Ansedel Hans Mårtensson

1694-1767

Född 1694-10-07 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) 1 .
Bonde från 1721 till 1756 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) 1 .
Kyrkvärd
Död 1767-05-11 i Ulvvik, Nordingrå (Y) 2 .
Hans Mårtensson
Född 1694-10-07 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) 1 .
Död 1767-05-11 i Ulvvik, Nordingrå (Y) 2 .
Bonde från 1721 till 1756 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) 1 .
Kyrkvärd
F Mårten Martin Johansson.
Född 1660 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) 1 .
Död 1733 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y).
Bonde från 1684 till 1720 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) 1 .

FF Johan Johansson.
Född 1630 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) 2 .
Död 1673-07-15 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) 1 .
Bonde från 1653 till 1673 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) 3 .


FFF Johan Klementsson.
Född 1597 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) 1 .
Död 1637 i Sachsen, Tyskland.
Bonde från 1629 till 1637 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) 3 .
Fältväbel 1629-1637 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) 2 .
Underofficer och Truppbefäl


FFFF Klement Jonsson.
Född omkring 1565 i Ulvvik, Nordingrå (Y) 1 .
Död omkring 1621 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y).
Bonde från 1591 till 1621 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) 3 .


FFFM Segrid Ersdotter.
Född omkring 1565 2 .
Död i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) 1 .
Bonde från 1628 till 1629 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) 3 .


FFM Sigrid Matsdotter.
Född omkring 1600 i Salberg 1, Nordingrå (Y) 3 .
Död 1652 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) 1 .
Bonde från 1638 till 1652 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) 1 .


FFMF Mats Ersson.
Född omkring 1545 i Salberg 1, Nordingrå (Y) 2 .
Död 1605 i Kirkholm, Livland.
Hövidsman
Bonde från 1581 till 1603 i Salberg 1, Nordingrå (Y) 4 .


FFMM Karin Andersdotter.
Född omkring 1550 2 .
Död i Salberg 1, Nordingrå (Y).
Bonde från 1603 till 1611 i Salberg 1, Nordingrå (Y) 4 .

FM Brita Mårtensdotter.
Född 1624 i Häggvik 1, Nordingrå (Y).
Död 1707-01-06 i Ulvvik, Nordingrå (Y).
Bonde från 1679 till 1683 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) 3 .


FMF Mårten Svensson.
Född 1577 i Öden 1, Nordingrå (Y) 2 .
Död i Nordingrå (Y).
Bonde från 1613 till 1644 i Häggvik 1, Nordingrå (Y) 5 .


FMFF Sven Persson.
Född omkring 1545 i Bäckland 3:1, Nordingrå (Y) 2 .
Död 1605 i Häggvik 1, Nordingrå (Y) 5 .
Bonde från 1569 till 1579 i Öden 1, Nordingrå (Y) 6 .
Bonde 1581-1594 i Öden 2:1, Nordingrå (Y) 2 .
Bonde från 1596 till 1605 i Häggvik 1, Nordingrå (Y) 5 .

 

FMM Margareta Hansdotter.
Född omkring 1590 i Åsäng 1:1, Nordingrå (Y) 2 .
Död 1644 i Häggvik, Nordingrå (Y).


FMMF Hans Nilsson.
Född omkring 1570 i Åsäng 1:1, Nordingrå (Y) 2 .
Död 1619 i Åsäng 1:1, Nordingrå (Y) 1 .
Bonde från 1605 till 1619 i Åsäng 1:1, Nordingrå (Y) 1 .


FMMM Kerstin NN.
Född omkring 1570 2 .


M Karin Hansdotter.
Född 1661 i Omne 3:2, Nordingrå (Y) 1 .
Död 1724-03.. i Ulvvik, Nordingrå (Y) 1 .

MF Hans Olofsson.
Född 1614 i Omne 3:2, Nordingrå (Y) 2 .
Död 1692-08-04 i Omne, Nordingrå (Y) 2 .
Bonde 16751-1683 i Omne 3:2, Nordingrå (Y) 1 .


