Ansedel Erik Nilsson

1670?-1721

Född omkring 1670 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) 1 .
Bonde 1702-1713 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) 2 .
Bonde 1713-1721 i Tvärlandsböle 1:1, Anundsjö (Y) 2 .
Båtsman 1721 i 04 Ekorre, Anundsjö (Y) 1 .
Död 1721 i 04 Ekorre, Anundsjö (Y) 1 .
Erik Nilsson
Född omkring 1670 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) 1 .
Död 1721 i 04 Ekorre, Anundsjö (Y) 1 .
Bonde 1702-1713 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) 2 .
Bonde 1713-1721 i Tvärlandsböle 1:1, Anundsjö (Y) 2 .
Båtsman 1721 i 04 Ekorre, Anundsjö (Y) 1 .
F Nils Håkansson.
Född 1626 i Norrböle 4:1, Anundsjö (Y) 2 .
Död 1709-11-06 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) 2 .
Kyrkvärd i Anundsjö (Y).
Nämndeman 1678-1693 i Anundsjö (Y).
Bonde 1652-1679 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) 2 .
Bonde 1679-1702 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) 2 .

FF Håkan Persson.
Född 1608 i Norrmesunda 3:1, Anundsjö (Y) 2 .
Död Död efter hösten 1685 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y).
Nämndeman 1639-1671 i Anundsjö (Y) 3 .
Landstingsman 1660-1667 i Anundsjö (Y).
Bonde 1633-1664 i Norrböle 4:1, Anundsjö (Y) 3 .
Bonde 1664-1679 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) 3 .


FFF Peder Nilsson.
Född 1571 i Bredbyn 2:1, Anundsjö (Y) 3 .
Död före 1655 i Norrmesunda 3:1, Anundsjö (Y) 1 .
Länsman 1619-1621 i Anundsjö (Y) 3 .
Nämndeman 1613-1628 i Anundsjö (Y) 3 .
Bonde 1601-1606 i Mellansel 1:1, Anundsjö (Y) 2 .
Bonde från 1606 till 1649 i Norrmesunda 3:1, Anundsjö (Y) 2 .


FFFF Nils Eriksson.
Född omkring 1530 i Bredbyn 2:1, Anundsjö (Y) 1 .
Död omkring 1601 i Mellansel 1, Anundsjö (Y) 2 .
Nämndeman 1583-1587 i Anundsjö (Y) 1 .
Bonde 1554-1557 i Bredbyn 2:1, Anundsjö (Y) 2 .
Bonde 1577-1582 i Brandkäl 1:1, Anundsjö (Y) 2 .
Bonde 1582-1590 i Österfannbyn 2:1, Anundsjö (Y) 1 .
Bonde 1590-1601 i Mellansel 1:1, Anundsjö (Y) 2 .

 

FFM Märta Hansdotter.
Född uppskattat 1575 i Norrböle 4:1, Anundsjö (Y) 3 .
Död i Norrmesunda 3, Anundsjö (Y) 1 .


FFMF Hans Olofsson.
Född omkring 1550 i Norrböle 4, Anundsjö (Y) 1 .
Död omkring 1602 i Livland 3 .
Bonde 1572-1602 i Norrböle 4:1, Anundsjö (Y) 1 .
Knekt 1602-1603 i Norrböle, Anundsjö (Y) 1 .


FFMM Anna Nn.
Född omkring 1550 1 .
Död i Norrböle, Anundsjö (Y) 1 .
Bonde 1602-1603 i Norrböle 4:1, Anundsjö (Y) 1 .

FM Anna Andersdotter.
Född 1606 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y).
Död 1696-06-20 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y).


FMF Anders Östensson.
Född i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) 2 .
Död 1650 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y).
Bonde från 1606 till 1650 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) 2 .


FMFF Östen Olsson.
Född 1548 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y).
Död 1589 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y).
Bonde från 1581 till 1589 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) 2 .


FMFM Brita Östensdotter.
Född 1550 i Ödsbyn, Anundsjö (Y) 4 .
Död 1609 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) 4 .
Bonde från 1600 till 1609 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) 2 .

   
 
M Kerstin Andersdotter.
Född 1635 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) 2 .
Död 1713-10-11 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) 2 .

MF Anders Olofsson.
Född 1600 i Kubbe, Anundsjö (Y) 1 .
Död 1639 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) 1 .
Nämndeman 1634-1639 i Anundsjö (Y).
Bonde 1626-1639 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) 2 .


MFF Olof Persson.
Född omkring 1560 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) 1 .
Död omkring 1599 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) 1 .
Bonde 1586-1599 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) 2 .
Knekt 1595 i Kubbe, Anundsjö (Y) 1 .


MFFF Per Salomonsson Salwesson.
Född omkring 1530 i Västergensjö, Anundsjö (Y) 1 .
Död 1582 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) 2 .
Bonde 1562-1582 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) 2 .


