Ansedel Brita Gerdtsdotter

1774-1829

Född 1774-12-28 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 1 .
Död 1829-11-05 i Degerfors, Nysätra (AC) 2 .
Brita Gerdtsdotter
Född 1774-12-28 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 1 .
Död 1829-11-05 i Degerfors, Nysätra (AC) 2 .
c__bilderhemsidan_gert_larsson.jpg
F Gerdt Larsson.
Född 1734-02-03 i Skellefteå landsförsamling (AC) 3 .
Död 1816-12-07 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 4 .
Bonde i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 5 .

FF Lars Larsson.
Född 1704 i Skellefteå landsförsamling (AC) 6 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 6 .
Bonde från 1725 i Skellefteå landsförsamling (AC) 5 .


FFF Lars Larsson.
Född 1670 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 5 7 .
Död 1739 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 5 7 .
Bonde 1700-1703 i Tjärn 2, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC) 5 .
Bonde 1705-1707 i Rangvaldsträsk 9, Skellefteå (AC) 5 .
Bonde 1707-1724 i Skellefteå landsförsamling (AC) 5 .


FFFF Lars Nilsson Degerman.
Född omkring 1629 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 5 .
Död 1711 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 5 .
Bonde 1674-1701 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 5 .
Nämndeman 1678-1692 i Skellefteå landsförsamling (AC).
Gästgivare i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC).


FFFM Samuelsdotter.
Född 1630.
Död 1680 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC).


FFM Brita Andersdotter.
Född 1669 i Tjärn 2, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC) 5 .
Död 1729 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 5 7 .


FFMF Anders Nilsson.
Född i Tjärn, Skellefteå landsförs (AC).



FFMM Malin Svensdotter.
Född i Degerbyn 6, Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC).
Död 1705.

FM Brita Gerdtsdotter.
Född 1705 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 5 8 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 5 .


FMF Gert Mårtensson.
Född 1658 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 5 .
Död 1747 i Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 5 .
Bonde 1700-1718 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 9 .


FMFF Mårten Jonsson Furman.
Född 1619 i Hjoggböle, Skellefteå landförsamling (AC) 5 .
Död efter 1707 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 5 .
Bonde 1653-1659 i Hjoggböle, Skellefteå landförsamling (AC) 5 .
Soldat 1667.
Nämndeman 1660-1670 i Skellefteå landsförsamling (AC) 5 .
Bonde 1670-1699 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 5 .
Nämndeman 1672-1695 i Skellefteå landsförsamling (AC).


FMFM Malin Nikodemusdotter.
Född omkring 1630 i Gammelbyn 7, Gammelbyn, Burträsk (AC) 5 .
Död 1696 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 5 .


FMM Barbru Karlsdotter.



 
 
M Maria Nilsdotter.
Född 1747-04-22 i Skellefteå landsförsamling (AC) 5 .
Död 1817-01-11 i Ersmark, Kågedalen (AC) 10 .

MF Nils Samuelsson Degerman.
Född 1713-02-01 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 11 .
Död 1788 i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC) 11 .
Bonde 1744-1760 i Stämningsgården 2, Skellefteå (AC).
Bonde i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC).
Kommisionsfodge


MFF Samuel Larsson Degerman.
Född 1661 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 12 .
Död 1747 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 12 .
Bonde 1702-1715 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 5 .
Nämndeman 1715-1719 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC).


MFFF Lars Nilsson Degerman.
Född omkring 1629 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 5 .
Död 1711 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 5 .
Bonde 1674-1701 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 5 .
Nämndeman 1678-1692 i Skellefteå landsförsamling (AC).
Gästgivare i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC).


MFFM Samuelsdotter.
Född 1630.
Död 1680 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC).


MFM Margareta Mattsdotter.
Född 1665 i Innervik 11, Skellefteå (AC) 5 .
Död 1740 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC) 5 .


MFMF Matts Olofsson Palm.
Född 1629 i Fahlmark 12, Skellefteå (AC) 9 .
Död 1726 i Innervik, Skellefteå landsförsamling (AC) 9 .
Soldat
Bonde 1666-1686 i Iinnervik 9, Innervik, Skellefteå landsförsamling (AC) 5 .
Bonde 1689-1691 i Innervik 11, Innervik, Skellefteå landsförsamling (AC) 5 .


MFMM Malin Johansdotter.
Född 1639 i Innervik 11, Innervik, Skellefteå landsförsamling (AC) 5 .
Död 1726 i Innervik 10, Innervik, Skellefteå landsförsamling (AC) 5 .
Bonde 1687-1690 i Iinnervik 9, Innervik, Skellefteå landsförsamling (AC) 9 .

MM Mariet Margareta Jonsdotter.
Född 1715-01-01 i Renbergsvattnet 5, Burträsk (AC) 13 .
Död 1759 i Stämningsgården 2, Stämningsgården, Skellefteå landsförsamling (AC) 11 .


MMF Jon Håkansson Berg.
Född 1663 i Renbergsvattnet 1, Renbergsvattnet, Burträsk (AC).
Död 1721-01-13 i Renbergsvattnet, Burträsk (AC) 13 .
Postbonde 5 .
Länsman 13 .
Bonde 1707-1721 i Böle 7, Norrböle (AC) 5 .
Soldat Roten 32 Berg 1713-1715 5 .


