Ansedel Anna Clasdotter Garneij

1774-1852

Född 1774-08-07 i Sollefteå (Y) 1 .
Död 1852-03-13 i Sollefteå (Y) 2 .
Anna Clasdotter Garneij
Född 1774-08-07 i Sollefteå (Y) 1 .
Död 1852-03-13 i Sollefteå (Y) 2 .
F Clas Hansson Garneij.
Född 1741-11-30 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 3 .
Död 1823-11-11 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 4 .
Haxskeppare i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 5 .
Hackslipare i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 5 .

FF Hans Classon Garneij.
Född 1697-11-12 i Gnarps masugn, Gnarp (X) 6 .
Död 1763-02-07 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 7 .
Masmästare
Haxkarl


FFF Klas Hubertsson Garneij.
Född 1664 i Åkerby bruk, Österlövsta (C) 6 .
Död 1711-06-15 i Övergårds bruk, Sollefteå (Y) 7 .
Masmästare 6 .


FFFF Hubert Garneij.
Född 1636 i Lövsta bruk, Österlövsta (C) 6 .
Död i Galtströms bruk (Y).
Masmästare 6 .


FFFM Anna Tourout.
Född 1638 i Risinge, Finspång (E) 6 .
Död 1723-05-12 i Galtströms bruk (Y) 8 .


FFM Anna Hansdotter.
Född 1667-07-07 i Rosenbergs bruk, Esklistuna (B) 5 .
Död 1729-12-18 i Övergårds bruk, Sollefteå (Y) 6 .


FFMF Hans Staffansson Lang.
Född 6 .
Död 1719-02-28 i Harmånger (X) 5 .
Hammarsmedsmästare 6 .


FFMM Anna Holtz Joakimsdotter.

Död 1719-03-24 i Ströms bruk, Harmånger (Y) 6 .

FM Brita Jonsdotter.
Född 1697 i Trästa, Sollefteå (Y) 2 .
Död 1777-01-20 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 2 .


FMF Jon Persson.
Född 1670 7 .
Död 1715-06.. i Trästa, Sollefteå (Y) 7 .

 

FMFM Karin Nilsdotter.
Född 1625-03-20 i Anundsjö (Y).
Död 1715 i Trästa, Sollefteå (Y).


FMM Brita Hansdotter.
Född beräknat 1667 7 .
Död 1757-10-09 i Trästa, Sollefteå (Y) 7 .


FMMF Hans Persson.
Född 1635 i Trästa, Sollefteå (Y) 9 .
Död 1700 i Trästa, Sollefteå (Y) 9 .
Bonde från 1693 till 1700 i Trästa 2, Sollefteå (Y).


FMMM Gunilla Olofsdotter.
Född beräknat 1647 i Trästa, Sollefteå (Y) 7 .
Död 1733-06-03 i Trästa, Sollefteå (Y) 7 .

M Brita Larsdotter.
Född 1741-09-17 i Bruket, Ytterlännäs (Y) 10 .
Död 1794-02-23 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 11 .

MF Lars Pehrsson.
Född 1701-12-21 i Bergom, Gudmundrå (Y) 10 .
Död 1760-02-03 i Bergom, Gudmundrå (Y) 10 .
Bonde


MFF Per Olofsson.
Född 1671-03-15 i Myre, Gudmundrå (Y) 10 .
Död 1741-12-29 i Bergom, Gudmundrå (Y).
Bonde


MFFF Olof Eriksson.
Född 1640 i Rö, Högsjö (Y) 12 .

Bonde


MFFM Märta NN.
Född beräknat 1639.
Död 1704-05-08 i Myre, Gudmundrå (Y) 12 .


MFM Ingeborg Larsdotter.
Född beräknat 1674 i Bergom, Gudmundrå (Y) 13 .
Död 1748-08-24 i Bergom, Gudmundrå (Y) 12 .


MFMF Lars Håkansson.
Född 1651 i Bergom, Gudmundrå (Y).
Död 1698-02-07 i Bergom, Gudmundrå (Y) 12 .
Nämndeman i Gudmundrå (Y).
Bonde


MFMM Kerstin Israelsdotter.
Född beräknat 1653 i Gudmundrå (Y).
Död 1730-02-20 i Bergom, Gudmundrå (Y) 13 .

MM Brita Jönsdotter.
Född 1689-04-18 i Nyland, Ytterlännäs (Y) 10 .



MMF Jöns Israelsson.
Född 1652 i Bergom, Gudmundrå (Y) 10 .
Död 1709-10.. i Nyland, Ytterlännäs (Y) 14 .
Bonde
Nämndeman i Nyland, Ytterlännäs (Y).


MMFF Israel Ersson.
Född omkring 1620 i Bergom, Gudmundrå (Y) 14 .

Bonde i Bergom, Gudmundrå (Y).

 

MMM Karin Håkansdotter Lenesia.
Född omkring 1680 i Nyland, Ytterlännäs (Y) 14 .



MMMF Haquinus Olai Lenæsius.
Född 1650 i Nyland, Ytterlännäs (Y) 15 .
Död 1708 i Selånger (Y) 15 .
Komminister från 1686 till 1708 i Selånger (Y) 15 .


MMMM Kristina Sundin.
Född 1650 i Sundsvall (Y) 14 .
Död 1733 i Selånger (Y).
Prästfru

Levnadsbeskrivning

Född 1774-08-07 i Sollefteå (Y) 1 .
Död 1852-03-13 i Sollefteå (Y) 2 .
Piga hos systern Britas familj enligt GIID.nr: 2079.12.60000Dömdes till böter på 0,32 Rdl för löskaläge 1802 GID.nr: 2079.16.4200

Relationer och barn

Gift 1804-11-25 i Sollefteå (Y) 1 .
Nils Larsson Krus. Född 1769 i Multrå (Y).
Död 1810 i Sollefteå (Y).
Brita Garneij Nilsotter. Född 1805-06-30 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 1 .
Lars Garneij. Född 1808-02-03 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 1 .
Nils Garneij. rightarrow.png Byggmästare
Född 1810-08-16 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 1 .
Död 1887-04-17 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 7 .
Källor
  1. Födelsebok för Sollefteå församling 1869-1930
  2. SVAR-döddatabas
  3. Sollefteå C:2 1732-1796 p 137/292
  4. Sollefteå C:3 1795-1840 p 135/144
  5. Smedskivan 6
  6. Smedskivan 5
  7. Dödsbok för Sollefteå församling 1688-1930
  8. Vallonskivan 3
  9. Alf Nilsson
  10. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  11. Sollefteå C:2 1732-1796 p 246/292
  12. Michael Östman
  13. DIS
  14. Lennart Kågedal, Uppsala
  15. Härnösands stifts herdnaminne

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.