Ansedel Brita Svensdotter

1716-1744

Född 1716-04-30 i Hämra, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1744-03-01 i Mosjö, Sidensjö (Y) 1 .
Brita Svensdotter
Född 1716-04-30 i Hämra, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1744-03-01 i Mosjö, Sidensjö (Y) 1 .
F Sven Andersson.
Född 1689-03-10 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 2 .
Död 1771-07-29 i Hämra, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1717-1756 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 3 .

FF Anders Andersson.
Född omkring 1650 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1712 i Nybyn, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1679-1704 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 5 .


FFF Anders Kjellsson.
Född 1603 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1685 i Nybyn, Sidensjö (Y).
Knekt 1624 i Nybyn, Sidensjö (Y).
Bonde 1629-1673 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1641-1665 i Sidensjö (Y) 3 .
Landstingsman 1656-1666 i Sidensjö (Y).
Klockare 1667 i Sidensjö (Y) 3 .
Tionderäknare 1683 i Sidensjö (Y).


FFFF Kjell Håkansson.
Född uppskattat 1555 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1627 i Nybyn, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1607-1627 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1613 i Sidensjö (Y) 3 .
Kyrkans sexman 1613 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1622 i Sidensjö (Y) 3 .

 

FFM Beata Andersdotter.
Född omkring 1605 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1681 i Nybyn, Sidensjö (Y) 4 .


FFMF Anders Gabrielsson.
Född omkring 1575 i Sidensjö (Y) 4 .
Död i Sidensjö (Y).
Bonde 1604-1629 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1616-1617 i Sidensjö (Y) 3 .


FFMM Larsdotter.
Född omkring 1575 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 4 .


FM Brita Kristoffersdotter.
Född omkring 1655 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1723 i Nybyn, Sidensjö (Y) 1 .


FMF Kristoffer Andersson.
Född omkring 1620 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y).
Död 1699 i Västerby, Sidensjö (Y) 6 .
Knekt 1639-1647 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1651-1653 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1655-1660 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1664-1685 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) 6 .


FMFF Anders Olofsson.
Född omkring 1590 i Djupsjö 2:1, Djupsjö Skorped (Y) 4 .
Död omkring 1632 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1624-1631 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) 3 .


FMFM Brita NN.
Född omkring 1590 4 .

Bonde 1635-1641 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) 3 .
Bonde 1644-1647 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) 3 .


FMM Anna Andersdotter.
Född omkring 1630 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1694 i Västerby, Sidensjö (Y) 4 .


FMMF Anders Jonsson.
Född 1595 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1681 i Bredåker, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1624-1654 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1640-1641 i Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1644 i Sidensjö (Y) 3 .
Knekt 1644-1657 i By, Sidensjö (Y).
Pipare 1652 i By, Sidensjö (Y).
Korpral 1655-1657 i By, Sidensjö (Y).
Bonde 1656 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1662-1663 i Nyland 4, Sidensjö (Y) 6 .
Bonde 1665-1670 i Bredåker 1:1, Sidensjö (Y) 3 .


FMMM Brita Nilsdotter.
Född 1610 i Skalmsjö 1, Anundsjö (Y) 4 .


M Kerstin Tomasdotter.
Född omkring 1690 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) 3 .
Död 1744-10-14 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) 1 .

MF Tomas Olofsson.
Född omkring 1655 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1726 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde 1684-1716 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) 3 .


MFF Olof Sjulsson.
Född omkring 1620 i Drömme, Sidensjö (Y).
Död 1655 i Thorn, Tyskland.
Knekt Under Lars Pederssons kompani 1641-1642 i Käl, Sidensjö (Y) 3 .
Knekt 1643-1655 i Drömme, Sidensjö (Y) 3 .
Korpral 1648 i Drömme, Sidensjö (Y).
Rustmästare 1655 i Drömme, Sidensjö (Y).
Bonde 1651-1655 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) 3 .


MFFF Sjul Jonsson.
Född 1600 i Å, Sidensjö (Y) 4 .

Bonde 1629-1631 i Nyland övriga, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1635-1642 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1643-1644 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) 3 .


MFFM Brita Tomasdotter.
Född omkring 1600 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) 4 .
Död 1671 i Drömme, Sidensjö (Y) 4 .


MFM Nn .
Född omkring 1620 i Drömme, Sidensjö (Y).
Död 1684 i Drömme, Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1656-1657 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) 3 .

 
 
MM Märeta Björnsdotter.
Född 1656 i Näs 2:1, Anundsjö (Y) 1 .
Död 1735-11-09 i Drömme, Sidensjö (Y) 1 .


MMF Björn Olofsson.
Född 1582 i Näs 2:1, Sidensjö (Y) 3 .

Nämndeman 1621 i Sidensjö (Y) 3 .
Bonde 1622-1663 i Näs 2:1, Sidensjö (Y) 3 .
Nämndeman 1628 i Sidensjö (Y) 3 .
Fjärdingsman 1638 i Sidensjö (Y) 4 .
Nämndeman från 1640 till 1662 i Sidensjö (Y) 3 .
Knekt 1644 i Näs, Sidensjö (Y) 4 .


MMFF Olof Kjellsson.
Född omkring 1550 i Näs 2:1, Anundsjö (Y) 4 .

Kyrkans sexman 1585 i Sidensjö (Y) 4 .
Bonde 1579-1621 i Näs 2:1, Sidensjö (Y) 3 .

 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1716-04-30 i Hämra, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1744-03-01 i Mosjö, Sidensjö (Y) 1 .
Begravd 1744-03-01 i Sidensjö (Y) 1 .

Ur dödbok:

Begrofs den 1 mars Enkan Brita Svensdotter i Mosjö; föddes i Hämra; in mot 28 år gammal; varit gift med Gabriel Olsson i 3 år mest besatt av huvudvärk, uti en kristlig tro och salighet dödde.

Relationer och barn

Gift 1737-01-16 i Sidensjö (Y) 1 .
Gabriel Olofsson. uparrow.png Född 1714-09-29 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) 1 .
Bonde i Mosjö, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1740-11-02 i Mosjö, Sidensjö (Y) 1 .
Sara Gabrielsdotter. rightarrow.png Född 1738-03-14 i Mosjö, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1823-03-29 i Källom, Sidensjö (Y) 1 .
Kerstin Gabrielsdotter. Född 1740-05-11 i Mosjö, Sidensjö (Y) 1 .
Död 1755-05-19 i Djupsjö, Sidensjö (Y) 1 .
Källor
  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 19 / sid 29
  3. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  4. Paul Olsson
  5. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  6. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.