Ansedel Beata Jonsdotter

1786-1840

Född 1786-03-19 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) [1] .
Döpt 1786-03-19 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1840-10-29 i Nyland, Sidensjö (Y) [2] .
Dödsorsak: Feber
Begravd 1840-11-06 i Skorped (Y) [2] .

Beata Jonsdotter
Född 1786-03-19 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1840-10-29 i Nyland, Sidensjö (Y) [2] .
F Jonas Andersson.
Född 1752-12-29 i Uberg 3:1, Uberg, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1803-12-19 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1772-1803 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) [4] .

FF Anders Eriksson.
Född 1726-08-10 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1753-12-23 i Uberg, Sidensjö (Y) [3] .
Landbonde


FFF Erik Israelsson.
Född 1679 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1738-09-17 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1701-1716 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1717 i Uberg 4, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1718-1738 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) [4] .


FFFF Israel Israelsson.
Född [3] .
Död 1723 i Lännäs, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde från 1670 till 1697 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1698-1700 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) [4] .


FFFM Brita Eriksdotter.




FFM Elisabet Andersdotter.
Född 1696-12-06 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1733 i Sidensjö (Y) [3] .


FFMF Anders Jakobsson.
Född i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1723 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1687-1716 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [4] .


FFMM Sara Jakobsdotter.
Född 1663 i Hämra, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1735-10-12 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .

FM Ingeborg Jonsdotter.
Född 1721 i Nybyn, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1785-04-03 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .

   
 
   
 
M Anna Svensdotter.
Född 1750-02-03 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1833-11-10 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1804-1807 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) [4] .

MF Sven Johansson.
Född 1719 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1796-08-04 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1745-1790 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [5] .


MFF Johan Larsson.
Född 1689-05-12 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) [6] .
Död 1741-04-10 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1718-1741 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [4] .


MFFF Lars Mårtensson.
Född omkring 1640 i Risbäck 3:1, Anundsjö (Y) [7] .
Död 1715 i Sjöland, Sidensjö (Y) [7] .
Lappman i Nyland, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1670-1704 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) [4] .


MFFM Anna Persdotter.
Född omkring 1645 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) [7] .
Död 1709 i Sjöland, Sidensjö (Y) [4] .


MFM Anna Svensdotter.
Född 1690-02-09 i Myre 2:2, Sidensjö (Y) [8] .
Död 1764-07-01 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1742-1744 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [4] .


MFMF Sven Olofsson.
Född 1665-06-02 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1739-02-11 i Västerkäl, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1694-1696 i Myre 2:2, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1697-1715 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [4] .


MFMM Kerstin Hansdotter.
Född 1665 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1722 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .

beatamarkusdottertestamente.jpg
MM Brita Beata Markusdotter.
Född 1727-02-12 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1802 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .


MMF Markus Jonsson.
Född 1700-03-18 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1784-10-22 i Överå, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1726 i Uberg 1, Uberg, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1727-1767 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Uppsynsman [9] .


MMFF Jon Markusson.
Född 1675 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1726 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Sockenskrivare 1715-1723 i Sidensjö (Y) [7] .
Bonde 1699-1726 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [4] .


MMFM Beata Jonsdotter.
Född 1678 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1721 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [4] .


MMM Margareta Olofsdotter.
Född 1707-11-17 i Kasta, Själevad (Y) [3] .
Död 1730-06-07 i Överå, Sidensjö (Y) [3] .


MMMF Olof Persson.
Född 1670 i Djupsjö (7), Sidensjö (Y) [10] .
Död 1733-04-29 i Väs, Sidensjkö (Y)terkäl.
Sågkarl i Mo, Själevad (Y) [3] .
Bonde 1703-1705 i Nyland 4, Själevad (Y) [7] .
Bonde 1706-1711 i Kasta 2, Själevad (Y) [7] .
Bonde 1712-1725 i Uberg 1, Sidensjö (Y) [4] .
Brukare 1716-1717 i Uberg 2:1, Sidensjö (Y) [4] .


MMMM Karin Bengtsdotter.
Född 1679 i Nyland 4, Själevad (Y) [10] .
Död 1749-12-24 i Västerkäl, Sidensjö (Y) [3] .

Levnadsbeskrivning

Familj: Skorped A1:1 Husförhör 1804-1821 s 67/147

Relationer och barn

Gift 1807-04-12 i Sidensjö (Y).
Jonas Andersson. Född 1783-03-16 i Lännäs 5:1, Lännäs, Skorped (Y) [11] .
Död 1840-10-08 i Lännäs, Skorped (Y) [12] .
Dödsorsak: Feber
Begravd 1840-10-08 i Skorped (Y) [11] .
Anna Kristina Jonsdotter Strömberg. Född 1814-03-13 i Lännäs 5:2, Lännäs, Skorped (Y) [12] .
Död 1879-10-19 i Djupsjö, Skorped (Y) [12] .
Begravd 1879-11-14 i Skorped (Y) [13] .
Anders Jonsson Näsström. Född 1827-10-11 i Lännäs 5:2, Lännäs, Skorped (Y) [14] .
Död 1887-01-30 i Djupsjö, Skorped (Y) [15] .
Begravd 1887-02-27 i Skorped (Y) [15] .

Källor

  1. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 AD Bild 62 / sid 144
  2. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 119/130
  3. CD-Sidensjö 1689-1930
  4. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  5. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 125/130
  6. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 20 / sid 31
  7. Paul Olsson
  8. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 21 / sid 33
  9. Sockenprotokoll
  10. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  11. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 118/130
  12. CD-Skorped 1776-1930
  13. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 38
  14. Skorped A1:7A Husförhör 1868-1877 p 52/131
  15. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 53
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-05-18 -- kl: 23:50

Framställd 2019-05-19 med hjälp av Disgen version 2019.