Ansedel Kristina Margareta Johansdotter

1873-1899

Född 1873-04-16 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) 1 2 .
Död 1899 i Luleå (BD).
Kristina Margareta Johansdotter
Född 1873-04-16 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) 1 2 .
Död 1899 i Luleå (BD).
F Johan Mattsson.
Född 1839-12-31 i Åkvisslan, Ed (Y) 3 .
Död 1923-07-12 i Djupsjö, Skorped (Y) 4 .
Bonde från 1869 till 1872 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde från 1874 till 1895 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) 2 .

FF Mathias Matts Mattsson.
Född 1797-04-22 i Staberg, Överlännäs (Y) 5 .
Död 1869-02-07 i Djupsjö, Skorped (Y) 6 .
Kolare
Bonde 1839-1851 i Djupsjö 8:3, Skorped (Y) 2 .


FFF Mats Olofsson.
Född 1752-08-10 7 .
Död 1819-05-03 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 8 .
Dagsverkskarl

 
 

FFM Magdalena Malin Eskilsdotter.
Född 1765-09-01 i Björkå, Överlännäs (Y) 9 .
Död 1831-06-26 i Brandberget, Sånga (Y) 10 .


FFMF Eskil Olofsson.
Född 1732 i Björkå, Överlännäs (Y) 11 .
Död 1806-11-19 i Björkå, Överlännäs (Y).
Bonde


FFMM Märeta Olofsdotter.
Född 1728.
Död 1773-12-05 i Björkå, Överlännäs (Y) 11 .

FM Anna de Wall.
Född 1795-09-08 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 3 .
Död 1887-01-23 i Djupsjö, Skorped (Y) 12 .


FMF Erik Dewall.
Född 1763-12-09 i Gålsjö bruk, Boteå (Y) 13 .
Död 1843-12-17 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 7 .
Smed i Björkåbruk, Överlännäs (Y) 14 .


FMFF Peter de Wall.
Född 1727-10-02 i Högfors Bruk, Karbenning (U) 15 .
Död 1814-02-24 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y).
Smed i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y).
Mästersmed i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y).


FMFM Anna Hansdotter.
Född omkring 1735.
Död 1801-12-28 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 16 .


FMM Margareta (Greta) Eriksdotter.
Född 1765-05-01 7 .
Död 1848-01-22 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 7 .
Piga

 
 
M Anna Märta Ersdotter.
Född 1845-11-07 i Skorped (Y) 17 .
Död 1901-10-25 i Djupsjö, Skorped (Y) 4 .

MF Erik Svensson.
Född 1822-02-15 i Skorped 2:1, Skorped (Y) 18 .
Död 1879-06-10 i Djupsjö, Skorped (Y) 19 .
Bonde från 1858 till 1873 i Djupsjö 2:3, Skorped (Y) 2 .


MFF Sven Markusson.
Född 1794-01-17 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 20 .
Död 1885-03-06 i Djupsjö, Skorped (Y) 21 .
Bonde 1817 i Djupsjö 3:3, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1818-1828 i Skorped 2:1, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1829-1839 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) 2 .


MFFF Markus Svensson.
Född 1767-01-16 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1798-06-03 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1791-1798 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 2 .


MFFM Märeta Salomonsdotter.
Född 1769-12-22 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1858-02-02 i Djupsjö, Skorped (Y) 22 .
Bonde 1799-1800 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 2 .
Förmånstagare 1858 i Djupsjö, Skorped (Y) 14 .


MFM Sara Johansdotter.
Född 1795-03-21 i Skorped 2:1, Skorped (Y) 4 .
Död 1855-03-24 i Djupsjö, Skorped (Y) 4 .


MFMF Johannes (Johan) Näsman.
Född 1773-04-27 i Lännäs, Skorped (Y) 23 .
Död 1829-09-11 i Skorped (Y) 7 .
Dräng 1795 i Skorped, Skorped (Y).
Bonde 1797-1800 i Byvattnet 5:1, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1801-1802 i Mosjö 6, Skorped (Y) 2 .
Bonde 1803-1817 i Skorped 2:1, Skorped (Y) 2 .
Brukare 1812 i Holm 2:2, Sidensjö (Y) 2 .


MFMM Kristina (Stina) Ersdotter.
Född 1772-03-20 i Skorped 2, Skorped (Y) 7 .
Död 1850-02-15 i Skorped (Y) 24 .
Bonde 1832-1835 i Skorped 2:1, Sidensjö (Y) 2 .

