Ansedel Brita Stina Persdotter

1842-1887

Född 1842-08-29 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 1 .
Död 1887-08-03 i Sollefteå (Y) 2 .
Brita Stina Persdotter
Född 1842-08-29 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 1 .
Död 1887-08-03 i Sollefteå (Y) 2 .
F Per Andersson.
Född 1807-08-02 i Västersel, Anundsjö (Y) 3 .
Död 1848-11-03 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 4 .
Dräng i Sidensjö (Y).
Dagverkskarl i Sollefteå bruk, Sollefeteå (Y).

     
 
   
 
     
 
   
 
M Kristina (Stina) Persdotter.
Född 1808-03-11 i Pålsböle, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1878-05-10 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 6 .

MF Per Eriksson.
Född 1764-06-11 i Teg 4:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1832-07-08 i Pålsböle, Sidensjö (Y).
Torpare i Sidensjö (Y) 3 .


MFF Erik Eriksson.
Född 1722-09-09 i Teg 4:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1788-05-25 i Teg, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1750-1781 i Teg 4:1, Sidensjö (Y) 7 .


MFFF Erik Jonsson yngre.
Född 1674 i Teg 3, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1754-05-05 i Teg, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1710-1749 i Teg 3, Sidensjö (Y) 7 .


MFFM Kerstin Eliasdotter.
Född 1683 i Orrvik, Nätra (Y) 3 .
Död 1759-06-17 i Teg, Sidensjö (Y) 3 .


MFM Sara Olofsdotter.
Född 1723-10-16 i Ödsbyn, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1781-01-01 i Teg, Sidensjö (Y) 3 .


MFMF Olof Olofsson.
Född 1685 i Ödsbyn, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1749-12-25 i Anundsböle, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1717-1750 i Anundsböle 1, Sidensjö (Y) 7 .


MFMM Kerstin Jonsdotter.
Född 1691-11-15 i Teg, Sidensjö (Y) 7 .
Död 1772-03-29 i Anundsböle, Sidensjö (Y) 7 .

MM Brita Johansdotter.
Född 1769-01-29 i Myre, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1851-01-12 i Pålsböle, Sidensjö (Y).


MMF Johannes Johansson.
Född 1735-08-14 i Stig, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1799-02-10 i Myre, Sidensjö (Y) 3 .


MMFF Johan Johansson dä.
Född 1711-01-22 i Nybyn, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1773-07-10 i Nybyn, Sidensjö (Y) 8 .
Bonde 1741-1772 i Myre 7:2, Sidensjö (Y) 7 .


MMFM Brita Olofsdotter.
Född 1718 i Sjöland, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1793-05-15 i Myre, Sidensjö (Y) 3 .


MMM Kerstin Markusdotter.
Född 1739-05-14 i Nybyn, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1792-09-30 i Myre, Sidensjö (Y) 3 .


MMMF Markus Andersson.
Född 1709-08-12 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1750-09-16 i Hämra 3:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1749-1750 i Hämra 3:1, Sidensjö (Y) 7 .


MMMM Karin Olofsdotter.
Född 1713-01-25 i Uberg, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1764 i Hämra, Sidensjö (Y) 3 .

Levnadsbeskrivning

Född 1842-08-29 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 1 .
Döpt 1842-08-31.
Död 1887-08-03 i Sollefteå (Y) 2 .
Sollefteå A1 Husförhör 1851-1872 p 85/113


Relationer och barn

Gift 1864-11-20 i Sollefteå (Y) 9 .
Klas Olof Eriksson Ersson. uparrow.png Född 1842-12-04 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 9 .
Vagnmakare
Död 1918-06-29 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 4 .
Erik Petter Classon. Född 1865-10-03 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 9 .
Död i USA.
Clas Classon. Född 1867-06-06 i Sollefteå (Y) 9 .
Död i Emigrerat.
Gustav Classon. rightarrow.png Född 1870-09-12 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 2 .
Snickare
Död i USA.
Kristina Eriksson Classon. rightarrow.png Född 1872-06-15 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 2 .
Död 1963-04-04 i Spannsjön, Sollefteå (Y) 10 .
Johan Classon. Född 1874-07-10 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 2 .
Död i USA.
Märta Brita Clasdotter. rightarrow.png Född 1877-05-20 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 2 .
Död 1964-11-23 i Hågesta, Sollefteå (Y) 11 .
Källor
  1. Sollefteå C:4 1841-1870 p 29/111
  2. Sollefteå A1:14B Husförhör 1887-1897 p 217/263
  3. CD-Sidensjö 1689-1930
  4. Dödsbok för Sollefteå församling 1688-1930
  5. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 AD Bild 111
  6. SVAR-döddatabas
  7. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  8. Sveriges dödsbok 1860-2016
  9. Sollefteå A1:9 Husförhör 1851-1872 p 85/113
  10. Sveriges dödsbok 1947-1967
  11. Sveriges döddatabas 1947-2003 (SVAR)

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.