Ansedel Hedda Devall

1807-1890

Född 1807-11-29 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 1 .
Död 1890-08-09 i Offer, Boteå (Y) 2 .
Hedda Devall
Född 1807-11-29 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 1 .
Död 1890-08-09 i Offer, Boteå (Y) 2 .
F Anders Dewall.
Född 1772-04-20 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 3 .
Död 1846-10-05 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 1 .
Hammarsmed i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 1 .
Mästare 4 .
Mältare i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 5 .

FF Johan de Wall.
Född 1749-04.. i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 1 .
Död 1799-03-22 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 1 .
Mästersmed i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 6 .


FFF Anders de Wall.
Född 1724-03-26 i Fattighuset, Karbenning (U) 6 .
Död 1789-04-24 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 7 .
Mästersmed i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 6 .


FFFF Erik Johansson de Wall.
Född 1692-05-06 i Flena hammar, Gunnilbo (U) 6 .
Död 1761-03-08 i Gålsjö bruk, Boteå (Y) 8 .
Hammarsmed i Högfors Bruk Karpenning (U).
Hammarsmed i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 6 .


FFFM Sara Andersdotter.
Född 1689 i Rosendal, Norberg (U) 1 .
Död 1757 i Gålsjö bruk, Boteå (Y) 6 .


FFM Anna Jansdotter.
Född beräknat 1720 7 .
Död 1782-10-12 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 7 .

 
 
FM Brita Johansdotter Boija.
Född 1750-10-14 i Utansjö bruk, Högsjö (Y) 9 .
Död 1811-12-08 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 7 .


FMF Johan Andersson Boija.
Född 1698 i Gålsjö bruk, Långsele (Y) 1 .
Död 1779-08-31 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 7 .
Ordinarie båtsman 10 .
Hammarsmedsmästare i Utansjö bruk,Högsjö (Y) 6 .

 
 

FMM Brita Johansdotter.
Född beräknat 1708-03-20 7 .
Död 1793-06-05 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 7 .

 
 
M Brita Matsdotter Holmberg.
Född 1767-09-22 i Gålsjö bruk, Boteå (Y) 5 .
Död 1847-10-27 i Gålsjö bruk, Boteå (Y) 7 .

MF Mats Persson Holmberg.

Död 1800 i Boteå (Y) 11 .

   
 
   
 
MM Brita Persdotter.
Född 1744 i Hedemora (W).
Död 1814 i Gålsjlö (Y) 11 .

   
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1807-11-29 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 1 .
Flyttade till Styrnäs (Y)
Död 1890-08-09 i Offer, Boteå (Y) 2 .
Gift med Nils Danielsson 1803 Styrnäs

Relationer och barn

Gift 1839-11-22 i Gålsjö (Y) 2 .
Nils Danielsson. uparrow.png Född 1803-12-06 i Frök, Styrnäs (Y) 12 .
Landbonde i Myckelby, Styrnäs (Y) 13 .
Landbonde i Wik, Torsåker (Y) 14 .
Död 1867-04-01 i Subbesta, Boteå (Y) 15 .
Brita Lisa Nilsdotter. Född 1840-09-06 i Myckleby, Styrnäs (Y) 16 .
Cajsa Greta Hägerström f Nilsdotter. rightarrow.png Född 1842-03-26 i Myckleby, Styrnäs (Y) 16 .
Död 1926-12-16 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) 8 .
Anna Dorothea Altin f Nilsdotter. rightarrow.png Född 1843-09-17 15 .
Död 1918-10-26 i Subbesta, Boteå (Y) 8 .
Daniel Sjöberg f Nilsson. Född 1845-03-01 i Myckleby, Styrnäs (Y) 16 .
Död 1882-02-17 i Offer, Boteå (Y) 8 .
Anders Nilsson. rightarrow.png Född 1847-03-24 i Myckleby, Styrnäs (Y) 16 .
Arbetare från 1874 i Offer, Boteå (Y) 17 .
Nils Sundberg Nilsson. rightarrow.png Född 1849-07-01 i Wik, Torsåker (Y) 14 .
Död 1914-08-28 i Kalknäs, Boteå (Y) 8 .
Källor
  1. Smedskivan 6
  2. Alf Nilsson
  3. Gålsjö A1:1 Husförhör 1814-1856 p 72/176
  4. Gålsjö (Y) AI:1 (1814-1855) Bild 56 / sid 47
  5. Gålsjö A1:1 Husförhör 1814-1856 p 28/176
  6. Smedskivan 3
  7. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  8. Sveriges dödsbok 1860-2016
  9. Nederkalix AIIA:14 Församlingsbok 1911-1922
  10. Båtmansdatabasen
  11. DISPYT
  12. Styrnäs (Y) C:1 (1759-1865) Bild 53 / sid 89
  13. Boteå tingslags häradsrätt (Y) FIIa:15a (1846-1849) Bild 1510 / sid 50
  14. Torsåker AI:7 (1844-1856) Bild 124 / Sida 116
  15. Styrnäs (Y) C:1 (1759-1865) Bild 132 / sid 247
  16. Styrnäs (Y) AI:4 (1847-1856) Bild 80 / sid 74
  17. Boteå (Y) AI:8 (1866-1875) Bild 86 / sid 77

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.