Ansedel Brita Nilsdotter

1728-1756

Född 1728-11-24 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1756-11-07 i Grätnäs, Sidensjö (Y) 1 .
Brita Nilsdotter
Född 1728-11-24 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1756-11-07 i Grätnäs, Sidensjö (Y) 1 .
F Nils Andersson.
Född 1687 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1735 i Nybyn, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1718-1735 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 3 .

FF Anders Andersson.
Född omkring 1650 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1712 i Nybyn, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1679-1704 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 4 .


FFF Anders Kjellsson.
Född 1603 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1685 i Nybyn, Sidensjö (Y).
Knekt 1624 i Nybyn, Sidensjö (Y).
Bonde 1629-1673 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1641-1665 i Sidensjö (Y) 3 .
Landstingsman 1656-1666 i Sidensjö (Y).
Klockare 1667 i Sidensjö (Y) 3 .
Tionderäknare 1683 i Sidensjö (Y).


FFFF Kjell Håkansson.
Född uppskattat 1555 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1627 i Nybyn, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1607-1627 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1613 i Sidensjö (Y) 3 .
Kyrkans sexman 1613 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1622 i Sidensjö (Y) 3 .

 

FFM Beata Andersdotter.
Född omkring 1605 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1681 i Nybyn, Sidensjö (Y) 2 .


FFMF Anders Gabrielsson.
Född omkring 1575 i Sidensjö (Y) 2 .
Död i Sidensjö (Y).
Bonde 1604-1629 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1616-1617 i Sidensjö (Y) 3 .


FFMM Larsdotter.
Född omkring 1575 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 2 .


FM Brita Kristoffersdotter.
Född omkring 1655 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1723 i Nybyn, Sidensjö (Y) 1 .


FMF Kristoffer Andersson.
Född omkring 1620 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y).
Död 1699 i Västerby, Sidensjö (Y) 5 .
Knekt 1639-1647 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1651-1653 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1655-1660 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1664-1685 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) 5 .


FMFF Anders Olofsson.
Född omkring 1590 i Djupsjö 2:1, Djupsjö Skorped (Y) 2 .
Död omkring 1632 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1624-1631 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) 3 .


FMFM Brita NN.
Född omkring 1590 2 .

Bonde 1635-1641 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) 3 .
Bonde 1644-1647 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) 3 .


FMM Anna Andersdotter.
Född omkring 1630 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1694 i Västerby, Sidensjö (Y) 2 .


FMMF Anders Jonsson.
Född 1595 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1681 i Bredåker, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1624-1654 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1640-1641 i Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1644 i Sidensjö (Y) 3 .
Knekt 1644-1657 i By, Sidensjö (Y).
Pipare 1652 i By, Sidensjö (Y).
Korpral 1655-1657 i By, Sidensjö (Y).
Bonde 1656 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1662-1663 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 5 .
Bonde 1665-1670 i Bredåker 1:1, Sidensjö (Y) 3 .


FMMM Brita Nilsdotter.
Född 1610 i Skalmsjö 1, Anundsjö (Y) 2 .


M Elisabeta (Lisa) Jonsdotter.
Född 1701-07-28 i Ås 1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1782-03-28 i Skureå, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1736 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 3 .

MF Jonas Hansson Vrång.
Född uppskattat 1660 i Nyland, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1711 i Ås, Sidensjö (Y) 2 .
Båtsman 1682 i Ås, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1687-1710 i Ås 1, Sidensjö (Y) 3 .
Klockare omkring 1700 i Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1711 i Ås 1:1, Sidensjö (Y) 3 .


MFF Hans Andersson.
Född omkring 1625 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1668 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) 4 .
Nämndeman 1665-1667 i Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1654-1658 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) 4 .


MFFF Anders Olofsson.
Född 1575 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) 3 .

Knekt 1607-1608 i Nyland, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1609-1650 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Länsman från 1617 till 1619 i Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1619-1628 i Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1645 i Sidensjö (Y) 3 .
Landstingsman 1646-1649 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1649 i Sidensjö (Y) 3 .

 

MFM Karin Johansdotter.
Född omkring 1625 i Nyland 6, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1686 i Brynge 3:1, Sidensjö (Y) 4 .


MFMF Johan Persson.
Född 1596 i Nyland 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1670 i Nyland, Sidensjö (Y) 1 .
Knekt 1619-1621 i Nyland, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1627-1633 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1634-1668 i Nyland 6, Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1640-1642 i Sidensjö (Y) 3 .
Länsman 1646 i Sidensjö (Y) 2 .


MFMM Brita Andersdotter.
Född omkring 1600 2 .
Död 1675 i Nyland, Sidensjö (Y).
Bonde 1670 i Nyland 6, Sidensjö (Y) 3 .

MM Elisabet Jonsdotter.
Född 1666 i Teg 3, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1735-01-12 i Ås, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1712-1721 i Ås 1:1, Sidensjö (Y) 3 .


MMF Jonas Olofsson liten.
Född omkring 1640 i Teg, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1710 i Teg, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1662-1701 i Teg 3, Sidensjö (Y) 3 .


MMFF Olof Eriksson.
Född omkring 1605 i Grätnäs 1, Sidensjö (Y) 2 .
Död före 1671-08-11 i Teg, Sidensjö (Y).
Nämndeman 1645-1647 i Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1629-1637 i Grätnäs 1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1638-1660 i Teg 3, Sidensjö (Y) 3 .


MMFM Göle Jonsdotter.
Född omkring 1610 2 .
Död i Teg, Sidensjö (Y).


MMM Margareta Jonsdotter.
Född omkring 1640 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1705 i Teg, Sidensjö (Y) 3 .


MMMF Jonas Tomasson.
Född 1600 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död Död före våren 1671 i Västerkäl, Sidensjö (Y) 2 .
Nämndeman 1651-1662 i Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1629-1663 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 3 .


MMMM Elin NN.
Född omkring 1605.
Död före våren 1671 i Västerkäl, Sidensjö (Y) 2 .

Levnadsbeskrivning

Född 1728-11-24 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1756-11-07 i Grätnäs, Sidensjö (Y) 1 .
Ur vigselboken 1749: Morgongåva 80 lod silver.
Ur dödbok 1756: Eskil Eskilsson i Grätnäs hustru Brita Nilsdotter, som dött på 11:te dygnet sedan hon till världen fött en son. Sonen Nils begravdes i moderns kista 16 dygn gammal.
Barn:Anna Eskilsdotter, född 1751-01-02, död 1816-12-03Elisabet (Lisa) Eskilsdotter, född 1751-12-24, död 1806-05-20Eskil Eskilsson, född 1753-06-29, död 1753-09-30Nils Eskilsson, född 1754-05-11, död 1754-07-21Eskil Eskilsson, född 1755-05-20, död 1756-08-08Nils Eskilsson, född 1756-10-21, död 1756-11-07

Relationer och barn

Gift 1749-12-28 i Sidensjö (Y) 1 .
Eskil Eskilsson. Född 1725 i Grätnäs 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1767-1794 i Kläppen 4:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1794-12-10 i Kläppen 4:1, Sidensjö (Y) 1 .
Källor
  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Paul Olsson
  3. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  4. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  5. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.