Ansedel Margareta Katarina Markström

1790-

Född 1790-09-21 i Gammelbyn, Burträsk (AC).
Margareta Katarina Markström
Född 1790-09-21 i Gammelbyn, Burträsk (AC).

F Per Larsson Markström.
Född 1761-10-01 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) 1 .
Död 1810-01-14 i Gammelbyn, Burträsk (AC).
Gästgivare i Gammelbyn 21, Burträsk (AC).

FF Lars Persson.
Född 1731-08-08 i Gumboda 9 , Nysätra (AC) 2 .
Död 1807-06-28 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Bonde från 1766 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) 3 .
Nämndeman i Bygdeå (AC) 4 .


FFF Per Mårtensson.
Född 1702 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 2 .
Död 1772-10-15 i Gumboda, Nysätra (AC) 2 .
Bonde från 1730 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 2 .


FFFF Mårten Persson.
Född 1655 i Andersvattnet 1, Burträsk (AC).
Död 1737-12-04 i Gumboda, Nysätra (AC) 2 .
Bonde från 1700 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 2 .


FFFM Brita Larsdotter.
Född 1666 i Bäckkroken, Flarken 1, Nysätra (AC) 5 .
Död 1741 i Gumboda 9, Nysätra (AC).


FFM Malin Nilsdotter.
Född 1702 i Klintsjön 4, Nysätra (AC) 2 .
Död 1743 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 2 .


FFMF Nils Mårtensson.
Född 1667 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) 2 .
Död 1732-03-05 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) 2 .
Bonde från 1669 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) 2 .


FFMM Kerstin Larsdotter.
Född 1672 i Junkboda 2, Bygdeå (AC) 3 .
Död 1759-11-13 i Klintsjön, Nysätra (AC).

FM Margareta Larsdotter.
Född 1733-12-24 i Sikeå 2, Sikeå, Bygdeå (AC) 6 .
Död 1817-11-22 i Gullmark, Bygdeå (AC).


FMF Lars Andersson Flank.
Född 1686 i Sikeå 2, Robertsfors (AC).
Död 1734 i Sikeå, Robertsfors (AC) 3 .
Soldat från 1710 3 .
Bonde i Sikeå 2, Robertsfors (AC) 3 .


FMFF Anders Larsson.
Född 1656 i Sikeå 2, Robertsfors (AC).
Död 1740 i Bygdeå (AC).
Bonde från 1691 i Sikeå 2, Bygdeå (AC) 3 .


FMFM Malin Olofsdotter.
Född i Ultervattnet 1, Bygdeå (AC) 3 .



FMM Lucia Isaksdotter.
Född 1693 i Edfastmark 5, Edfastmark, Bygdeå (AC) 3 .
Död 1774-01-16 i Sikeå, Bygdeå (AC).


FMMF Isak Zackrisson Styf.
Född 1659 i Edfastmark 5, Bygdeå (AC) 7 .
Död 1738-09-25 i Edfastmark, Bygdeå (AC) 7 .
Bonde från 1690 i Edfastmark 5, Edfastmark, Bygdeå (AC) 3 .


FMMM Anna Persdotter.
Född 1686 i Brobacken 5, Bygdeå, Robertsfors (AC) 7 .
Död 1711-12-20 i Bobacken 5, Bygdeå (AC) 3 .

M Margareta Magdalena Burström Abrahamsdotter.
Född 1753-06-18 i Gammelbyn, Burträsk (AC).


MF Abraham Johansson Burman.
Född 1704-08-05 i Gammelbyn, Burträsk (AC) 8 .


   
 
   
 
     
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1790-09-21 i Gammelbyn, Burträsk (AC).

Relationer och barn

Gift 1814 i Burträsk (AC).
Johan Abrahamsson. Född 1781-08-17 i Åbyn, Burträsk (AC).
Död 1810-09-14 i Gammelbyn, Burträsk (AC).
Magdalena Kristina Johansdotter. rightarrow.png Född 1815-02-13 i Åbyn, Burträsk (AC) 9 .
Källor
  1. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 82/125
  2. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  3. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  4. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 94/125
  5. Lotta Hammarkull
  6. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 41/125
  7. Kurt Andersson
  8. www.sjölund.se
  9. AD Sveriges befolkningen (BIS) 1820-1947

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.