Ansedel Abraham Abrahamsson Nordstedt

1775-

Född 1775-09-03 i Nättersjö, Sidensjö (Y) 1 .
Landbonde, Torpare
Abraham Abrahamsson Nordstedt
Född 1775-09-03 i Nättersjö, Sidensjö (Y) 1 .

Landbonde, Torpare
F Abraham Eriksson Kruslock.
Född 1747-03-06 i Bredåker, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1786-07-10 i Nätersjö, Sidensjö (Y) 2 .
Kronobåtsman i Grätnäs/Rote6, Myre/Nättersjö, Sidensjö (Y) 1 .
Ordinarie Båtsman 1773-1786 i rote 15, Sidensjö (Y) 1 .

     
 
   
 
FM Karin Abrahamsdotter.
Född 1707-01-25 i Österby, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1772-06-22 i Bredåker, Sidensjö (Y) 1 .


FMF Abraham Andersson.
Född 1660 i By, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1729 i By, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1692-1707 i By 3:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1709-1711 i By 3:1, Sidensjö (Y) 3 .

 
 

FMM Karin Mårtensdotter Golenius.
Född 1660 i Sidensjö (Y) 1 .
Död 1695 i By, Sidensjö (Y) 1 .


FMMF Martinus Joannis Golenius.

Död 1689 i Västerby, Sidensjö (Y) 1 .
Komminister från 1654 till 1658 i Sidensjö (Y) 1 .
Bonde från 1657 till 1668 i By 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Kyrkoherde från 1668 till 1689 i Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1684-1685 i By 1:1, Sidensjö (Y) 3 .


FMMM Brita Larsdotter Sidenia.
Född i By 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1716 i Västerby, Sidensjö (Y) 1 .

M Annika Johansdotter.
Född 1746-05-03 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1775-09-10 i Nätersjö, Sidensjö (Y) 2 .

MF Johan Nilsson.
Född 1714-04-27 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1786-10-08 i Stig, Sidensjö (Y) 1 .
Torpare i Stig, Sidensjö (Y) 4 .
Landbonde 1768-1777 i Grätnäs 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1778 i Björnböle 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1779 i Holm 1:2, Sidensjö (Y) 3 .
Torpare i Hämra, Sidensjö (Y).
Landbonde 1780-1781 i Hämra 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Sockensmed 1753-1767 i Sidensjö (Y) 3 .
Nybyggare i Rishöjden 1:1, Sidensjö (Y).


MFF Nils Östensson.
Född 1684 i Skureå, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1751-04-07 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1708-1751 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1719-1740 i Sidensjö (Y) 3 .


MFFF Östen Persson.
Född omkring 1660 i Rössjö 1:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1705 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1687-1705 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) 3 .


MFFM Sara .




MFM Helena (Ella) Persdotter.
Född 1679 i Mossjö 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1765 i Skureå, Sidensjö (Y) 1 .


MFMF Per Nilsson.
Född 1650 i Skureå 1:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1715 i Mosjö 2:1, Mosjö, Sidensjö (Y) 1 .
Nämndeman 1691-1692 i Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1699 i Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1687-1715 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y).


MFMM Margareta Andersdotter.
Född omkring 1655 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1715 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y) 3 .

MM Kerstin Andersdotter.
Född 1711-12-26 i By 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1785-05-15 i Skureå, Sidensjö (Y) 1 .


MMF Anders Eriksson.
Född 1675 i By 2:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1741 i By 2:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1700-1738 i By 2:1, Sidensjö (Y) 5 .
Bonde 1740-1741 i By 2:1, Sidensjö (Y) 5 .


MMFF Erik Jonsson.
Född 1650 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1698 i Nolås 6:1, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1673-1696 i By 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1697-1698 i Nolås 6:1, Sidensjö (Y) 3 .


MMFM Nn .
Född 1650.
Död 1692 i By 2:1, Sidensjö (Y) 3 .


MMM Karin Olofsdotter.
Född 1673 i Norrvåge, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1716 i By, Sidensjö (Y) 1 .


MMMF Olof Jonsson.
Född omkring 1650 4 .
Död 1722 i Norrvåge, Själevad (Y) 2 .
Bonde från 1694 i Norrvåge 4, Själevad (Y) 2 .


MMMM Karin Andersdotter.
Född omkring 1650.
Död 1706 i Norrvåge 4, Själevad (Y) 2 .

Levnadsbeskrivning

Född 1775-09-03 i Nättersjö, Sidensjö (Y) 1 .
Landbonde, Torpare

Relationer och barn

Gift 1801-05-17 i Sidensjö (Y) 1 .
Beata Jonsdotter. Född 1779 1 .
Död i Brynge, Sidensjö (Y) 1 .
Abraham Abrahamsson Kjön Nordstedt. rightarrow.png Född 1801-05-17 i Brynge, Sidensjö (Y) 1 .
Båtsman
Källor
  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  3. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  4. Paul Olsson
  5. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 124/130

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.