Ansedel Anna Olivia Mähler f Karlsdotter Bylund

1891-1941

Född 1891-05-10 i Grillom, Boteå (Y) 1 .
Död 1941-06-18 i Ramsjö, Högsjö (Y) 2 .
c__bilderhemsidan_ramsjo_mohler.jpg
c__bilderhemsidan_ramsjo_mohler.jpg
Anna Olivia Mähler f Karlsdotter Bylund
Född 1891-05-10 i Grillom, Boteå (Y) 1 .
Död 1941-06-18 i Ramsjö, Högsjö (Y) 2 .
F Karl Johan Bylund.
Född 1862-12-06 i Svanåsen, Ådals-liden (Y) 1 .
Död 1947-05-15 i Sjöland, Skorped (Y) 3 .
Skogsarbetare
Arrendator i Oppsjön, Skorped (Y) 4 .
Arrendator i Sjöland, Skorped (Y) 1 .
Jordtorpare 5 .

FF Per Olofsson.
Född 1819-02-11 i Byvattnet 5:1, Skorped (Y) 3 .
Död 1867-12-27 i Rusksand, Junsele (Y) 2 .
Nybyggare
Landbonde


FFF Olof Persson.
Född 1796-06-27 i Kubbe 6:1, Anundsjö (Y) 3 .
Död 1838-04-27 i Byvattnet Skorped (Y) 3 .
Bonde 1819-1838 i Byvattnet 5:1, Skorped (Y) 6 .


FFFF Per Olsson.
Född 1763-05-23 i Hållen, Själevad (Y) 6 .
Död 1847-01-07 i Byvattnet Skorped (Y) 6 .
Landbonde från 1790 i Kubbe 6:1, Anundsjö (Y) 7 .
Bonde 1799-1801 i Holm 1:2, skorped (Y) 6 .
Bonde 1802-1818 i Byvattnet 5:1, Skorped (Y) 6 .


FFFM Anna Kajsa Larsdotter Stafwerfält.
Född 1772-03-10 i Kingstamo, Näskott (Z) 3 .
Död 1840-11-17 i Byvattnet Skorped (Y) 3 .


FFM Märeta Zakrisdotter.
Född 1786 i Skalmsjö 3:2, Anundsjö (Y) 6 .
Död 1841-01-07 i Byvattnet, Skorped (Y) 8 .
Bonde 1839-1841 i Byvattnet 5:1, Skorped (Y) 6 .

 
 
FM Anna Greta Markusdotter Mähler.
Född 1832-12-08 i Forsmo, Ed (Y) 3 .



FMF Markus Mähler.
Född 1788-02-03 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 3 .
Död 1844-05-30 i Forsmo, Ed (Y) 9 .
Torpare i Forsmo, Ed (Y) 9 .


FMFF Karl Wilhelm Mähler.
Född 1761-09-10 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 10 .
Död 1817-06-03 i Forse bruk, Långsele (Y) 9 .
Mästersmed


FMFM Anna Markusdotter.
Född 1762-01-19 i Rogsta, Torsåker (Y) 9 .
Död 1799-01-23 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 9 .


FMM Katarina Margareta Boman.
Född 1798-09-21 i Bollsta bruk, Ytterlännäs (Y) 9 .
Död 1881-06-21 i Svanåsen, Ådals-liden (Y) 9 .


FMMF Nils Jonsson Boman.
Född 1763-05-21 i Bollsta, Ytterlännäs (Y) 9 .
Död 1850-11-06 i Ytterlännäs (Y) 9 .
Skeppare i Bollsta, Ytterlännäs (Y) 9 .


FMMM Margareta Mähler.
Född 1772-03-01 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 9 .
Död 1850-11-06 i Ytterlännäs (Y) 9 .

c__bilderhemsidan_sk_markusdooter_fb1.jpg
M Sara Katarina (Kajsa) Markusdotter.
Född 1857-12-19 i Djupsjö, Skorped (Y) 11 .
Död 1914-12-09 i Sjöland, Skorped (Y) 12 .

c__bilderhemsidan_markus_svensson.jpg
MF Markus Svensson.
Född 1835-10-18 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) 13 .
Död 1898-01-06 i Oppsjön, Skorped (Y) 3 .
Dräng 1853-1857 i Djupsjö, Skorped (Y) 14 .
Torpare 1859-1879 i Djupsjö, Skorped (Y) 14 .
Bonde 1880-1886 i Oppsjön 1:1, Skorped (Y) 6 .


