Ansedel Hans Tjäder

1769-1848

Född 1769-08-12 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 1 .
Mältare i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 2 .
Död 1848-11-26 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 3 .
Hans Tjäder
Född 1769-08-12 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 1 .
Död 1848-11-26 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 3 .
Mältare i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 2 .
F Mikael Tjäder.
Född 1746-06-03 i Graninge bruk, Graninge (Y) 4 .
Död 1822-04-09 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 4 .
Hammarsmedsmästare i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 4 .

FF Hans Tjäder.
Född beräknat 1723 i Graninge bruk, Graninge (Y) 3 .
Död 1793-11-03 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 3 .
Mästerknipsmed


FFF Mikael Mikaelsson Tjäder.
Född 1690-06-24 i Galtströms bruk, Njurunda (Y).
Död 1751-05-14 i Graninge bruk, Graninge (Y) 5 .
Mästerknipsmed


FFFF Mikael Larsson.
Född 1634 i Åkerby bruk, Överlöfsta (C) 4 .
Död 1709 i Galtströms bruk, Njurunda (Y) 4 .
Bruksarbetare i Galtströms bruk, Njurunda (Y).
Kolare
Hyttdräng


FFFM Katarina Klasdotter Garneij.
Född 1641 i Österlövsta (C) 4 .
Död i Galtströms bruk, Njurunda (Y) 4 .


FFM Kerstin Olofsdotter.
Född 1695 i Njurunda (Y) 6 .
Död efter 1744 i Graninge bruk, Graninge (Y).

 
 
FM Kerstin Persdotter Holmsten From.
Född 1728 4 .



FMF Olof Persson From.

Död 1779 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y).

 
 

FMM Kerstin Henriksdotter.

Död 1779 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y).

 
 
M Anna Johansdotter Boija.
Född 1748-04-07 i Utansjö bruk, Högsjö (Y) 4 .
Död 1822-01-01 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 4 .

MF Johan Andersson Boija.
Född 1698 i Gålsjö bruk, Långsele (Y) 7 .
Död 1779-08-31 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 3 .
Ordinarie båtsman 8 .
Hammarsmedsmästare i Utansjö bruk,Högsjö (Y) 4 .

   
 
   
 
MM Brita Johansdotter.
Född beräknat 1708-03-20 3 .
Död 1793-06-05 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 3 .

   
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1769-08-12 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 1 .
Döpt 1769-08-14 i Gålsjö bruk, Boteå (Y) 1 .
Mältare i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 2 .
Död 1848-11-26 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 3 .

Relationer och barn

Gift 1797-03-25 i Styrnäs (Y).
Sara Persdotter Holmsten. Född 1771-06-08 i Solumsholmen, Styrnäs (Y) 3 .
Död 1848-01-21 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 3 .
Mikael Tjäder. rightarrow.png Född 1798-12-30 i Boteå (Y) 9 .
Bonde 1845-1850 i Drömme 4:3, Sidensjö (Y) 10 .
Död 1850-01-08 i Drömme 4:3, Sidensjö (Y) 9 .
Hans Tjäder. rightarrow.png Född 1806-01-24 i Gålsjö (Y) 4 .
Mästersven i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 7 .
Död 1878-11-06.
Sara Greta Tjäder. rightarrow.png Född 1811-12-05 i Gålsjö bruk (Y) 11 .
Död 1897-08-09 i Gålsjö bruk (Y) 3 .
Källor
  1. Gålsjö C:1 Födde 1774-1839 p 26/271
  2. Gålsjö A1:1 Husförhör 1814-1856 p 29/176
  3. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  4. Smedskivan 3
  5. Anna Jonsson
  6. Björn Espell
  7. Smedskivan 6
  8. Båtmansdatabasen
  9. CD-Sidensjö 1689-1930
  10. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  11. Gålsjö A1:2 Husförhör 1856-1859 p 85/90

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.