Ansedel Brita Önnesdotter

1747-1810

Född 1747-09-13 i Björnås 2:1, Nordingrå (Y) 1 .
Bonde 7 9/40 sel från 1800 till 1806 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) 2 .
Död 1810-02-09 i Orsta, Nordingrå (Y) 3 .
Brita Önnesdotter
Född 1747-09-13 i Björnås 2:1, Nordingrå (Y) 1 .
Död 1810-02-09 i Orsta, Nordingrå (Y) 3 .
Bonde 7 9/40 sel från 1800 till 1806 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) 2 .
F Önne Jonsson.
Född 1718-08-17 i Björnås 2:1, Nordingrå (Y) 2 .
Död 1756 i Björnås 2:1, Nordingrå (Y) 2 .
Bonde från 1750 till 1756 i Björnås 2:1, Nordingrå (Y) 2 .

FF Jon Jonsson.
Född 1681 i Björnås 2:1, Nordingrå (Y) 2 .
Död 1761 i Nordingrå (Y) 4 .
Studerade i Härnösands Trivialskola 1694-1695 i Härnösand (Y) 4 .
Bonde 1702-1758 i Björnås 2:1, Nordingrå (Y) 2 .


FFF Jon Olofsson.
Född 1651 i Björnås 2:1, Nordingrå (Y) 2 .
Död 1698 i Björnås, Nordingrå (Y) 2 .
Bonde 1681-1698 i Björnås 2:1, Nordingrå (Y) 2 .


FFFF Olof Jonsson.
Född omkring 1630 i Röksta 3:1, Nordingrå (Y) 5 .
Död 1698-05-23 i Björnås, Nordingrå (Y) 2 .
Bonde 1650-1681 i Björnås 2:1, Nordingrå (Y) 2 .


FFFM Ella Persdotter.
Född omkring 1630 5 .
Död i Björnås 2:1, Nordingrå (Y) 2 .


FFM Karin Jonsdotter.
Född 1665 i Kåsta 1:1, Nordingrå (Y) 5 .
Död 1735 i Nordingrå (Y) 2 .
Bonde 1698-1701 i Björnås 2:1, Nordingrå (Y) 2 .


FFMF Jon Göransson.
Född 1616 i Kåsta 1:1, Nordingrå (Y) 2 .
Död 1700-01-30 i Kåsta, Nordingrå (Y) 5 .
Bonde från 1647 till 1681 i Kåsta 1:1, Nordingrå (Y) 2 .


FFMM Malin Johansdotter.
Född 1616 i Kåsta 4:1, Nordingrå (Y) 5 .
Död 1708 i Bergsnäs, Nordingrå (Y) 5 .

FM Brita Önnesdotter.
Född 1683 i Näs 1, Nordingrå (Y) 2 .
Död 1758-06-04 i Björnås 2:1, Nordingrå (Y) 2 .


FMF Önne Hansson.
Född 1634 i Västergranvåg, Sollefteå (Y) 6 .
Död 1707-05-03 i Näs 1:1, Nordingrå (Y).
Bonde 1683-1706 i Näs 1:1, Nordingrå (Y) 2 .


FMFF Hans Önnesson.
Född 1601 i Västergranvåg, Sollefteå (Y) 2 .
Död 1670 i Västergranvåg, Sollefteå (Y).
Nämndeman i Sollefteå (Y).
Bonde


FMFM Brita Nilsdotter.




FMM Brita Nilsdotter.
Född 1645 i Näs 5:1, Nordingrå (Y).



FMMF Nils Olofsson.
Född 1608 i Näs 1:1, Nordingrå (Y).


 
M Karin Kristoffersdotter.
Född 1722-08-26 i Mjällom 4:1, Nordingrå (Y) 5 .
Död 1785-03-15 i Näs, Nordingrå (Y) 3 .
Bonde från 1756 till 1758 i Björnås 2:1, Nordingrå (Y) 2 .

MF Kristoffer Ersson.
Född 1684 i Mjällom 4:1, Nordingrå (Y) 2 .
Död 1758-01-08 i Nordingrå (Y) 5 .
Bonde 1713-1752 i Mjällom 4:1, Nordingrå (Y) 2 .


