Ansedel Brita Gerdtsdotter

1705-1788

Född 1705 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 1 2 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 1 .
Brita Gerdtsdotter
Född 1705 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 1 2 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 1 .
F Gert Mårtensson.
Född 1658 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) 1 .
Död 1747 i Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 1 .
Bonde 1700-1718 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 3 .

FF Mårten Jonsson Furman.
Född 1619 i Hjoggböle, Skellefteå landförsamling (AC) 1 .
Död efter 1707 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 1 .
Bonde 1653-1659 i Hjoggböle, Skellefteå landförsamling (AC) 1 .
Soldat 1667.
Nämndeman 1660-1670 i Skellefteå landsförsamling (AC) 1 .
Bonde 1670-1699 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 1 .
Nämndeman 1672-1695 i Skellefteå landsförsamling (AC).


FFF Jon Mårtensson.
Född omkring 1590 i Renbergsvattnet, Burträsk (AC).
Död 1629 i Hjoggböle, Bureå (AC).
Fältväbel
Bonde 1625-1629 i Hjoggböle 1, Skellefteå (AC) 4 .

 
 

FFM Sara Nilsdotter.
Född 1579 i Skellefteå landsförsamling (AC).
Död 1671 i Piteå stadsförsamling (BD).
Bonde 1630 i Hjoggböle 1, Skellefteå (AC) 4 .


FFMF Nils Svensson.
Född i Hjoggböle 1, Skellefteå (AC) 3 .


 
FM Malin Nikodemusdotter.
Född omkring 1630 i Gammelbyn 7, Gammelbyn, Burträsk (AC) 1 .
Död 1696 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 1 .


FMF Nicodemus Håkansson.
Född omkring 1592 5 .
Död 1668 i Gammelbyn 7, Gammelbyn, Burträsk (AC).
Smed
Länsman
Bonde 1624-1688 i Gammelbyn 7, Burträsk (AC).

 
 

FMM Margareta Persdotter.
Född i Gammelbyn 8, Svedjan, Burträsk (AC).
Död 1697 i Gammelbyn 7, Gammelbyn, Burträsk (AC) 3 .


FMMF Per Isaksson.
Född 1605 i Gammelbyn 8, Svedjan, Burträsk (AC) 3 .
Död i Gammelbyn 8, Svedjan, Burträsk (AC).
Bonde i Gammelbyn, Burträsk (AC).


FMMM Karin NN.

Död i Gammelbyn 8, Svedjan, Burträsk (AC).

M Barbru Karlsdotter.



     
 
   
 
     
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1705 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) 1 2 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 1 .

Relationer och barn

Gift 1727 i Umeå 2 .
Lars Larsson. uparrow.png Född 1704 i Skellefteå landsförsamling (AC) 6 .
Bonde från 1725 i Skellefteå landsförsamling (AC) 1 .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) 6 .
Lars Larsson. rightarrow.png Född 1728 i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 1 .
Soldat Roten 59 Gärs i Lövånger (AC) 1 .
Död 1790 i Lövånger (AC) 1 .
Magdalena Larsdotter. Född 1730 i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 1 .
Gerdt Larsson. rightarrow.png Född 1734-02-03 i Skellefteå landsförsamling (AC) 7 .
Bonde i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 1 .
Död 1816-12-07 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) 8 .
Anders Larsson Söderman. rightarrow.png Född 1736 i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 1 .
Soldat Roten 1, Söderman, Bäck (AC) 1759-1788 1 .
Död 1788 i Ersmark, Skellefteå (AC).
Samuel Larsson. Född 1740 i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 1 .
Död 1784 1 .
Brita Larsdotter. rightarrow.png Född 1747-03-31 i Lasshemmanet, Ersmark 1, Skellefteå (AC) 9 .
Död 1832-10-23 i Byske, Skellefteå (AC).

Levnadsbana

Källor
  1. Skellefteå socken 1650-1790
  2. Skellefteå landsförsamling AI:3a 1771-1801 Ad Bild 173 / sid 325
  3. Gun Wiklund
  4. Skellefteå bönder och gårdar 1539-1650
  5. Ulf Lundström, Roteringslängd 1637
  6. Skellefteå landsförsamling (AC) AI:3a (1771-1801) Bild 173 / sid 325
  7. Skellefteå landsförsamling C:2 Födda 1730-1742
  8. Gustav Nilsson
  9. Geni

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.