Ansedel Sven Andersson

1689-1771

Född 1689-03-10 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1771-07-29 i Hämra, Sidensjö (Y) 2 .
Sven Andersson
Född 1689-03-10 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1771-07-29 i Hämra, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1717-1756 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 3 .
F Anders Andersson.
Född omkring 1650 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1712 i Nybyn, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1679-1704 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 5 .

FF Anders Kjellsson.
Född 1603 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1685 i Nybyn, Sidensjö (Y).
Knekt 1624 i Nybyn, Sidensjö (Y).
Bonde 1629-1673 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman i Nätra tingslag 1641-1665 i Sidensjö (Y) 3 .
Landstingsman 1656-1666 i Sidensjö (Y).
Klockare 1667 i Sidensjö (Y) 3 .
Tionderäknare 1683 i Sidensjö (Y).


FFF Kjell Håkansson.
Född uppskattat 1555 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1627 i Nybyn, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1607-1627 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman i Nätra tingslag 1613 i Sidensjö (Y) 3 .
Kyrkans sexman 1613 i Sidensjö (Y).
Nämndeman i Nätra tingslag 1622 i Sidensjö (Y) 3 .

 
FM Beata Andersdotter.
Född omkring 1605 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1681 i Nybyn, Sidensjö (Y) 4 .


FMF Anders Gabrielsson.
Född omkring 1575 i Sidensjö (Y) 4 .
Död i Sidensjö (Y).
Bonde 1604-1629 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman i Nätra tingslag 1616-1617 i Sidensjö (Y) 3 .


FMM Larsdotter.
Född omkring 1575 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 4 .


M Brita Kristoffersdotter.
Född omkring 1655 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1723 i Nybyn, Sidensjö (Y) 2 .

MF Kristoffer Andersson.
Född omkring 1620 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y).
Död 1699 i Västerby, Sidensjö (Y) 6 .
Knekt 1639-1647 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1651-1653 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1655-1660 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1664-1685 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) 6 .


MFF Anders Olofsson.
Född omkring 1590 i Djupsjö 2:1, Djupsjö Skorped (Y) 4 .
Död omkring 1632 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1624-1631 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) 3 .


MFM Brita NN.
Född omkring 1590 4 .

Bonde 1635-1641 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) 3 .
Bonde 1644-1647 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) 3 .

MM Anna Andersdotter.
Född omkring 1630 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1694 i Västerby, Sidensjö (Y) 4 .


MMF Anders Jonsson.
Född 1595 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1681 i Bredåker, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1624-1654 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman i Nätra tingslag 1640-1641 i Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1644 i Sidensjö (Y) 3 .
Knekt 1644-1657 i By, Sidensjö (Y).
Pipare 1652 i By, Sidensjö (Y).
Korpral 1655-1657 i By, Sidensjö (Y).
Bonde 1656 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1662-1663 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 6 .
Bonde 1665-1670 i Bredåker 1:1, Sidensjö (Y) 3 .


MMM Brita Nilsdotter.
Född 1610 i Skalmsjö 1, Anundsjö (Y) 4 .


Levnadsbeskrivning

Född 1689-03-10 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1717-1756 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1771-07-29 i Hämra, Sidensjö (Y) 2 .

Relationer och barn

Gift 1715 i Sidensjö (Y) 2 .
Kerstin Tomasdotter. uparrow.png Född omkring 1690 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1744-10-14 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Brita Svensdotter. rightarrow.png Född 1716-04-30 i Hämra, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1744-03-01 i Mosjö, Sidensjö (Y) 2 .
Märeta Svensdotter. rightarrow.png Född 1718-06-29 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1785-08-07 i Hämra, Sidensjö (Y) 2 .
Anders Svensson. rightarrow.png Född 1721-05-14 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1812-05-17 i Näs, Sidensjö (Y) 2 .
Källor
  1. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 19 / sid 29
  2. CD-Sidensjö 1689-1930
  3. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  4. Paul Olsson
  5. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  6. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs

Framställd 2024-07-22 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2023.
Startsida.