Ansedel Brita Greta Claesdotter Garneij

1824-1902

Född 1824-01-09 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 1 .
Död 1902-12-20 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 2 .
Brita Greta Claesdotter Garneij
Född 1824-01-09 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 1 .
Död 1902-12-20 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 2 .
F Claes Olofsson Garneij.
Född 1796-01-08 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 3 .
Död 1867-05-05 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 4 .
Haxkarl
Torpare

FF Olof Hansson.
Född 1760-12-02 i Kråkberg, Mora (W) 5 .
Död 1835-04-06 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 2 .
Torpare
Dagsverkskarl


FFF Hans Persson.
Född 1731-04-16 i Mora (W) 2 .
Död 1805-10-16 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 2 .
Byggmästare 1769 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y).


FFFF "Lekar" Per Larsson.
Född 1689-08-13 i Mora (W) 6 .
Död 1742 i Vinäs, Mora (W).


FFFM Margareta Jönsdotter.
Född 1695-11-15 i Utmeland, Mora (W) 7 .
Död 1768 i Vinäs, Mora (W).


FFM "Krång" Anna Olofsdotter.
Född 1734-06-29 i Kråkberg, Mora (W) 2 .
Död 1804-04-14 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 2 .


FFMF "Krång" Olof Olsson.
Född 1695-11-18 i Mora (W) 5 .
Död 1769 i Mora (W).


FFMM Anna Andersdotter.
Född 1700 i Kråkberg, Mora (W) 5 .


FM Brita Clasdotter Garneij.
Född 1765-06-16 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 8 .
Död 1822-01-21 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 9 .


FMF Clas Hansson Garneij.
Född 1741-11-30 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 10 .
Död 1823-11-11 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 11 .
Haxskeppare i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 12 .
Hackslipare i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 12 .


FMFF Hans Classon Garneij.
Född 1697-11-12 i Gnarps masugn, Gnarp (X) 13 .
Död 1763-02-07 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 2 .
Masmästare
Haxkarl


FMFM Brita Jonsdotter.
Född 1697 i Trästa, Sollefteå (Y) 14 .
Död 1777-01-20 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 14 .


FMM Brita Larsdotter.
Född 1741-09-17 i Bruket, Ytterlännäs (Y) 15 .
Död 1794-02-23 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 16 .


FMMF Lars Pehrsson.
Född 1701-12-21 i Bergom, Gudmundrå (Y) 15 .
Död 1760-02-03 i Bergom, Gudmundrå (Y) 15 .
Bonde


FMMM Brita Jönsdotter.
Född 1689-04-18 i Nyland, Ytterlännäs (Y) 15 .


M Anna Greta Jansdotter.
Född 1797-03-04 i Graninge (Y) 17 .
Död 1860 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 18 .
Smedsdotter

     
 
   
 
     
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1824-01-09 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 1 .
Död 1902-12-20 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 2 .

Relationer och barn

Gift 1863-05-17 i Sollefteå (Y) 19 .
Erik Persson Sahlén. uparrow.png Arbetare
Född 1833-09-28 i Fors, Själevad (Y) 19 .
Anna Märta Persson Sahlén. Född 1865-07-07 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 20 .
Caina Johanna Persson Sahlén. Född 1867-08-02 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 20 .
Emma Margareta Nilsson f Persson Sahlén. rightarrow.png Född 1869-03-12 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 20 .
Död 1934-07-26 i Högalid, Stockhollm (A) 21 .
Källor
  1. Sollefteå A1:Husförhör 1843-1850 p 25/103
  2. Dödsbok för Sollefteå församling 1688-1930
  3. Sollefteå A1:4 Husförhör 1813-1823 p 139/162
  4. Sollefteå C:4 1841-1870 p 39/62
  5. Eje Peinerud
  6. Jan Eurenius
  7. Bertil G Jonsson
  8. Födelsebok för Sollefteå församling 1869-1930
  9. Sollefteå C:3 1795-1840 p 134/144
  10. Sollefteå C:2 1732-1796 p 137/292
  11. Sollefteå C:3 1795-1840 p 135/144
  12. Smedskivan 6
  13. Smedskivan 5
  14. SVAR-döddatabas
  15. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  16. Sollefteå C:2 1732-1796 p 246/292
  17. Sollefteå A1:4 Husförhör 1813-1823 p 133/162
  18. Sollefteå C:4 1841-1870 p 34/62
  19. Sollefteå A1:14B Husförhör 1887-1897 p 218/263
  20. Sollefteå A1:9 Husförhör 1851-1872 p 84/113
  21. Sveriges dödsbok 1901-2009

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.