Ansedel Amanda Albertina Tjernlund f Kallin

1890-1989

Född 1890-05-09 i Lövsjön, Skorped (Y) 1 2 .
Död 1989-05-09 i Sundbyberg (AB) 3 .
Amanda Albertina Tjernlund f Kallin
Född 1890-05-09 i Lövsjön, Skorped (Y) 1 2 .
Död 1989-05-09 i Sundbyberg (AB) 3 .
F Olof Johansson Kallin.
Född 1849-06-23 i Djupsjö, Skorped (Y) 1 .
Död 1919-11-23 i Frånö, Gudmundrå (Y) 4 .
Lanthandlare

FF Johan (Johannes) Olofsson Kallin.
Född 1827-07-01 i Källom, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1900-01-16 i Lövsjö, Skorped (Y) 6 .
Skräddare i Skorped (Y).
Lanthandlare i Skorped (Y).
Torpare i Skorped (Y).


FFF Olof Jonsson.
Född 1776-12-14 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) 7 .
Död 1832-12-27 i Källom, Sidensjö (Y) 5 .
Torpare 1811-1832 i Källom, Sidensjö (Y) 6 .


FFFF Jonas (Jon) Andersson.
Född 1743-02-22 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1834-01-16 i Skureå, Sidensjö (Y) 5 .
Bonde 1772-1806 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) 8 .
Förmånstagare i Skureå, Sidensjö (Y) 6 .


FFFM Elisabet (Lisa) Östensdotter.
Född 1741-04-10 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1803-08-07 i Skureå, Sidensjö (Y) 5 .


FFM Kristina (Stina) Svensdotter.
Född 1784-05-11 i Hämra, Sidensjö (Y) 9 .
Död 1840-11-20 i Källom, Sidensjö (Y) 10 .
Torpare 1833-1839 i Källom, Sidensjö (Y) 6 .


FFMF Sven Andersson.
Född 1750-12-10 i Hämra, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1819-11-10 i Teg, Sidensjö (Y) 5 .
Dräng 1782-1784 i Hämra, Sidensjö (Y).
Torpare 1788 i Hämra, Sidensjö (Y).
Torpare 1811-1817 i Stig, Sidensjö (Y).


FFMM Karin Kajsa Johansdotter.
Född 1744-10-09 i Skureå, Sidensjö (Y) 5 .
Död 1827-08-17 i Nybyn, Sidensjö (Y) 5 .
Torpare 1820-1823 i Hämra, Sidensjö (Y).

FM Maja Brita Paulsdotter.
Född 1828-02-26 i Böle, Graninge (Y) 1 .
Död 1908-06-28 i Lövsjön, Skorped (Y) 1 .

   
 
   
 
M Anna Persdotter.
Född 1850-03-19 i Brunneborg, Älvdalen (W) 1 .


     
 
   
 
     
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1890-05-09 i Lövsjön, Skorped (Y) 1 2 .
Levde 1900 i Frånö, Gudmundrå (Y) 11 .
Levde i Frånö 6, Gudmundrå (Y) 2 .
Flyttade 1919 från Frånö 6, Gudmundrå (Y) till Strömnäs ångsåg, Gudmundrå (Y) 12 .
Död 1989-05-09 i Sundbyberg (AB) 3 .

Relationer och barn

Gift 1913-12-20 i Gudmundrå (Y) 2 .
Erik Bernhard Tjernlund. Född 1891-04-19 i Överlännäs (Y) 2 3 .
Sågverksarbetare
Fabriksarbetare 2 .
Död 1953-03-20 i Sundbyberg (AB) 3 .
Solveig Alice Nordin f Tjernlund. rightarrow.png Född 1914-09-20 i Brunne, Gudmundrå (Y) 2 .
Död 1999-03-16 i Hägersten (AB) 13 .
Gunvor Alice Nyström f Tjernlund. rightarrow.png Född 1914-09-20 i Brunne, Gudmundrå (Y) 2 .
Död 2004-02-14 i Sundsvall (Y) 13 .
Thelma Maria Vassberg f Tjernlund. rightarrow.png Född 1915-12-15 i Brunne, Gudmundrå (Y) 2 .
Död 1996-06-05 i Sundbyberg (AB) 13 .
Sven Holger Sören Tjernlund. rightarrow.png Född 1917-10-23 i Frånö, Gudmundrå (Y) 2 .
Död 1994-08-09 i Kramfors, Gudmundrå (Y) 13 .
Rolf Lennart Tjernlund. rightarrow.png Född 1921-11-16 i Strömnäs ångsåg, Gudmundrå (Y) 14 .
Död 1993-09-13 i Syndbyberg (AB) 15 .
Källor
  1. CD-Skorped 1776-1930
  2. Gudmundrå AIIa:8 Församlingsbok 1910-1921 p178/382
  3. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  4. Gudmundrå AIIa:8 Församlingsbok 1910-1921 p 373/382
  5. CD-Sidensjö 1689-1930
  6. Paul Olsson
  7. Sidensjö C:2 Födelse 1729-1781 AD Bild 173 / sid 192
  8. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  9. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 AD Bild 59 / sid 138
  10. Sidensjö C:4 F/D 1840-1861 p 136/190
  11. Sveriges befolkning 1900
  12. Gudmundrå AIIa:5 Församlingsbok 1899-1921 p 227/335
  13. Sveriges dödsbok 1947-2006
  14. Gudmundrå AIIa:5 Församlingsbok 1899-1921 Bild 2490 / sid 1639
  15. Sveriges dödsbok 1860-2016

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.