Ansedel Jakob Thomasson

1758-1817

Född 1758-11-13 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 1 .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Bonde från 1797 i Östra Sjulsmark 3, Bygdeå (AC).
Död 1817-02-13 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) 2 .
Jakob Thomasson
Född 1758-11-13 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 1 .
Död 1817-02-13 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) 2 .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Bonde från 1797 i Östra Sjulsmark 3, Bygdeå (AC).
F Thomas Jonsson.
Född 1736-01-01 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 3 .
Död 1808-05-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 4 .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).

FF Jon Thomasson.
Född 1703-07-19 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) 5 .
Död 1792-02-14 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) 6 .
Bonde i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 4 .


FFF Thomas Jonsson Menlös.
Född 1674 i Ultervattnet, Bygdeå (AC) 7 .
Död 1710 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 7 .
Bonde från 1697 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) 5 .
Soldat nr: 48 7 .


FFFF Jon Thomasson.
Född 1637 i Ultervattnet 2, Bygdeå (AC) 7 .

Bonde från 1665 i Ultervattnet 2, Bygdeå (AC) 2 .
Knekt


FFFM Kerstin Nn.




FFM Anna Johansdotter.
Född 1666 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) 7 .
Död 1746-05-21 i Klintsjön 1, Nysätra (AC) 5 .
Bonde i Klingsjön 8, Nysätra (Y) 8 .


FFMF Johan Andersson.
Född 1636 i Klingsjön 8, Nysätra (AC).

Bonde i Klingsjön 8, Nysätra (Y) 8 .

 
FM Malin Kruus Olofsdotter.
Född 1697-02-23 i Gumboda, Nysätra (AC) 6 .
Död 1754-12-11 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 7 .


FMF Olof Jonsson Kruus.
Född 1670 i Gumboda, Nysätra (AC).
Död 1704-06-19 i Gumboda, Nysätra (AC) 4 .
Soldat no: 31


FMFF Jon Olofsson Kruus.
Född 1649 i Gumboda, Nysätra (AC).
Död 1680 i Gumboda, Nysätra (AC) 9 .
Soldat i Gumboda, Nysätra (AC).


FMFM Karin Persdotter.
Född 1647 i Gumboda, Nysätra (AC).
Död 1691 i Gumboda, Nysätra (AC) 9 .


FMM Brita Jönsdotter.
Född 1672 i Brände, Nysätra (AC) 4 .
Död 1710-05-29 i Gumboda, Nysätra (AC) 4 .


FMMF Jöns Jonsson.
Född 1639 i Brände, Nysätra (AC) 4 .
Död 1717 i Brände, Nysätra (AC).
Bonde 1665-1711 i Brände 15, Nysätra (AC) 4 .


FMMM Karin NN.
Född 1639 4 .
Död 1715 i Brände, Nysätra (AC) 4 .

M Malin Jakobsdotter.
Född 1734 i Qvarnbyn, Burtrträsk (AC) 4 .
Död 1762-12-15 i Ytterklinten 3, Bygdeå (AC) 7 .

MF Jakob Jakobsson.
Född 1700-01-18 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) 7 .
Död 1754-11-25 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) 7 .
Bonde i Bygdeträsk 17, Bygdeträsk, Burträsk (AC).


MFF Jakob Jakobsson.
Född 1665 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 10 .
Död 1741-12-06 i Bygdeträsk, Bygdeå (AC) 11 .

 
 

MFM Kelu Persdotter.
Född 1657-11.. i Burträsk (AC).
Död 1742-09-26 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 10 .

 
 
MM Sara Andersdotter.
Född 1692-07-24 i Burträsk (AC) 7 .
Död 1736-10-01 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) 7 .


MMF Anders Östensson.
Född omkring 1650 i Bursiljum 6, Burträsk AC 10 .
Död 1723-11-10 i Svarttjärn, Burträsk (AC) 10 .
Bonde 1680-1703 i Bursiljum 6, Svarttjärn, Burträsk (AC).


MMFF Östen Östensson.
Född omkring 1620 i Bursiljum 6, Burträsk AC 10 .
Död 1661 i Bursiljum 6, Burträsk AC 10 .
Bonde 1680-1703 i Bursiljum 6, Svarttjärn, Burträsk (AC).


MMFM Karain Katarina .
Född omkring 1620.
Död omkring 1684 i Bursiljum 6, Burträsk AC 10 .


MMM Malin Larsdotter.
Född omkring 1654 i Bodbyn, Burträsk (AC) 12 .
Död 1730-02-08 i Burträsk (AC) 10 .


MMMF Lars Jakobsson.
Född 1610 i Burträsk (AC) 12 .
Död 1683 i Burträsk (AC) 12 .