MFF Olof Andersson.
Född 1576 i Omne 3:2, Nordingrå (Y).
Död 1651 i Omne 3:2, Nordingrå (Y) 1 .
Bonde 1613-1621 i Tollsätter 2:2, Nordingrå (Y) 1 .
Bonde 12 sel. från 1623 till 1651 i Omne 3:2, Nordingrå (Y) 1 .


MFFF Anders Hansson.
Född omkring 1550 i Klocke 1:1, Nordingrå (Y) 2 .
Död 1611 i Tollsäter 2:2, Nordingrå (Y).
Bonde 1583-1611 i Tollsäter 2:2, Nordingrå (Y) 1 .


MFFM Brita NN.
Född omkring 1555 2 .

Bonde 1611-1616 i Tollsäter 2:2, Nordingrå (Y) 1 .


MFM Lisbet Brynielsdotter.
Född omkring 1580 i Ön 2, Nordingrå 2 .
Död 1651 i Omne 3:2, Nordingrå (Y) 1 .


MFMF Börje (Bryngel, Brynnill) Persson.
Född 1560 i Ön 2, Nordingrå (Y) 2 .
Död 1602 i Ön 2, Nordingrå (Y) 1 .
Bonde 1585-1602 i Ön 2, Nordingrå (Y) 1 .


MFMM Anna NN.
Född omkring 1560 2 .


MM Margareta Olofsdotter.
Född 1630 i Körning 1:2, Nordingrå (Y) 2 .
Död 1690-10-12 i Omne, Nordingrå (Y) 7 .


MMF Olof Göransson.
Född 1582 i Körning 1:2, Nordingrå (Y) 2 .
Död i Körning, Nordingrå (Y).
Bonde från 1616 till 1649 i Körning 1:2, Nordingrå (Y) 1 .


MMFF Göran Ersson.
Född omkring 1545 i Rävsön 3:1, Nordingrå (Y) 2 .
Död i Körning 1:2, Nordingrå (Y).
Bonde från 1569 till 1614 i Körning 1:2, Nordingrå (Y) 1 .
Länsman från 1609 i Nordingrå (Y) 1 .

 

MMM Anna Persdotter.
Född omkring 1585 i Omne, Nordingrå (Y) 2 .
Död i Körning 1:2, Nordingrå (Y).


MMMF Per Ersson.
Född 1550 i Omne, Nordingrå (Y) 2 .


 

Levnadsbeskrivning

Född 1694-10-07 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) 1 .
Döpt 1694-10-17 i Ulvvik, Nordingrå (Y).
Bonde från 1721 till 1756 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) 1 .
Kyrkvärd
Död 1767-05-11 i Ulvvik, Nordingrå (Y) 2 .

Min farmors farfars morfars morfars mors bror


Relationer och barn

Gift 1720-06-12 i Nordingrå (Y) 1 .
Kerstin Jonsdotter. Född 1695-03-15 i Mjällom 3:1, Nordingrå (Y) 1 .
Död 1748-09-11 i Ulvvik, Nordingrå (Y) 8 .
Martin Hansson Ullén. rightarrow.png Född 1721 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) 9 .
Studerade i Härnösands Trivalskola 1736-1742 10 .
Komminister Njurunda (Y) 1766-1794 9 .
Död 1794-08-08 i Njurunda (Y) 9 .
Petrus Per Hansson. Född 1732-07-26 i Ulvvik 3:3, Nordingrå (Y) 11 .
Död 1796-01-25 i Kåsta, Nordingrå (Y) 11 .
Jonas Hansson Ullén. Född 1738-07-06 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) 10 .
Trivialskola 1753-1755 i Härnösand (Y) 10 .
Bonde i Mjällom 3:2, Nordingrå (Y) 1 .
Död 1807-04-09 i Nordingrå (Y).
Källor
  1. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  2. Per Sundin
  3. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890 p 230
  4. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890 p 189
  5. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890 p 75
  6. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890 p 256
  7. Nordingrå C:1 1689-1761
  8. SVAR-döddatabas
  9. Härnösands stifts herdnaminne
  10. Härnösands Trivialskola elever 1647-1800
  11. Dispyt

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.