MFF Sven Markusson.
Född 1794-01-17 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 15 .
Död 1885-03-06 i Djupsjö, Skorped (Y) 16 .
Bonde 1817 i Djupsjö 3:3, Skorped (Y) 6 .
Bonde 1818-1828 i Skorped 2:1, Skorped (Y) 6 .
Bonde 1829-1839 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) 6 .


MFFF Markus Svensson.
Född 1767-01-16 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 17 .
Död 1798-06-03 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 17 .
Bonde 1791-1798 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 6 .


MFFM Märeta Salomonsdotter.
Född 1769-12-22 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) 17 .
Död 1858-02-02 i Djupsjö, Skorped (Y) 18 .
Bonde 1799-1800 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 6 .
Förmånstagare 1858 i Djupsjö, Skorped (Y) 14 .


MFM Sara Johansdotter.
Född 1795-03-21 i Skorped 2:1, Skorped (Y) 17 .
Död 1855-03-24 i Djupsjö, Skorped (Y) 17 .


MFMF Johannes (Johan) Näsman.
Född 1773-04-27 i Lännäs, Skorped (Y) 19 .
Död 1829-09-11 i Skorped (Y) 3 .
Dräng 1795 i Skorped, Skorped (Y).
Bonde 1797-1800 i Byvattnet 5:1, Skorped (Y) 6 .
Bonde 1801-1802 i Mosjö 6, Skorped (Y) 6 .
Bonde 1803-1817 i Skorped 2:1, Skorped (Y) 6 .
Brukare 1812 i Holm 2:2, Sidensjö (Y) 6 .


MFMM Kristina (Stina) Ersdotter.
Född 1772-03-20 i Skorped 2, Skorped (Y) 3 .
Död 1850-02-15 i Skorped (Y) 20 .
Bonde 1832-1835 i Skorped 2:1, Sidensjö (Y) 6 .

c__bilderhemsidan_markus_svensson.jpg
MM Kajsa Magdalena Matsdotter.
Född 1828-08-26 i Brandberget, Sånga (Y) 21 .
Död 1909-12-26 i Oppsjön, Skorped (Y) 3 .


MMF Mathias Matts Mattsson.
Född 1797-04-22 i Staberg, Överlännäs (Y) 22 .
Död 1869-02-07 i Djupsjö, Skorped (Y) 23 .
Kolare
Bonde 1839-1851 i Djupsjö 8:3, Skorped (Y) 6 .


MMFF Mats Olofsson.
Född 1752-08-10 3 .
Död 1819-05-03 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 24 .
Dagsverkskarl


MMFM Magdalena Malin Eskilsdotter.
Född 1765-09-01 i Björkå, Överlännäs (Y) 25 .
Död 1831-06-26 i Brandberget, Sånga (Y) 26 .


MMM Anna de Wall.
Född 1795-09-08 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 21 .
Död 1887-01-23 i Djupsjö, Skorped (Y) 27 .


MMMF Erik Dewall.
Född 1763-12-09 i Gålsjö bruk, Boteå (Y) 28 .
Död 1843-12-17 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 3 .
Smed i Björkåbruk, Överlännäs (Y) 14 .


MMMM Margareta (Greta) Eriksdotter.
Född 1765-05-01 3 .
Död 1848-01-22 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 3 .
Piga

Levnadsbeskrivning

Född 1891-05-10 i Grillom, Boteå (Y) 1 .
Död 1941-06-18 i Ramsjö, Högsjö (Y) 2 .
c__bilderhemsidan_fastihhetmarkusaronmahler.jpg

