/144
  24. Sollefteå C:4 1841-1870 p 46/62

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.