MMMM Lucia Svensdotter.
Född omkring 1610 i Burträsk (AC) 12 .
Död 1687 i Burträsk (AC) 12 .

Levnadsbeskrivning

Född 1758-11-13 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) 1 .
Döpt 1758-11-13 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) 1 .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Bonde från 1797 i Östra Sjulsmark 3, Bygdeå (AC).
Död 1817-02-13 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) 2 .
Dödsorsak: Slag
DNA träff med Ulla-Greta Johansson på FamilyTreeDNA

Relationer och barn

Gift 1789-05-10 i Bygdeå (AC) 13 .
Anna Catharina Larsdotter. uparrow.png Född 1770-06-23 i Gullmark 2, Bygdeå (AC) 14 .
Död 1837-02-25 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) 2 .
Lars Jacobsson. rightarrow.png Född 1790-03-23 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) 15 .
Bonde i Kvarnbyn 1, Buträsk (AC).
Död 1868-02-29 i Kvarnbyn, Burträsk (AC).
Jonas Jacobsson Kraft. rightarrow.png Född 1790-03-23 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) 15 .
Soldat
Bonde i Östra Sjulsmark, Sjulsmark, Bygdeå (AC).
Död 1872-01-23 i Östra Sjulsmark, Sjulsmark, Bygdeå (AC).
Jacob Jacobsson. rightarrow.png Född 1792-03-21 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) 16 .
Bonde i Bokacken, Bygdeå (AC).
Död 1878-03-17 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Magdalena Jacobsdotter. rightarrow.png Född 1793-12-25 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) 17 .
Död 1883-03-16 i Östra Sjulsmark, Sjulsmark, Bygdeå (AC).
Anna Greta Jacobsdotter. rightarrow.png Född 1796-08-04 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) 18 .
Död 1878-07-29 i Nyby, Sävar (AC).
Catharina Jacobsdotter. rightarrow.png Född 1799-01-24 i Östra Sjulsmark, Sjulsmark, Bygdeå (AC) 19 .
Död 1865-04-19 i Östra Sjulsmark, Sjulsmark, Bygdeå (AC) 20 .
Petrus (Per) Jacobsson. rightarrow.png Född 1801-03-07 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) 21 .
Bonde i Östra Sjulsmark 3, Bygdeå (AC).
Död 1836-10-18 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC).
Johan Jakobsson. rightarrow.png Född 1803-08-29 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) 21 .
Bonde i Ljusvattnet 7, Burträsk (AC).
Död 1878-06-29 i Ljusvattnet, Burträsk (AC) 20 .
Maria Brita Dahlberg f Jacobsdotter. rightarrow.png Född 1806-05-23 i Östra Sjulsmark, Sjulsmark, Bygdeå (AC) 22 .
Död 1870-09-14 i Dalkarlså, Bygdeå (AC) 23 .
Ulrika Kristina Jakobsdotter. Född 1809-04-19 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) 24 .
Död 1813-10-01 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) 25 .
Charlotta Jacobsdotter. rightarrow.png Född 1811-04-20 i Östra Sjulsmark, Sjulsmark, Bygdeå (AC) 26 .
Död 1902-05-02 i Högfors, Bygdeå (AC).
Lovisa Brännström f Jakobsdotter. rightarrow.png Född 1812-11-28 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) 27 .
Piga i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå.
Död 1898-10-01 i Utansjö, Högsjö (Y) 28 29 .
Källor
  1. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 80/125
  2. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  3. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 50/125
  4. Lars-Gunnar Olofsson
  5. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  6. Gun Wiklund
  7. Kurt Andersson
  8. Agneta Olofsson
  9. DIS
  10. Geni:s Världsträd
  11. Burträsk (AC) C:1 (1740-1759) Bild 151 / sid 293
  12. DISPYT Bo Lindberg 20190627
  13. Bygdeå C:3
  14. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 94/125
  15. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 122/125
  16. Bygdeå C:3(1) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 58/122
  17. Bygdeå C:3(1) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 69/122
  18. Bygdeå C:3(1) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 82/122
  19. Bygdeå C:3(1) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 95/122
  20. Sveriges dödsbok 1901-2013
  21. Bygdeå C:3(2) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 6/237
  22. Bygdeå C:3(2) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 20/237
  23. Västerbotten SCB p 215/314
  24. Bygdeå C:3(2) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 35/237
  25. Bygdeå C:3(2) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 222/237
  26. Bygdeå C:3(2) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 42/237
  27. Bygdeå C:3(2) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 51/237
  28. Högsjö AII:a2 Församlingsbok 1895-1905 p 499
  29. SVAR-döddatabas

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.