Ansedel Olivia Åkerlund

1878-1940

Född 1878-09-05 i Hol, Nora (Y) 1 .
Död 1940-03-03 i Köping (U) 2 .
Olivia Åkerlund
Född 1878-09-05 i Hol, Nora (Y) 1 .
Död 1940-03-03 i Köping (U) 2 .
F Olof Daniel Åkerlund Thor.
Född 1805-05-15 i Högsjö by, Högsjö (Y) 1 .
Död 1879-01-12 i Hol, Nora (Y) 1 .
Torpare i Hol, Nora (Y).

FF Olof Åkerlund Olofsson.
Född 1772-11-18 i Wanglund, Högsjö (Y) 3 4 .

Båtsman i Högsjö by, Högsjö (Y) 5 .
Sockenskomakare i Högsjö (Y).


FFF Olof Olofsson Åkerlund.
Född 1744-10-29 i Huggning 4, Säbrå (Y) 6 .
Död 1807-09-26 i Härnösand (Y) 7 .
Åkare
Bränneridräng 8 .


FFFF Olof Larsson.
Född 1701 i Bötsle, Säbrå (Y) 9 .
Död 1769-10-14 i Furuhult, Säbrå (Y) 10 .
Bonde


FFFM Brita Olofsdotter.
Född 1702 i Ytterfälle 1, Säbrå (Y) 11 .
Död 1780 i Furuhult, Säbrå (Y) 9 .


FFM Kristina Danielsdotter.
Född 1747-06-28 i Huggning, Säbrå (Y) 12 .
Död 1817-07-10 i Härnösand (Y) 13 .


FFMF Daniel Danielsson Holm.
Född 1720 i 08 Torvig, Säbrå (Y) 14 .
Död 1786-03-14 i Brunnäs, Säbrå (Y) 15 .
Båtsman från 1744-12-28 i Rote 018 Brandberg, Säbrå (Y) 14 .
Fördubblingsbåtsman från 1741 i Rote 018 Brandberg, Säbrå (Y) 14 .
Avsked som båtsman 1763 i Rote 018 Brandberg, Säbrå (Y) 14 .


FFMM Kerstin Ersdotter.
Född 1714.
Död 1788-03-15 i Brunnäs, Säbrå (Y) 16 .

FM Kristina Katarina Holmberg f Törngren.
Född 1776 i Sundsvall (Y) 17 .
Död 1847-06-30 i Berge, Nora (Y) 2 .


FMF Peter Holmberg.

Död i Sundsvall (Y) 18 .
Borgare i Sundsvall (Y).

 
 

FMM Kerstin Eskilsdotter.
Född 1746 i Nyland, Långsele (Y) 18 .



FMMF Eskil Eskilsson.
Född 1705 i Böle, Graninge (Y) 19 .
Död 1765 i Nyland, Långsele (Y).
Bonde i Nyland, Långsele (Y).


FMMM Karin Andersdotter.
Född 1708 i Nyland, Långsele (Y) 18 .
Död 1780-04-16 i Nyland, Långsele (Y) 18 .

M Johanna Törn.
Född 1847-07-21 i Folkja, Nora (Y) 1 .
Död 1912-07-18 i Hol, Nora (Y) 2 .
Båtsmansdotter 1 .

MF Jonas Törn Johansson.
Född 1803-07-25 i Östanö, Nora (Y) 2 .
Död 1852-04-28 i Folkja, Nora (Y) 2 .
Båtsman


MFF Johan Henriksson.
Född 1772-04-15 i Östanö, Nora (Y) 2 .
Död 1811-05-19 i Östanö, Nora (Y) 2 .
Bonde


MFFF Henrik Markusson.
Född 1739-03-25 i Östanö, Nora (Y) 2 .
Död 1821-11-03 i Östanö, Nora (Y) 2 .
Bonde


MFFM Brita Johansdotter.
Född 1742-12-01 i Fröstvik, Nordingrå (Y) 2 .



MFM Katarina Kristofferdotter.
Född 1770-12-21 i Bölersta, Nora (Y) 2 .
Död 1847-11-29 i Östanö, Nora (Y) 20 .


MFMF Kristoffer Jonsson.
Född 1748-07-03 i Allsta, Nora (Y) 2 .
Död 1804-06-09 i Bölesta, Nora (Y) 2 .
Fördubblingsbåtsman 2 .
Torpare


MFMM Lisa Persdotter.
Född 1734-02-09 i Salteå, Nora (Y) 2 .
Död 1810-02-09 i Bölersta, Nora (Y) 2 .

MM Anna Lisa Frisk Andersdotter.
Född 1806-09-27 i Graninge bruk, Graninge (Y) 21 .
Död 1873-01-27 i Folkja, Nora (Y) 2 .


MMF Anders Frisk.
Född 1763-03-22 i Graninge bruk, Graninge (Y) 1 .
Död 1829-04-22 i Hornön, Nora (Y) 1 .
Mästersmed
Torpare

 

MMFM Sara Flemström.
Född 1736-01-18 i Graninge bruk, Graninge (Y) 22 .
Död 1796-01-23 i Graninge bruk, Graninge (Y) 1 .


MMM Margareta Jakobsdotter.
Född 1771-03-26 i Leidinge, Graninge (Y) 23 .
Död 1823-02-23 i Hornön, Nora (Y) 2 .

 
 

Levnadsbeskrivning

Född 1878-09-05 i Hol, Nora (Y) 1 .
Död 1940-03-03 i Köping (U) 2 .
Fadern var 73 år vid Olivias födsel:
Källa: Nora C:3 (1861-1894) Bild 156 / sid 150


Relationer och barn

Gift 1909-04-17 i Nora (Y) 1 .
Erik Otto Teodor Burman. Född 1844-04-15 i Umeå lfs. (AC) 1 .
Volontär
Tapeserare
Alexis Edvin Åkerlund. Född 1899-05-11 i Hol, Nora (Y) 2 .
Död 1941-05-14 i Sofielund, Köping (U) 24 .
Källor
  1. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  2. Ulf Wiklander
  3. Högsjö C:2 Födde, dop 1761-1827 AD bild 28
  4. Härnösand A1:3A Husförhör 1788-1811 p 19/134
  5. Högsjö (Y) AI:2 (1798-1806) Bild 31 / sid 54
  6. Säbrå C:1 1722-1756 Födda AD Bild 66 / sid 122
  7. Härnösand E:1 död, begravning 1788-1860 p 117/182
  8. Härnösand 1585–1850 (Databas)
  9. Per Joel Krister Holmström
  10. Säbrå C:1 1722-1756 Födda AD Bild 124 / sid 238
  11. Per Sundin
  12. Säbrå C:1 1722-1756 Födda AD Bild 74 / sid 138
  13. Härnösand E:1 död, begravning 1788-1860 AD Bild 119 / sid 33
  14. Båtmansdatabasen
  15. Säbrå C:1 1722-1756 Födda AD Bild 17 / sid 14
  16. Säbrå C:1 1722-1756 Födda AD Bild 20 / sid 17
  17. Högsjö - en socken genealogi
  18. Margareta Nilsson
  19. Björn Espell
  20. Tord Lindh
  21. Smedskivan 6
  22. Smedskivan 3
  23. Graninge C:1 Födde, dop 1770-1833 p 10/188
  24. Sveriges dödsbok 1901-2013

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.