Ansedel Maria Nilsdotter

1747-1817

Född 1747-04-22 i Skellefteå landsförsamling (AC) 1 .
Död 1817-01-11 i Ersmark, Kågedalen (AC) 2 .
Maria Nilsdotter
Född 1747-04-22 i Skellefteå landsförsamling (AC) 1 .
Död 1817-01-11 i Ersmark, Kågedalen (AC) 2 .
F Nils Samuelsson Degerman.
Född 1713-02-01 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 3 .
Död 1788 i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC) 3 .
Bonde 1744-1760 i Stämningsgården 2, Skellefteå (AC).
Bonde i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC).
Kommisionsfodge

FF Samuel Larsson Degerman.
Född 1661 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 4 .
Död 1747 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 4 .
Bonde 1702-1715 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 1 .
Nämndeman 1715-1719 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC).


FFF Lars Nilsson Degerman.
Född omkring 1629 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 1 .
Död 1711 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 1 .
Bonde 1674-1701 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 1 .
Nämndeman 1678-1692 i Skellefteå landsförsamling (AC).
Gästgivare i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC).


FFFF Nils Olofsson.
Född 1601 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 1 .
Död 1684 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC) 1 .
Bonde 1626-1673 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 1 .
Riksdagsman 1644 1 .
Nämndeman 1639-1645 i Skellefteå landsförsamling (AC) 1 .
Gästgivare vid kyrkan 1639 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC) 1 .
Kyrkans sexman 1639 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC) 1 .
Kyrkans sexman 1650-1652 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC) 1 .


FFFM NN Larsdotter.
Född i Degerbyn 6, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 1 .
Död 1677 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 1 .


FFM Samuelsdotter.
Född 1630.
Död 1680 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC).

 
 
FM Margareta Mattsdotter.
Född 1665 i Innervik 11, Skellefteå (AC) 1 .
Död 1740 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC) 1 .


FMF Matts Olofsson Palm.
Född 1629 i Fahlmark 12, Skellefteå (AC) 5 .
Död 1726 i Innervik, Skellefteå landsförsamling (AC) 5 .
Soldat
Bonde 1666-1686 i Iinnervik 9, Innervik, Skellefteå landsförsamling (AC) 1 .
Bonde 1689-1691 i Innervik 11, Innervik, Skellefteå landsförsamling (AC) 1 .


FMFF Olof Jonsson.
Född 4 .

Bonde i Falmark, Skellefteå landförsamling (AC).

 

FMM Malin Johansdotter.
Född 1639 i Innervik 11, Innervik, Skellefteå landsförsamling (AC) 1 .
Död 1726 i Innervik 10, Innervik, Skellefteå landsförsamling (AC) 1 .
Bonde 1687-1690 i Iinnervik 9, Innervik, Skellefteå landsförsamling (AC) 5 .


FMMF Johan Andersson.
Född 1614 i Innervik, Skellefteå (AC) 4 .
Död 1684 i Innervik, Skellefteå (AC).
Bonde 1640-1679 i Hemgården, Innervik, Skellefteå (AC) 5 .
Nämndeman i Skellefteå (AC).


FMMM Kerstin Nilsdotter.
Född 4 .


M Mariet Margareta Jonsdotter.
Född 1715-01-01 i Renbergsvattnet 5, Burträsk (AC) 6 .
Död 1759 i Stämningsgården 2, Stämningsgården, Skellefteå landsförsamling (AC) 3 .

MF Jon Håkansson Berg.
Född 1663 i Renbergsvattnet 1, Renbergsvattnet, Burträsk (AC).
Död 1721-01-13 i Renbergsvattnet, Burträsk (AC) 6 .
Postbonde 1 .
Länsman 6 .
Bonde 1707-1721 i Böle 7, Norrböle (AC) 1 .
Soldat Roten 32 Berg 1713-1715 1 .


MFF Håkan Andersson.
Född 1610 i Renbergsvattnet 1, Burträsk (AC) 5 .
Död i Renbergsvattnet 1, Burträsk (AC).
Bonde från 1635 i Renbergsvattnet 1, Burträsk (AC) 7 .
Postbonde
Länsman


MFFF Anders Andersson.
Född omkring 1580 i Burträsk (AC).
Död omkring 1635 i Renbergsvattnet 1, Burträsk (AC).
Bonde från 1630 i Renbergsvattnet 1, Burträsk (AC) 7 .

 

MFM Mrgareta Eriksdotter.
Född i Hjoggböle, Skellefteå (AC) 8 .
Död 1695 i Kyrkbordet, Skellefteå (AC) 9 .


MFMF Erik Nilsson.
Född i Hjoggböle, Skellefteå (AC) 9 .
Död i Hjoggböle, Skellefteå (AC) 9 .
Bonde i Hjoggböle 7 Sjön, Skellefteå (AC) 9 .

 
MM Margareta Nilsdotter.
Född 1680 i Burträsk, Skellefteå (AC) 10 .
Begravd 1743-02-26 i Renbergsvattnet, Burträsk (AC) 6 .

   
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1747-04-22 i Skellefteå landsförsamling (AC) 1 .
Inflyttad 1767 till Ersmark, Kågedalen (AC).
Död 1817-01-11 i Ersmark, Kågedalen (AC) 2 .

Relationer och barn

Gift 1767 i Ersmark 1, Ersmark (AC) 11 .
Gerdt Larsson. uparrow.png Född 1734-02-03 i Skellefteå landsförsamling (AC) 12 .
Bonde i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 1 .
Död 1816-12-07 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 13 .
Anna Gerdtsdotter. Född 1770-01-03 i Ersmark, Kågedalen (AC).
Död i Ersmark, Kågedalen (AC).
Nils Gertsson. rightarrow.png Född 1772-09-08 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 14 .
Bonde i Ersmark 1, Skellefteå (AC) 1 .
Död 1846-05-13 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 13 .
Brita Gerdtsdotter. rightarrow.png Född 1774-12-28 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 15 .
Död 1829-11-05 i Degerfors, Nysätra (AC) 16 .
Anders Gerhardsson. rightarrow.png Född 1778-09-02 i Skellefteå (AC) 17 .
Död 1850 i Skellefteå (AC).

Levnadsbana

Källor
  1. Skellefteå socken 1650-1790
  2. Skellefteå landsförsamling AI:5a 1810-1818 AD Bild 290 / sid 279
  3. Indiko
  4. Kurt Andersson
  5. Gun Wiklund
  6. Lars-Gunnar Olofsson
  7. Burträsk 1640-1720 - Agneta Olofsson
  8. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  9. Agneta Olofsson
  10. Bertil Widmark
  11. Skellefteå landsförsamling AI:3a 1771-1801 Ad Bild 173 / sid 325
  12. Skellefteå landsförsamling C:2 Födda 1730-1742
  13. Gustav Nilsson
  14. Skellefteå landsförsamling (AC) AI:9d (1843-1852) Bild 74 / sid 203
  15. Skellefteå landsförsamling C:4 1758-1778 AD Bild 336 / sid 333
  16. Nysätra C:4 F/D/D 1790-1835 p 141/203
  17. Skellefteå landsförsamling AI:9d (1843-1852) Bild 154 / Sida 284

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.