Ansedel Sigrid Håkansdotter

1670-1754

Född 1670 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) 1 .
Bonde 1724-1725 i Tvärlandsböle 1:1, Anundsjö (Y) 1 .
Bonde 1729-1731 i Tvärlandsböle 1:1, Anundsjö (Y) 2 .
Död 1754-03-29 i Fattigstugan, Anundsjö (Y) 1 .
Sigrid Håkansdotter
Född 1670 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) 1 .
Död 1754-03-29 i Fattigstugan, Anundsjö (Y) 1 .
Bonde 1724-1725 i Tvärlandsböle 1:1, Anundsjö (Y) 1 .
Bonde 1729-1731 i Tvärlandsböle 1:1, Anundsjö (Y) 2 .
F Håkan Olofsson.
Född omkring 1635 i Västergensjö 4, Anundsjö (Y) 3 .
Död före 1678 i Skalmsjö 3:1, Anundsjö (Y) 1 .
Nämndeman 1659 i Anundsjö (Y).
Nämndeman 1664-1671 i Anundsjö (Y).
Landbonde 1660-1668 i Näs 3:1, Sidensjö (Y) 2 .
Bonde 1668-1673 i Skalmsjö 3:1, Anundsjö (Y) 2 .

FF Olof Grelsson.
Född omkring 1575 i Västergensjö 4, Anundsjö (Y).
Död 1650 i Västergensjö, Anundsjö (Y).
Kyrkans sexman 1614 i Anundsjö (Y).
Nämndeman 1619-1623 i Anundsjö (Y).
Bonde 1604-1623 i Västergensjö 4, Anundsjö (Y) 2 .
Bonde 1632-1650 i Västergensjö 4, Anundsjö (Y) 2 .


FFF Grels Salmonsson.
Född omkring 1540 i Västergensjö, Anundsjö (Y) 3 .
Död 1603 i Västergensjö, Anundsjö (Y) 4 .
Bonde 1564-1603 i Västergensjö 4, Anundsjö (Y) 2 .


FFFF Salmon Jonsson.
Född omkring 1510 i Västergensjö 4, Anundsjö (Y) 3 .
Död 1564 i Västergensjö, Anundsjö (Y) 5 .
Bonde 1556-1564 i Västergensjö 4, Anundsjö (Y) 3 .

 
   
 
FM Sigrid Östensdotter.
Född i Norrflärke, Anundsjö (Y).
Död 1662-1663 i Västergensjö, Anundsjö (Y) 1 .

   
 
   
 
M Margareta Olofsdotter.
Född 1640 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) 1 .
Död 1701-02-27 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) 6 .
Bonde 1678-1693 i Skalmsjö 3:1, Anundsjö (Y).

MF Olof (1) Olofsson.
Född omkring 1595 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) 3 .
Död före 1672-01-10 i Kubbe, Anundsjö (Y) 3 .
Knekt 1620-1628 i Kubbe, Anundsjö (Y) 1 .
Bonde 1622-1671 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) 2 .
Korpral 1629 i Kubbe, Anundsjö (Y) 1 .
Rustmästare 1630-1637 i Kubbe, Anundsjö (Y) 1 .
Nämndeman 1639-1654 i Anundsjö (Y) 1 .
Landstingsman 1646-1647 i Anundsjö (Y).
Gästgivare 1667 i Kubbe, Anundsjö (Y).


MFF Olof Persson.
Född omkring 1560 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) 3 .
Död omkring 1599 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) 3 .
Bonde 1586-1599 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) 2 .
Knekt 1595 i Kubbe, Anundsjö (Y) 3 .


MFFF Per Salomonsson Salwesson.
Född omkring 1530 i Västergensjö, Anundsjö (Y) 3 .
Död 1582 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) 2 .
Bonde 1562-1582 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) 2 .


MFFM N Björnsdotter.
Född 1540 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) 4 .
Död i Kubbe, Anundsjö (Y) 4 .


MFM Ingeborg Svensdotter.
Född omkring 1560 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) 3 .
Död 1621 i Kubbe, Anundsjö (Y).
Bonde mellan 1599 och 1621 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) 2 .


MFMF Sven Svensson.
Född omkring 1530 i Anundsjö (Y) 4 .
Död 1600 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) 4 .
Bonde från 1581 till 1600 i Skalmsjö 3:1, Anundsjö (Y) 2 .


MFMM N Jonsdotter.
Född omkring 1530 i Skalmsjö, Anundsjö (Y).
Död i Skalmsjö, Anundsjö (Y).

MM Margareta Jonsdotter.
Född 1595 i Anundsjö (Y) 7 .
Död 1698-04-27 i Kubbe, Anundsjö (Y).

   
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1670 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) 1 .
Bonde 1724-1725 i Tvärlandsböle 1:1, Anundsjö (Y) 1 .
Bonde 1729-1731 i Tvärlandsböle 1:1, Anundsjö (Y) 2 .
Död 1754-03-29 i Fattigstugan, Anundsjö (Y) 1 .
Dödsorsak: Hög ålderdom

Relationer och barn

Gift 1702 i Anundsjö (Y) 8 .
Erik Nilsson. uparrow.png Född omkring 1670 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) 3 .
Bonde 1702-1713 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) 2 .
Bonde 1713-1721 i Tvärlandsböle 1:1, Anundsjö (Y) 2 .
Båtsman 1721 i 04 Ekorre, Anundsjö (Y) 3 .
Död 1721 i 04 Ekorre, Anundsjö (Y) 3 .
Nils Eriksson Saktmodig. Född 1704-09-18 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) 9 .
Bonde mellan 1721 och 1735 i Tvärlandsböle 1:1, Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) 2 .
Död 1742-01-11 i Stockholm 3 .
Håkan Eriksson Burman. Född 1708-11-26 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) 3 .
Båtsman från 1730 i Rote 098 Burman, Anundsjö (Y) 10 .
Död 1742-08-20 i Rote 098 Burman, Anundsjö (Y) 3 .
Jonas Eriksson. rightarrow.png Född 1712-07-27 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) 11 .
Bonde 1734-1735 i Tvärlandsböle 1:1, Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) 12 .
Bonde 1736-1783 i Mosjö 5:1, Mosjö, Skorped (Y) 12 .
Nämndeman 1754-1782 i Nätra (Y) 12 .
Brukare som förmyndare 1755 i Mosjö 2:1, Mosjö, Skorped (Y) 12 .
Död 1783-02-21 i Mosjö, Skorped (Y) 13 .
Källor
  1. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  2. Anundsjöboken
  3. Paul Olsson
  4. Erik Näslund
  5. DIS
  6. Anundsjö C:1 F/D/B 1688-1720 p 41/50
  7. http://www.danemanuelsson.se/antavla/pa2863ee2.html
  8. CD-Sidensjö 1689-1930
  9. Anundsjö C:1 F/D/B 1688-1720 p 18/50
  10. Båtmansdatabasen
  11. Anundsjö C:1 F/D/B 1688-1720 p 26/50
  12. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  13. CD-Skorped 1776-1930

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.