Relationer och barn

Gift 1917-06-24 i Skorped (Y) 3 .
Markus Aron Isaksson Mähler. uparrow.png Född 1884-04-30 i Wästansjö, Ådals-liden (Y) 3 .
Hemmansägare i Hörnäs, Gudmundrå (Y) 29 .
Bonde i Ramsjö 1:5, Högsjö (Y) 29 .
Bonde i Ramsjö 1:7, Högsjö (Y) 29 .
Död 1963-08-01 i Ramsjö, Högsjö (Y) 30 .
Nils Alvar Mähler. rightarrow.png Född 1913-07-26 i Sjöland, Skorped (Y) 31 .
Arrendator i Norrnäs 1:21, Edsele (Y) 32 .
Död 1983-06-24 i Bursjö, Bollsta bruk, Ytterlännäs (Y) 3 .
Karl Anshelm Mähler. rightarrow.png Född 1917-04-21 i Sjöland, Skorped (Y) 31 .
Vägarbetare 1950 32 .
Död 2000-10-06 i Ramvik, Högsjö (Y) 30 .
Olof Markus Mähler. Född 1918-09-18 i Sjöland, Skorped (Y) 31 .
Cyckelbud 32 .
Död 2000-09-17 i Bollsta bruk, Ytterlännäs (Y) 30 .
Karin Amanda Mähler. Född 1918-09-18 i Sjöland, Skorped (Y) 3 .
Död 1918-10-24 i Sjöland, Skorped (Y) 33 .
Tyra Johanna Mähler. Född 1919-09-12 i Djupsjö, Skorped (Y) 3 .
Död 1919-12-28 i Djupsjö, Skorped (Y) 34 .
Per Edvard Mähler. rightarrow.png Född 1920-10-24 i Djupsjö, Skorped (Y) 31 .
Maskinist
Död 2004-10-31 i Älandsbro, Härnösand (Y) 35 .
Fritz Otto Mähler. rightarrow.png Född 1923-10-04 i Boteå (Y) 31 .
Skofabriksarbetare
Serviceman 1975 36 .
Död 2007-09-24 i Bjärtrå (Y) 33 .
John Erik Mähler. rightarrow.png Född 1925-11-25 i Boteå (Y) 31 .
Polisarbetare
Död 2006-09-29 i Annedal, Göteborg (O) 37 .
Anna Lisa Mattsson f Mähler. rightarrow.png Född 1925-11-25 i Boteå (Y) 31 .
Död 1996-05-24 i Vaxholm (C) 2 .
Sven Bertil Mähler. rightarrow.png Född 1928-03-07 i Boteå (Y) 31 .
Motorman
Eldare 1950 32 .
Död 1980-04-06 i Trelleborg (M) 38 .
Emma Kristina Abrahamsson f Mähler. rightarrow.png Född 1928-03-07 i Boteå (Y) 31 .
Död 2014-12-27 i Kramfors, Gudmundrå (Y) 2 .
Johan Verner Mähler. rightarrow.png Född 1930-09-27 i Gudmundrå (Y) 39 .
Jordbruksarbetare
Död 2014-04-17 i Bollnäs (X) 2 .
Hulda Margareta Strandberg f Mähler. rightarrow.png Född 1932-04-01 i Ytterlännäs (Y) 39 .
Död 2003-08-03 i Ramsjö (X) 35 .
Hanna Katarina Fröberg f Mähler. Född 1933-07-16 i Sollefteå (Y) 29 .
Källor
  1. Skorped AII:1b Församlingsbok 1900-1913 p 312
  2. Sveriges dödsbok 1860-2016
  3. CD-Skorped 1776-1930
  4. Skorped AII:1a Församlingsbok 1900-1913 p 265
  5. Sveriges befolkning 1890
  6. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  7. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  8. Nätra tingslags häradsrätt FII:12b 1840-1841 AD Bild 1420 / sid 179
  9. Smedskivan 3
  10. Födelsebok för Sollefteå församling 1869-1930
  11. Skorped (Y) C:2 (1839-1863) Bild 53 / sid 50
  12. Skorped AII:2b Församlingsbok 1914-1930 AD sid 312
  13. Sidensjö A1:6A Husförhör 1831-1840 p 71/111
  14. Paul Olsson
  15. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 83/374
  16. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 49
  17. CD-Sidensjö 1689-1930
  18. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 125/130
  19. Sidensjö C:2 Födelse 1729-1781 AD sid 182
  20. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 122/130
  21. Ed A1:4 Husförhör 1835-1845 p 104/123
  22. Överlännäs C:1 V/D/B 1756-1821 p 51/180
  23. Skorped F:1 Död 1864-1894 p 21/44
  24. Överlännäs C:1 V/D/B 1756-1821 AD sid 333
  25. Överlännäs AI:1b (1818-1827) Bild 29 / sid 20
  26. Sånga C:2 Födde död 1822-1881 p 119/134
  27. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 53
  28. Gålsjö C:1 Födde 1774-1839 p 19/271
  29. Högsjö - en socken genealogi
  30. Sveriges döddatabas 1947-2003 (SVAR)
  31. Boteå AIIa:6 Församlingsbok 1926-1935 AD sid 333
  32. AD Sveriges befolkning 1950
  33. Sveriges dödsbok 1901-2009
  34. Skorped F:2 (1895-1920) Bild 1020 / sid 96
  35. Sveriges dödsbok 1947-2006
  36. AD Sveriges befolkning 1975
  37. Begravda i Sverige
  38. Sveriges befolkning 1980
  39. Sveriges befolkning 1970

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.