MMFF Håkan Andersson.
Född 1610 i Renbergsvattnet 1, Burträsk (AC) 9 .
Död i Renbergsvattnet 1, Burträsk (AC).
Bonde från 1635 i Renbergsvattnet 1, Burträsk (AC) 14 .
Postbonde
Länsman


MMFM Mrgareta Eriksdotter.
Född i Hjoggböle, Skellefteå (AC) 15 .
Död 1695 i Kyrkbordet, Skellefteå (AC) 16 .


MMM Margareta Nilsdotter.
Född 1680 i Burträsk, Skellefteå (AC) 17 .
Begravd 1743-02-26 i Renbergsvattnet, Burträsk (AC) 13 .

 
 

Levnadsbeskrivning

Född 1774-12-28 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 1 .
Döpt 1774-12-28 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 1 .
Död 1829-11-05 i Degerfors, Nysätra (AC) 2 .
Begravning 1829-11-22 i Degerfors, Nysätra (AC) 2 .
Dödsorsak: Lungsot
Faddrar: Olof Jonasson och hustru Stina Nilsdotter i Ersmark
Drängen Johan Jonsson i samma by
Pigan Catharina Nilsdotter ibidem
http://www.myntet.ac/365/pa112710a.htmlFamilj: GID.nr: 2000.28.110800
Bouppteckning

Relationer och barn

Gift 1804-10-06 i Skellefteå landsförsamling (AC).
Olof Olofsson. uparrow.png Född 1776-03-19 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 18 19 .
Bonde i Degerfors, Nysätra (AC) 20 .
Nybyggare från 1818 i Degerfors, Nysätra (AC).
Bonde i Jonasmarken 1, Jonasmarken, Nysätra (AC) 21 .
Död 1838-09-04 i Kornsjön, Nysätra (AC) 22 .
Olof Olofsson. rightarrow.png Född 1806-09-24 i Ersmark, Kågedalen (AC) 23 .
Jordtorpare från 1842 i Flarken, Nysätra (AC) 24 .
Död 1890-05-21 i Flarken, Nysätra (AC) 25 .
Marja Lisa Olofsdotter. rightarrow.png Född 1807-12-10 i Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 18 .
Död 1883 i Burträsk (AC) 26 .
Karl Peter Olofsson. rightarrow.png Född 1809-10-05 i Ersmark, Skellefteå (AC) 27 .
Bonde i Flarken No 16, Nysätra (AC) 28 .
Död 1878-03-18 i Flarken, Nysätra (AC) 25 .
Greta Cajsa Olofsdotter. Född 1812-04-04 i Burträsk (AC) 18 .
Död 1845-06-15 i Högliden, Burträsk (AC) 20 .
Johan Brännström. rightarrow.png Född 1815-10-16 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 18 .
Dräng i Klankliden, Nysätra (AC) 29 .
Stalldräng i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå (AC).
Dagsverkskarl i Utansjö bruk, Högsjö (Y).
Arbetare 1842-1846 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 30 .
Stalldräng 1847-1849 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 31 .
Arbetare 1850-1893 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) 32 .
Gratialist 33 .
Död 1903-11-12 i Högsjö (Y) 34 35 .
Brita Stina Olofsdotter. rightarrow.png Född 1820-10-22 i Ortoliden, Burträsk (AC) 18 .
Piga
Död 1901-10-31 i Åbyn, Burträsk (AC) 36 .

Levnadsbana

Källor
  1. Skellefteå landsförsamling C:4 1758-1778 AD Bild 336 / sid 333
  2. Nysätra C:4 F/D/D 1790-1835 p 141/203
  3. Skellefteå landsförsamling C:2 Födda 1730-1742
  4. Gustav Nilsson
  5. Skellefteå socken 1650-1790
  6. Skellefteå landsförsamling (AC) AI:3a (1771-1801) Bild 173 / sid 325
  7. Skellefteå landsförsamling AI:2 1720-1770 AD Bild 129 / sid 119
  8. Skellefteå landsförsamling AI:3a 1771-1801 Ad Bild 173 / sid 325
  9. Gun Wiklund
  10. Skellefteå landsförsamling AI:5a 1810-1818 AD Bild 290 / sid 279
  11. Indiko
  12. Kurt Andersson
  13. Lars-Gunnar Olofsson
  14. Burträsk 1640-1720 - Agneta Olofsson
  15. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  16. Agneta Olofsson
  17. Bertil Widmark
  18. Burträsk A1:7B Husförhör 1816-1825 p 130/143
  19. Burträsk C:2 Födda 1760-1788 AD bild 113
  20. Ann-Mari Bäckman
  21. Nysätra AI:5 1814-1824 AD Bild 46 / sid 39
  22. Nysätra E:1. L/V/D/B 1836-1861 p 9/68
  23. Skellefteå lfs C:7 Födde dop 1803-1817 p 82/253
  24. Nysätra A1:8A Husförhör 1842-1851 p 50/205
  25. Sveriges dödsbok 1860-2016
  26. Dispyt - 39210 Leif Sjöberg
  27. Sveriges dödsbok 1901-2013
  28. Nysätra A1:8A Husförhör 1842-1851 p 42/205
  29. Nysätra AI:6a 1825-1835 AD Bild 52 / sid 46
  30. Mtl 1842-1846
  31. Mtl 1847-1849
  32. Mtl 1850-1893
  33. Folkräkningen 1900 (SVAR)
  34. Högsjö AII:a2 Församlingsbok 1895-1905 p 499
  35. SVAR-döddatabas
  36. Burträsk AIIa:1b (1900-1910) Bild 1770 / sid 671

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.