Ansedel Lars Larsson

1704-1788

Född 1704 i Skellefteå landsförsamling (AC) 1 .
Bonde från 1725 i Skellefteå landsförsamling (AC) 2 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 1 .
Lars Larsson
Född 1704 i Skellefteå landsförsamling (AC) 1 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 1 .
Bonde från 1725 i Skellefteå landsförsamling (AC) 2 .
F Lars Larsson.
Född 1670 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 2 3 .
Död 1739 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 2 3 .
Bonde 1700-1703 i Tjärn 2, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC) 2 .
Bonde 1705-1707 i Rangvaldsträsk 9, Skellefteå (AC) 2 .
Bonde 1707-1724 i Skellefteå landsförsamling (AC) 2 .

FF Lars Nilsson Degerman.
Född omkring 1629 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 2 .
Död 1711 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 2 .
Bonde 1674-1701 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 2 .
Nämndeman 1678-1692 i Skellefteå landsförsamling (AC).
Gästgivare i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC).


FFF Nils Olofsson.
Född 1601 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 2 .
Död 1684 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC) 2 .
Bonde 1626-1673 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 2 .
Riksdagsman 1644 2 .
Nämndeman 1639-1645 i Skellefteå landsförsamling (AC) 2 .
Gästgivare vid kyrkan 1639 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC) 2 .
Kyrkans sexman 1639 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC) 2 .
Kyrkans sexman 1650-1652 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC) 2 .


FFFF Olof Olofsson.
Född 1570 i Myckle, Skellefteå landsförs (AC) 4 .
Död 1623 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 4 .
Landsköpman 1592-1593 i Myckle, Skellefteå landsförs (AC) 5 .
Bonde 1595-1621 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 6 .
Nämndeman 1602-1620 i Skellefteå landsförsamling (AC) 6 .
Landstingsman 1614 6 .
Kyrkans sexman 1620 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC) 7 .


FFFM Anna Olofsdotter.
Född 1570 i Storkåge, Kågedalen (AC) 7 .
Död i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC).


FFM NN Larsdotter.
Född i Degerbyn 6, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 2 .
Död 1677 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) 2 .

 
 
FM Samuelsdotter.
Född 1630.
Död 1680 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC).

   
 
   
 
M Brita Andersdotter.
Född 1669 i Tjärn 2, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC) 2 .
Död 1729 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 2 3 .

MF Anders Nilsson.
Född i Tjärn, Skellefteå landsförs (AC).



MFF Nils Andersson.

Död 1695 i Innervik 7 eller Tjärn 4, Skellefteå, Västerbotten (AC).
Bonde mellan 1639 och 1675 i Tjärn 4,, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC) 2 .

 
 

MFM Kerstin Jacobsdotter.
Född i Tjärn 4,, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC).
Död 1675 i Innervik 7 eller Tjärn 4, Skellefteå, Västerbotten (AC).


MFMF Jakob Larsson.
Född 1577 i Tjärn 4,, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC) 2 .
Död 1652 i Tjärn 4,, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC) 2 .
Bonde 1607-1641 i Tjärn 4,, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC) 2 .


MFMM NN Andersdotter.
Född i Tjärn 4,, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC).
Död 1674 i Tjärn 4,, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC) 2 .

MM Malin Svensdotter.
Född i Degerbyn 6, Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC).
Död 1705.

   
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1704 i Skellefteå landsförsamling (AC) 1 .
Bonde från 1725 i Skellefteå landsförsamling (AC) 2 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 1 .

Y DNA Haplogroup:   R-YP4243  

Källa: https://www.familytreedna.com/public/Skelleftea?iframe=yresults


Bonde . Ägde Ersmark 1. Hemmanet upptages vid tegskiftet 1765 till 21 skäl i skatt. Solskifesnummer på hemmanet är no 15. (EW) Han sådde år 1749 så mycket att han kunde föda 1 häst, 10 kor och 12 småkreatur. Mantalet var på 21/64 skatte
Källa: Gustav Nilsson

Relationer och barn

Gift 1727 i Umeå 8 .
Brita Gerdtsdotter. uparrow.png Född 1705 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 2 8 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 2 .
Lars Larsson. rightarrow.png Född 1728 i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 2 .
Soldat Roten 59 Gärs i Lövånger (AC) 2 .
Död 1790 i Lövånger (AC) 2 .
Magdalena Larsdotter. Född 1730 i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 2 .
Gerdt Larsson. rightarrow.png Född 1734-02-03 i Skellefteå landsförsamling (AC) 9 .
Bonde i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 2 .
Död 1816-12-07 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 10 .
Anders Larsson Söderman. rightarrow.png Född 1736 i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 2 .
Soldat Roten 1, Söderman, Bäck (AC) 1759-1788 2 .
Död 1788 i Ersmark, Skellefteå (AC).
Samuel Larsson. Född 1740 i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 2 .
Död 1784 2 .
Brita Larsdotter. rightarrow.png Född 1747-03-31 i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 11 .
Död 1832-10-23 i Byske, Skellefteå (AC).

Levnadsbana

Källor
  1. Skellefteå landsförsamling (AC) AI:3a (1771-1801) Bild 173 / sid 325
  2. Skellefteå socken 1650-1790
  3. Skellefteå landsförsamling AI:2 1720-1770 AD Bild 129 / sid 119
  4. Gun Wiklund
  5. Bönder och gårdar i Skellefteå socken 1539-1650
  6. Skellefteå bönder och gårdar 1539-1650
  7. Johan Bures släktbok 2014
  8. Skellefteå landsförsamling AI:3a 1771-1801 Ad Bild 173 / sid 325
  9. Skellefteå landsförsamling C:2 Födda 1730-1742
  10. Gustav Nilsson
  11. Geni

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.