MM Kristina Helena (Stina Lena) Olofsdotter.
Född 1818-07-25 i Skorped (Y) 4 .
Död 1892-04-01 i Djupsjö, Skorped (Y) 25 .


MMF Olof Andersson.
Född 1798-03-24 i Ulvsjön, Skorped (Y) 4 .
Död 1862-06-21 i Djupsjö, Skorped (Y) 26 .
Bonde 1826-1844 i Skorped (Y) 2 .


MMFF Anders Olofsson.
Född 1771-10-23 i Skorped 2:5, Skorped (Y) 7 .
Död 1844-08-27 i Ulvsjön, Skorped (Y) 27 .
Bonde 1799-1821 i Ulvsjön 1:2, Skorped (Y) 28 .


MMFM Helena Andersdotter.
Född 1768-02-08 i Sjöland, Sidensjö (Y) 7 .
Död 1856-05-23 i Ulvsjön, Skorped (Y) 28 .


MMM Anna Jonsdotter.
Född 1792-06-12 i Skureå 2:2, Skureå, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1877-09-28 i Djupsjö, Skorped (Y) 29 .
Födorådsänka


MMMF Jonas Gabrielsson.
Född 1751-12-17 i Skureå, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1818-08-18 i Skureå, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1789-1790 i Skureå, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1791-1808 i Skureå 2:2, Skureå, Sidensjö (Y) 2 .


MMMM Kerstin (Stina) Johansdotter.
Född 1761-03-18 i Sjöland, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1847-04-22 i Skureå, Sidensjö (Y) 4 .

Levnadsbeskrivning

Född 1873-04-16 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) 1 2 .
Död 1899 i Luleå (BD).

Relationer och barn

Gift 1889-10-13 i Sidensjö (Y) 7 .
Eskil Kjellsson. uparrow.png Född 1858-02-11 i Överå, Sidensjö (Y) 7 .
Bonde 1892-1893 i Överå 2:4, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1899-12-20 i Luleå (BD).
Anna Brita Eskilsdotter Kjellsson. Född 1890-02-27 i Överå, Sidensjö (Y) 7 .
Död 1922 i Råneå (BD) 30 .
Hulda Kristina Kjellsson. rightarrow.png Född 1891-09-24 i Överå, Sidensjö (Y) 7 .
Död 1920-03-23 i Godmark, Grundsunda (Y) 31 .
Maria Katarina Legström f Eskilsdotter Kjellsson. rightarrow.png Född 1893-02-04 i Överå, Sidensjö (Y) 7 .
Död 1990-07-29 i Sundsten,, Örnsköldsvik (Y) 32 .
Kilian Eskilsson Kjellsson. rightarrow.png Född 1894-02-23 i Överå 2:4, Sidensjö (Y) 7 .
Död 1977 i Seattle, King County, Washington, USA 33 .
Jenny Selling f Eskilsdotter Kjellsson. rightarrow.png Född 1895-05-10 i Djupsjö, Skorped (Y) 7 .
Död 1988-05-07 i Gustavsberg (A) 32 .
Alexandra Constantia Eskilsson Kjellsson. Född 1897-05-26 i Djupsjö, Skorped (Y) 7 .
Källor
  1. Skorped AI:8A Husförhör 1878-1889 p 40/251
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Ed A1:4 Husförhör 1835-1845 p 104/123
  4. CD-Sidensjö 1689-1930
  5. Överlännäs C:1 V/D/B 1756-1821 p 51/180
  6. Skorped F:1 Död 1864-1894 p 21/44
  7. CD-Skorped 1776-1930
  8. Överlännäs C:1 V/D/B 1756-1821 AD sid 333
  9. Överlännäs AI:1b (1818-1827) Bild 29 / sid 20
  10. Sånga C:2 Födde död 1822-1881 p 119/134
  11. Alf Nilsson
  12. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 53
  13. Gålsjö C:1 Födde 1774-1839 p 19/271
  14. Paul Olsson
  15. Smedskivan 3
  16. Michael Östman
  17. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 23/130
  18. Sidensjö A1:6A Husförhör 1831-1840 p 71/111
  19. Skorped F:1 Död 1864-1894 p 40/44
  20. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 83/374
  21. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 49
  22. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 125/130
  23. Sidensjö C:2 Födelse 1729-1781 AD sid 182
  24. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 122/130
  25. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 64
  26. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 127/130
  27. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 120/130
  28. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 124/130
  29. Skorped F:1 Död 1864-1894 p 36/44
  30. DIS
  31. Sveriges dödsbok 1901-2013
  32. Sveriges dödsbok 1947-2006
  33. Find A Grave

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.