Ansedel Gerdt Larsson

1734-1816

Född 1734-02-03 i Skellefteå landsförsamling (AC) 1 .
Bonde i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 2 .
Död 1816-12-07 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 3 .
c__bilderhemsidan_gert_larsson.jpg
Denna kyrkbok från Skellefteå landsförsamling har vid något tillfälle blivit brandskadad
c__bilderhemsidan_gert_larsson.jpg
Gerdt Larsson
Född 1734-02-03 i Skellefteå landsförsamling (AC) 1 .
Död 1816-12-07 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 3 .
Bonde i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 2 .
F Lars Larsson.
Född 1704 i Skellefteå landsförsamling (AC) 4 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 4 .
Bonde från 1725 i Skellefteå landsförsamling (AC) 2 .

FF Lars Larsson.
Född 1670 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 2 5 .
Död 1739 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 2 5 .
Bonde 1700-1703 i Tjärn 2, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC) 2 .
Bonde 1705-1707 i Rangvaldsträsk 9, Skellefteå (AC) 2 .
Bonde 1707-1724 i Skellefteå landsförsamling (AC) 2 .


FFF Lars Nilsson Degerman.
Född omkring 1629 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 2 .
Död 1711 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 2 .
Bonde 1674-1701 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 2 .
Nämndeman 1678-1692 i Skellefteå landsförsamling (AC).
Gästgivare i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC).


FFFF Nils Olofsson.
Född 1601 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 2 .
Död 1684 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC) 2 .
Bonde 1626-1673 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 2 .
Riksdagsman 1644 2 .
Nämndeman 1639-1645 i Skellefteå landsförsamling (AC) 2 .
Gästgivare vid kyrkan 1639 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC) 2 .
Kyrkans sexman 1639 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC) 2 .
Kyrkans sexman 1650-1652 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC) 2 .


FFFM NN Larsdotter.
Född i Degerbyn 6, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 2 .
Död 1677 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 2 .


FFM Samuelsdotter.
Född 1630.
Död 1680 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC).

 
 
FM Brita Andersdotter.
Född 1669 i Tjärn 2, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC) 2 .
Död 1729 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 2 5 .


FMF Anders Nilsson.
Född i Tjärn, Skellefteå landsförs (AC).



FMFF Nils Andersson.

Död 1695 i Innervik 7 eller Tjärn 4, Skellefteå, Västerbotten (AC).
Bonde mellan 1639 och 1675 i Tjärn 4,, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC) 2 .


FMFM Kerstin Jacobsdotter.
Född i Tjärn 4,, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC).
Död 1675 i Innervik 7 eller Tjärn 4, Skellefteå, Västerbotten (AC).


FMM Malin Svensdotter.
Född i Degerbyn 6, Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC).
Död 1705.

 
 
M Brita Gerdtsdotter.
Född 1705 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 2 6 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 2 .

MF Gert Mårtensson.
Född 1658 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 2 .
Död 1747 i Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 2 .
Bonde 1700-1718 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 7 .


MFF Mårten Jonsson Furman.
Född 1619 i Hjoggböle, Skellefteå landförsamling (AC) 2 .
Död efter 1707 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 2 .
Bonde 1653-1659 i Hjoggböle, Skellefteå landförsamling (AC) 2 .
Soldat 1667.
Nämndeman 1660-1670 i Skellefteå landsförsamling (AC) 2 .
Bonde 1670-1699 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 2 .
Nämndeman 1672-1695 i Skellefteå landsförsamling (AC).


MFFF Jon Mårtensson.
Född omkring 1590 i Renbergsvattnet, Burträsk (AC).
Död 1629 i Hjoggböle, Bureå (AC).
Fältväbel
Bonde 1625-1629 i Hjoggböle 1, Skellefteå (AC) 8 .


MFFM Sara Nilsdotter.
Född 1579 i Skellefteå landsförsamling (AC).
Död 1671 i Piteå stadsförsamling (BD).
Bonde 1630 i Hjoggböle 1, Skellefteå (AC) 8 .


MFM Malin Nikodemusdotter.
Född omkring 1630 i Gammelbyn 7, Gammelbyn, Burträsk (AC) 2 .
Död 1696 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 2 .


MFMF Nicodemus Håkansson.
Född omkring 1592 9 .
Död 1668 i Gammelbyn 7, Gammelbyn, Burträsk (AC).
Smed
Länsman
Bonde 1624-1688 i Gammelbyn 7, Burträsk (AC).


MFMM Margareta Persdotter.
Född i Gammelbyn 8, Svedjan, Burträsk (AC).
Död 1697 i Gammelbyn 7, Gammelbyn, Burträsk (AC) 7 .

MM Barbru Karlsdotter.



   
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1734-02-03 i Skellefteå landsförsamling (AC) 1 .
Döpt 1734-02-03 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 1 .
Bonde i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 2 .
Död 1816-12-07 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 3 .

Y DNA Haplogroup:   R-YP4243  

Källa: https://www.familytreedna.com/public/Skelleftea?iframe=yresults

Ägde littera A och B, se karta

Vid storskiftet 1803 delades hemmanet av Gert Larsson i två lika delar. Skatten är 21 skäl. (EW)

illsammans med familjen i Skellefteå landsförsamling AI:3a (1771-1801) Bild 173 / sid 325


Relationer och barn

Gift 1767 i Ersmark 1, Ersmark (AC) 6 .
Maria Nilsdotter. uparrow.png Född 1747-04-22 i Skellefteå landsförsamling (AC) 2 .
Död 1817-01-11 i Ersmark, Kågedalen (AC) 10 .
Anna Gerdtsdotter. Född 1770-01-03 i Ersmark, Kågedalen (AC).
Död i Ersmark, Kågedalen (AC).
Nils Gertsson. rightarrow.png Född 1772-09-08 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 11 .
Bonde i Ersmark 1, Skellefteå (AC) 2 .
Död 1846-05-13 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 3 .
Brita Gerdtsdotter. rightarrow.png Född 1774-12-28 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 12 .
Död 1829-11-05 i Degerfors, Nysätra (AC) 13 .
Anders Gerhardsson. rightarrow.png Född 1778-09-02 i Skellefteå (AC) 14 .
Död 1850 i Skellefteå (AC).

Levnadsbana

Källor
  1. Skellefteå landsförsamling C:2 Födda 1730-1742
  2. Skellefteå socken 1650-1790
  3. Gustav Nilsson
  4. Skellefteå landsförsamling (AC) AI:3a (1771-1801) Bild 173 / sid 325
  5. Skellefteå landsförsamling AI:2 1720-1770 AD Bild 129 / sid 119
  6. Skellefteå landsförsamling AI:3a 1771-1801 Ad Bild 173 / sid 325
  7. Gun Wiklund
  8. Skellefteå bönder och gårdar 1539-1650
  9. Ulf Lundström, Roteringslängd 1637
  10. Skellefteå landsförsamling AI:5a 1810-1818 AD Bild 290 / sid 279
  11. Skellefteå landsförsamling (AC) AI:9d (1843-1852) Bild 74 / sid 203
  12. Skellefteå landsförsamling C:4 1758-1778 AD Bild 336 / sid 333
  13. Nysätra C:4 F/D/D 1790-1835 p 141/203
  14. Skellefteå landsförsamling AI:9d (1843-1852) Bild 154 / Sida 284

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.