Ansedel Emma Kristina Abrahamsson f Mähler

1928-2014

Född 1928-03-07 i Boteå (Y) 1 .
Död 2014-12-27 i Kramfors, Gudmundrå (Y) 2 .
Emma Kristina Abrahamsson f Mähler
Född 1928-03-07 i Boteå (Y) 1 .
Död 2014-12-27 i Kramfors, Gudmundrå (Y) 2 .
c__bilderhemsidan_ramsjo_mohler.jpg
F Markus Aron Isaksson Mähler.
Född 1884-04-30 i Wästansjö, Ådals-liden (Y) 3 .
Död 1963-08-01 i Ramsjö, Högsjö (Y) 4 .
Hemmansägare i Hörnäs, Gudmundrå (Y) 5 .
Bonde i Ramsjö 1:5, Högsjö (Y) 5 .
Bonde i Ramsjö 1:7, Högsjö (Y) 5 .

FF Isak Aron Markusson Mähler.
Född 1842-11-10 i Forsmo, Ed (Y) 3 .
Död 1908-10-05 i Västansjö, Ådals-liden (Y) 6 .
Landbonde i Västansjö, Åads-Liden (Y) 5 .


FFF Markus Mähler.
Född 1788-02-03 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 3 .
Död 1844-05-30 i Forsmo, Ed (Y) 6 .
Torpare i Forsmo, Ed (Y) 6 .


FFFF Karl Wilhelm Mähler.
Född 1761-09-10 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 7 .
Död 1817-06-03 i Forse bruk, Långsele (Y) 6 .
Mästersmed


FFFM Anna Markusdotter.
Född 1762-01-19 i Rogsta, Torsåker (Y) 6 .
Död 1799-01-23 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 6 .


FFM Katarina Margareta Boman.
Född 1798-09-21 i Bollsta bruk, Ytterlännäs (Y) 6 .
Död 1881-06-21 i Svanåsen, Ådals-liden (Y) 6 .


FFMF Nils Jonsson Boman.
Född 1763-05-21 i Bollsta, Ytterlännäs (Y) 6 .
Död 1850-11-06 i Ytterlännäs (Y) 6 .
Skeppare i Bollsta, Ytterlännäs (Y) 6 .


FFMM Margareta Mähler.
Född 1772-03-01 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 6 .
Död 1850-11-06 i Ytterlännäs (Y) 6 .

FM Kajsa Dorotea Persdotter Åkerström.
Född 1843-12-31 i Degersjöberg, Junsele (Y) 3 .
Död 1903-08-29 i Västansjö, Ådals-liden (Y) 6 .

   
 
   
 
c__bilderhemsidan_ramsjo_mohler.jpg
M Anna Olivia Mähler f Karlsdotter Bylund.
Född 1891-05-10 i Grillom, Boteå (Y) 8 .
Död 1941-06-18 i Ramsjö, Högsjö (Y) 2 .

MF Karl Johan Bylund.
Född 1862-12-06 i Svanåsen, Ådals-liden (Y) 8 .
Död 1947-05-15 i Sjöland, Skorped (Y) 3 .
Skogsarbetare
Arrendator i Oppsjön, Skorped (Y) 9 .
Arrendator i Sjöland, Skorped (Y) 8 .
Jordtorpare 10 .


MFF Per Olofsson.
Född 1819-02-11 i Byvattnet 5:1, Skorped (Y) 3 .
Död 1867-12-27 i Rusksand, Junsele (Y) 2 .
Nybyggare
Landbonde


MFFF Olof Persson.
Född 1796-06-27 i Kubbe 6:1, Anundsjö (Y) 3 .
Död 1838-04-27 i Byvattnet Skorped (Y) 3 .
Bonde 1819-1838 i Byvattnet 5:1, Skorped (Y) 11 .


MFFM Märeta Zakrisdotter.
Född 1786 i Skalmsjö 3:2, Anundsjö (Y) 11 .
Död 1841-01-07 i Byvattnet, Skorped (Y) 12 .
Bonde 1839-1841 i Byvattnet 5:1, Skorped (Y) 11 .


MFM Anna Greta Markusdotter Mähler.
Född 1832-12-08 i Forsmo, Ed (Y) 3 .