MFFM N Björnsdotter.
Född 1540 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) 4 .
Död i Kubbe, Anundsjö (Y) 4 .


MFM Ingeborg Svensdotter.
Född omkring 1560 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) 1 .
Död 1621 i Kubbe, Anundsjö (Y).
Bonde mellan 1599 och 1621 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) 2 .


MFMF Sven Svensson.
Född omkring 1530 i Anundsjö (Y) 4 .
Död 1600 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) 4 .
Bonde från 1581 till 1600 i Skalmsjö 3:1, Anundsjö (Y) 2 .


MFMM N Jonsdotter.
Född omkring 1530 i Skalmsjö, Anundsjö (Y).
Död i Skalmsjö, Anundsjö (Y).

MM Katarina Kristoffersdotter.
Född omkring 1600 i Sörflärke, Anundsjö (Y) 1 .
Död omkring 1666 i Sörböle, Anundsjö (Y) 1 .


MMF Kristoffer Svensson.
Född 1564 i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) 1 .
Död 1637 i Kubbe 7, Anundsjö (Y) 2 .
Bonde 1592-1599 i Sörflärke 5:1, Anundsjö (Y) 2 .
Bonde 1608-1637 i Kubbe 7, Anundsjö (Y) 2 .
Kyrkans sexman 1610 i Anundsjö (Y) 1 .
Nämndeman 1610-1628 i Anundsjö (Y) 2 .
Landstingsman 1630 i Anundsjö (Y) 1 .


MMFF Sven Östensson.
Född omkring 1530 i Galasjö, Anundsjö (Y) 1 .
Död 1588 i Sörflärke 1:1, Anundsjö (Y) 2 .
Nämndeman 1561-1589 i Anundsjö (Y) 2 .
Kyrkans sexman 1570-1571 i Anundsjö (Y) 1 .
Bonde 1560-1567 i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) 2 .
Bonde 1567-1588 i Sörflärke 1:1, Anundsjö (Y) 2 .


MMFM Sara Östensdotter.
Född omkring 1530 i Ödsbyn 1, Sidensjö (Y) 1 .
Död i Sörflärke1:1, Anundsjö (Y) 5 .


MMM Brita Persdotter.
Född 1570 i Kubbe, Anundsjö (Y) 3 .



MMMF Per Nilsson.
Född 1540 i Kubbe, Anundsjö (Y) 6 .
Död 1612 i Kubbe, Anundsjö (Y) 6 .
Bonde 1597-1612 i Kubbe 7, Anundsjö (Y) 3 .

 

Levnadsbeskrivning

Född omkring 1670 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) 1 .
Bonde 1702-1713 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) 2 .
Bonde 1713-1721 i Tvärlandsböle 1:1, Anundsjö (Y) 2 .
Båtsman 1721 i 04 Ekorre, Anundsjö (Y) 1 .
Död 1721 i 04 Ekorre, Anundsjö (Y) 1 .

Relationer och barn

Gift 1702 i Anundsjö (Y) 7 .
Sigrid Håkansdotter. uparrow.png Född 1670 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) 3 .
Bonde 1724-1725 i Tvärlandsböle 1:1, Anundsjö (Y) 3 .
Bonde 1729-1731 i Tvärlandsböle 1:1, Anundsjö (Y) 2 .
Död 1754-03-29 i Fattigstugan, Anundsjö (Y) 3 .
Nils Eriksson Saktmodig. Född 1704-09-18 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) 8 .
Bonde mellan 1721 och 1735 i Tvärlandsböle 1:1, Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) 2 .
Död 1742-01-11 i Stockholm 1 .
Håkan Eriksson Burman. Född 1708-11-26 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) 1 .
Båtsman från 1730 i Rote 098 Burman, Anundsjö (Y) 9 .
Död 1742-08-20 i Rote 098 Burman, Anundsjö (Y) 1 .
Jonas Eriksson. rightarrow.png Född 1712-07-27 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) 10 .
Bonde 1734-1735 i Tvärlandsböle 1:1, Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) 11 .
Bonde 1736-1783 i Mosjö 5:1, Mosjö, Skorped (Y) 11 .
Nämndeman 1754-1782 i Nätra (Y) 11 .
Brukare som förmyndare 1755 i Mosjö 2:1, Mosjö, Skorped (Y) 11 .
Död 1783-02-21 i Mosjö, Skorped (Y) 12 .
Källor
  1. Paul Olsson
  2. Anundsjöboken
  3. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  4. Erik Näslund
  5. Gösta Molund
  6. Alf Nilsson
  7. CD-Sidensjö 1689-1930
  8. Anundsjö C:1 F/D/B 1688-1720 p 18/50
  9. Båtmansdatabasen
  10. Anundsjö C:1 F/D/B 1688-1720 p 26/50
  11. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  12. CD-Skorped 1776-1930

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.