Ansedel Hans Hansson

1796-1868

Född 1796-06-03 i Öndebyn, Bygdeå (Y) 1 .
Död 1868-05-28 i Legdeå, Bygdeå (AC) 2 .
Hans Hansson
Född 1796-06-03 i Öndebyn, Bygdeå (Y) 1 .
Död 1868-05-28 i Legdeå, Bygdeå (AC) 2 .
F Hans Danielsson.
Född 1747 1 .


     
 
   
 
     
 
   
 
M Magdalena Larsdotter.
Född 1760-07-16 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) 3 .
Död 1848-06-23 i Öndebyn, Bygdeå (AC).

MF Lars Persson.
Född 1731-08-08 i Gumboda 9 , Nysätra (AC) 4 .
Död 1807-06-28 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Bonde från 1766 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) 5 .
Nämndeman i Bygdeå (AC) 6 .


MFF Per Mårtensson.
Född 1702 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 4 .
Död 1772-10-15 i Gumboda, Nysätra (AC) 4 .
Bonde från 1730 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 4 .


MFFF Mårten Persson.
Född 1655 i Andersvattnet 1, Burträsk (AC).
Död 1737-12-04 i Gumboda, Nysätra (AC) 4 .
Bonde från 1700 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 4 .


MFFM Brita Larsdotter.
Född 1666 i Bäckkroken, Flarken 1, Nysätra (AC) 7 .
Död 1741 i Gumboda 9, Nysätra (AC).


MFM Malin Nilsdotter.
Född 1702 i Klintsjön 4, Nysätra (AC) 4 .
Död 1743 i Gumboda 9, Nysätra (AC) 4 .


MFMF Nils Mårtensson.
Född 1667 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) 4 .
Död 1732-03-05 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) 4 .
Bonde från 1669 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) 4 .


MFMM Kerstin Larsdotter.
Född 1672 i Junkboda 2, Bygdeå (AC) 5 .
Död 1759-11-13 i Klintsjön, Nysätra (AC).

MM Margareta Larsdotter.
Född 1733-12-24 i Sikeå 2, Sikeå, Bygdeå (AC) 8 .
Död 1817-11-22 i Gullmark, Bygdeå (AC).


MMF Lars Andersson Flank.
Född 1686 i Sikeå 2, Robertsfors (AC).
Död 1734 i Sikeå, Robertsfors (AC) 5 .
Soldat från 1710 5 .
Bonde i Sikeå 2, Robertsfors (AC) 5 .


MMFF Anders Larsson.
Född 1656 i Sikeå 2, Robertsfors (AC).
Död 1740 i Bygdeå (AC).
Bonde från 1691 i Sikeå 2, Bygdeå (AC) 5 .


MMFM Malin Olofsdotter.
Född i Ultervattnet 1, Bygdeå (AC) 5 .



MMM Lucia Isaksdotter.
Född 1693 i Edfastmark 5, Edfastmark, Bygdeå (AC) 5 .
Död 1774-01-16 i Sikeå, Bygdeå (AC).


MMMF Isak Zackrisson Styf.
Född 1659 i Edfastmark 5, Bygdeå (AC) 9 .
Död 1738-09-25 i Edfastmark, Bygdeå (AC) 9 .
Bonde från 1690 i Edfastmark 5, Edfastmark, Bygdeå (AC) 5 .


MMMM Anna Persdotter.
Född 1686 i Brobacken 5, Bygdeå, Robertsfors (AC) 9 .
Död 1711-12-20 i Bobacken 5, Bygdeå (AC) 5 .

Levnadsbeskrivning

Född 1796-06-03 i Öndebyn, Bygdeå (Y) 1 .
Död 1868-05-28 i Legdeå, Bygdeå (AC) 2 .
Källor
  1. Bygdeå (AC) AI:7b (1808-1818) Bild 138 / sid 127
  2. Sveriges dödsbok 1947-2006
  3. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 81/125
  4. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  5. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  6. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 94/125
  7. Lotta Hammarkull
  8. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 41/125
  9. Kurt Andersson

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.