Ansedel Elisabet Andersdotter

1737-1775

Född 1737-09-05 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1775-11-19 i Bölen, Sidensjö (Y) [1] .


Elisabet Andersdotter
Född 1737-09-05 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1775-11-19 i Bölen, Sidensjö (Y) [1] .

F Anders Tomasson.
Född 1690-10-12 i Drömme, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1769-12-24 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1717-1759 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [3] .


FF Tomas Olofsson.
Född omkring 1655 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1726 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1684-1716 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [3] .


FFF Olof Sjulsson.
Född omkring 1620 i Drömme, Sidensjö (Y).
Död 1655 i Thorn, Tyskland.
Knekt Under Lars Pederssons kompani 1641-1642 i Käl, Sidensjö (Y) [3] .
Knekt 1643-1655 i Drömme, Sidensjö (Y) [3] .
Korpral 1648 i Drömme, Sidensjö (Y).
Rustmästare 1655 i Drömme, Sidensjö (Y).
Bonde 1651-1655 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [3] .


FFFF Sjul Jonsson.
Född 1600 i Å, Sidensjö (Y) [4] .

Bonde 1629-1631 i Nyland övriga, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1635-1642 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1643-1644 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [3] .


FFFM Brita Tomasdotter.
Född omkring 1600 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1671 i Drömme, Sidensjö (Y) [4] .


FFM Nn .
Född omkring 1620 i Drömme, Sidensjö (Y).
Död 1684 i Drömme, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1656-1657 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [3] .

 
 

FM Märeta Björnsdotter.
Född 1656 i Näs 2:1, Anundsjö (Y) [1] .
Död 1735-11-09 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .


FMF Björn Olofsson.
Född 1582 i Näs 2:1, Sidensjö (Y) [3] .

Nämndeman 1621 i Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1622-1663 i Näs 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1628 i Sidensjö (Y) [3] .
Fjärdingsman 1638 i Sidensjö (Y) [4] .
Nämndeman från 1640 till 1662 i Sidensjö (Y) [3] .
Knekt 1644 i Näs, Sidensjö (Y) [4] .


FMFF Olof Kjellsson.
Född omkring 1550 i Näs 2:1, Anundsjö (Y) [4] .

Kyrkans sexman 1585 i Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1579-1621 i Näs 2:1, Sidensjö (Y) [3] .

 
   
 

M Brita Olofsdotter.
Född 1694-05-20 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1766-10-12 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [1] .


MF Olof Johansson.
Född 1670 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1748-04-24 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1689-1725 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1730-1747 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [3] .


MFF Johan Jonsson.
Född 1630 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1687 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1660 i Källom 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1660-1687 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [3] .


MFFF Jonas Phålesson.
Född 1600 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död Död före 1670-08-23 i Bredåker, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1624-1633 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Fjärdingsman 1631-1640 i Sidensjö (Y) [4] .
Nämndeman 1641 i Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1644 i Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1634-1659 i Källom 1, Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1648-1650 i Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1669 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) [3] .

 

MFM Nn Larsdotter.
Född 1630 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1682 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .


MFMF Lars Andersson.
Född 1598 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död Troligen 1663 i Hämra, Sidensjö (Y) [4] .
Klockare 1637-1640 i Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1631-1663 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [3] .


MFMM Nn .
Född omkring 1600.



MM Anna Kristoffersdotter.
Född 1670 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1717 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [3] .


MMF Kristoffer Andersson.
Född omkring 1620 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y).
Död 1699 i Västerby, Sidensjö (Y) [5] .
Knekt 1639-1647 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1651-1653 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1655-1660 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1664-1685 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) [5] .


MMFF Anders Olofsson.
Född omkring 1590 i Djupsjö 2:1, Djupsjö (Y) [4] .
Död omkring 1632 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1624-1631 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [3] .


MMFM Brita NN.
Född omkring 1590 [4] .

Bonde 1635-1641 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) [3] .
Bonde 1644-1647 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) [3] .


MMM Anna Andersdotter.
Född omkring 1630 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1694 i Västerby, Sidensjö (Y) [4] .


MMMF Anders Jonsson.
Född 1595 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1681 i Bredåker, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1624-1654 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1640-1641 i Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1644 i Sidensjö (Y) [3] .
Knekt 1644-1657 i By, Sidensjö (Y).
Pipare 1652 i By, Sidensjö (Y).
Korpral 1655-1657 i By, Sidensjö (Y).
Bonde 1656 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1662-1663 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1665-1670 i Bredåker 1:1, Sidensjö (Y) [3] .


MMMM Brita Nilsdotter.
Född 1610 i Skalmsjö 1, Anundsjö (Y) [4] .




Relationer och barn


Gift 1764-10-14 i Sidensjö (Y) [1] .

Lars Andersson. Född 1745 i Bölen 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1818-06-06 i Sidensjö (Y) [6] .

Annika Anna Larsdotter. Född 1771-12-19 i Bölen 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1851-10-02 i Bölen, Sidensjö (Y) [1] .
Begravd 1851-11-02 i Sidensjö (Y) [1] .


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 22 / sid 35
  3. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  4. Paul Olsson
  5. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  6. Nätra tingslags häradsrätt FII:6b (1817-1818) Bild 2920 / sid 199
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-09-11-- kl: 23:50

Framställd 2018-09-11 med hjälp av Disgen version 2018.