MFMF Markus Mähler.
Född 1788-02-03 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 3 .
Död 1844-05-30 i Forsmo, Ed (Y) 6 .
Torpare i Forsmo, Ed (Y) 6 .


MFMM Katarina Margareta Boman.
Född 1798-09-21 i Bollsta bruk, Ytterlännäs (Y) 6 .
Död 1881-06-21 i Svanåsen, Ådals-liden (Y) 6 .

c__bilderhemsidan_sk_markusdooter_fb1.jpg
MM Sara Katarina (Kajsa) Markusdotter.
Född 1857-12-19 i Djupsjö, Skorped (Y) 13 .
Död 1914-12-09 i Sjöland, Skorped (Y) 14 .


MMF Markus Svensson.
Född 1835-10-18 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) 15 .
Död 1898-01-06 i Oppsjön, Skorped (Y) 3 .
Dräng 1853-1857 i Djupsjö, Skorped (Y) 16 .
Torpare 1859-1879 i Djupsjö, Skorped (Y) 16 .
Bonde 1880-1886 i Oppsjön 1:1, Skorped (Y) 11 .


MMFF Sven Markusson.
Född 1794-01-17 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) 17 .
Död 1885-03-06 i Djupsjö, Skorped (Y) 18 .
Bonde 1817 i Djupsjö 3:3, Skorped (Y) 11 .
Bonde 1818-1828 i Skorped 2:1, Skorped (Y) 11 .
Bonde 1829-1839 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) 11 .


MMFM Sara Johansdotter.
Född 1795-03-21 i Skorped 2:1, Skorped (Y) 19 .
Död 1855-03-24 i Djupsjö, Skorped (Y) 19 .


MMM Kajsa Magdalena Matsdotter.
Född 1828-08-26 i Brandberget, Sånga (Y) 20 .
Död 1909-12-26 i Oppsjön, Skorped (Y) 3 .


MMMF Mathias Matts Mattsson.
Född 1797-04-22 i Staberg, Överlännäs (Y) 21 .
Död 1869-02-07 i Djupsjö, Skorped (Y) 22 .
Kolare
Bonde 1839-1851 i Djupsjö 8:3, Skorped (Y) 11 .


MMMM Anna de Wall.
Född 1795-09-08 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) 20 .
Död 1887-01-23 i Djupsjö, Skorped (Y) 23 .

Levnadsbeskrivning

Född 1928-03-07 i Boteå (Y) 1 .
Tvilling
Död 2014-12-27 i Kramfors, Gudmundrå (Y) 2 .

Relationer och barn

Gift 1952-03-01 24 .
Sigvard Abrahamsson. Skorstensfejare
Född 1920-10-16 i Gudmundrå (Y) 25 .
Död 2007-01-02 i Gudmundrå (Y) 26 .
Lars Krister Abrahamsson. Född 1960-08-04 i Gudmundrå (Y) 27 .
Källor
  1. Boteå AIIa:6 Församlingsbok 1926-1935 AD sid 333
  2. Sveriges dödsbok 1860-2016
  3. CD-Skorped 1776-1930
  4. Sveriges döddatabas 1947-2003 (SVAR)
  5. Högsjö - en socken genealogi
  6. Smedskivan 3
  7. Födelsebok för Sollefteå församling 1869-1930
  8. Skorped AII:1b Församlingsbok 1900-1913 p 312
  9. Skorped AII:1a Församlingsbok 1900-1913 p 265
  10. Sveriges befolkning 1890
  11. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  12. Nätra tingslags häradsrätt FII:12b 1840-1841 AD Bild 1420 / sid 179
  13. Skorped (Y) C:2 (1839-1863) Bild 53 / sid 50
  14. Skorped AII:2b Församlingsbok 1914-1930 AD sid 312
  15. Sidensjö A1:6A Husförhör 1831-1840 p 71/111
  16. Paul Olsson
  17. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 83/374
  18. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 49
  19. CD-Sidensjö 1689-1930
  20. Ed A1:4 Husförhör 1835-1845 p 104/123
  21. Överlännäs C:1 V/D/B 1756-1821 p 51/180
  22. Skorped F:1 Död 1864-1894 p 21/44
  23. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 53
  24. Sveriges dödsbok 1901-2013
  25. AD Sveriges befolkning 1950
  26. Begravda i Sverige
  27. AD Sveriges befolkning 1975

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.