MFF Erik Ersson.
Född 1642 i Mjällom 4:1, Nordingrå (Y) 2 .
Död 1710-11-06 i Mjällom 4:1, Nordingrå (Y) 3 .
Bonde 1679-1710 i Mjällom 4:1, Nordingrå (Y) 2 .


MFFF Erik Hansson.
Född omkring 1615 i Mjällom 4:1, Nordingrå (Y) 5 .

Bonde 1642-1673 i Mjällom 4:1, Nordingrå (Y) 2 .


MFFM Elin NN.
Född 1615 2 .



MFM Karin Eriksdotter.

Död 1722 i Nordingrå (Y) 2 .


MFMF Erik Månsson.
Född 1611 i Folkja 4, Nora (Y) 2 .
Död i Nordingrå (Y).
Bonde från 1641 till 1656 i Mädan 5:1, Nordingrå (Y) 2 .


MFMM Brita Klementsdotter.
Född omkring 1625 i Skullersta 2, Nora (Y) 7 .
Död omkring 1641 i Mädan 5, Nordingrå (Y).

MM Karin Persdotter.
Född 1686 i Omne 6:1, Nordingrå (Y) 5 .



MMF Per Persson.
Född 1647 i Omne 6:1, Nordingrå (Y) 2 .
Död 1697-12-10 i Omne, Nordingrå (Y) 5 .
Bonde 1673-1697 i Omne 6:1, Nordingrå (Y) 2 .


MMFF Per Ersson.
Född i Valmsta 1:1, Nordingrå (Y) 2 .

Bonde 1641-1646 i Omne 6:1, Nordingrå (Y) 2 .


MMFM Malin Matsdotter.
Född i Omne 5:1, Nordingrå (Y) 2 .

Bonde 1646-1660 i Omne 6:1, Nordingrå (Y) 2 .


MMM Brita Olofsdotter.
Född omkring 1640 i Torsta, Torsåker (Y) 2 .
Död 1727 i Nordingrå (Y) 2 .

 
 

Levnadsbeskrivning

Född 1747-09-13 i Björnås 2:1, Nordingrå (Y) 1 .
Döpt 1747-09-20 i Björnås 2:1, Nordingrå (Y) 1 .
Bonde 7 9/40 sel från 1800 till 1806 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) 2 .
Död 1810-02-09 i Orsta, Nordingrå (Y) 3 .
Dödsorsak: Bröstvärk

Bouppteckning Nordingrå tingslags häradsrätt FII:4 sid 29 (AD)



Relationer och barn

Gift 1769-11-07 i Nordingrå (Y) 3 .
Erik Persson. uparrow.png Född 1729-05-24 i Hol, Nora (Y) 8 .
Bonde från 1769 till 1800 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) 2 .
Död 1800-03-18 i Orsta, Nordingrå (Y) 3 .
Annika Ersdotter. Född 1770-11-05 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) 2 .
Per Ersson. rightarrow.png Född 1772-09-28 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) 9 10 .
Torpare 1810-1822 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) 5 .
Död 1822-03-09 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) 3 .
Jonas Ersson. Född 1775-02-16 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) 2 .
Bonde 1807 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) 2 .
Erik Ersson. Född 1776-11-19 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) 2 .
Katarina Ersdotter. Född 1779-04-24 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) 2 .
Nils Ersson. rightarrow.png Född 1782-08-14 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) 3 .
Bonde från 1808 till 1847 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) 2 .
Död 1847-02-28 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) 2 .
Johan Jan Ersson. rightarrow.png Född 1784-11-16 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) 2 .
Bonde 1807-1833 i Orsta 2:5, Nordingrå (Y) 2 .
Död 1833 i Orsta 2:5, Nordingrå (Y) 2 .
Brita Ersdotter. rightarrow.png Född 1788-03-15 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) 2 .
Död 1857-02-04 i Mjösjö, Nordingrå (Y) 11 .
Källor
  1. Nordingrå C:3 (1731-1749) Bild 77 / sid 72
  2. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  3. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  4. Härnösands Trivialskola elever 1647-1800
  5. Per Sundin
  6. DIS
  7. Geni
  8. Nora C:1 Födda 1728-1814 AD Bild 9 / sid 5
  9. Nordingrå C:4 1750-1779 p 130/239
  10. Nordingrå AI:6 HFL 1814-1825 S 241/300
  11. Christer Lundgren

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.