Ansedel Anna Olofsdotter Garneij

1793-1835

Född 1793-08-17 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 1 .
Död 1835-06-26 i Spannsjön, Sollefteå (Y) 2 .
Anna Olofsdotter Garneij
Född 1793-08-17 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 1 .
Död 1835-06-26 i Spannsjön, Sollefteå (Y) 2 .
F Olof Hansson.
Född 1760-12-02 i Kråkberg, Mora (W) 3 .
Död 1835-04-06 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 2 .
Torpare
Dagsverkskarl

FF Hans Persson.
Född 1731-04-16 i Mora (W) 2 .
Död 1805-10-16 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 2 .
Byggmästare 1769 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y).


FFF "Lekar" Per Larsson.
Född 1689-08-13 i Mora (W) 4 .
Död 1742 i Vinäs, Mora (W).


FFFF "Knuts" Lars Olovsson.

Död i Vinäs, Mora (W).

 

FFM Margareta Jönsdotter.
Född 1695-11-15 i Utmeland, Mora (W) 5 .
Död 1768 i Vinäs, Mora (W).


FFMF Jöns Olovsson.
Född 1649.



FFMM Kerstin Larsdotter.



FM "Krång" Anna Olofsdotter.
Född 1734-06-29 i Kråkberg, Mora (W) 2 .
Död 1804-04-14 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 2 .


FMF "Krång" Olof Olsson.
Född 1695-11-18 i Mora (W) 3 .
Död 1769 i Mora (W).


FMFF "Krång" Olof Persson.
Född 1656 i Mora (W) 3 .
Död 1709 i Poltava, Ukraina 6 .
Soldat


FMFM Karin Mattsdotter.
Född 1661-08-25 i Kråkberg, Mora (W) 6 .
Död 1743-09-06 i Kråkberg, Mora (W) 6 .


FMM Anna Andersdotter.
Född 1700 i Kråkberg, Mora (W) 3 .


 
 
M Brita Clasdotter Garneij.
Född 1765-06-16 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 7 .
Död 1822-01-21 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 8 .

MF Clas Hansson Garneij.
Född 1741-11-30 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 9 .
Död 1823-11-11 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 10 .
Haxskeppare i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 11 .
Hackslipare i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 11 .


MFF Hans Classon Garneij.
Född 1697-11-12 i Gnarps masugn, Gnarp (X) 12 .
Död 1763-02-07 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 2 .
Masmästare
Haxkarl


MFFF Klas Hubertsson Garneij.
Född 1664 i Åkerby bruk, Österlövsta (C) 12 .
Död 1711-06-15 i Övergårds bruk, Sollefteå (Y) 2 .
Masmästare 12 .


MFFM Anna Hansdotter.
Född 1667-07-07 i Rosenbergs bruk, Esklistuna (B) 11 .
Död 1729-12-18 i Övergårds bruk, Sollefteå (Y) 12 .


MFM Brita Jonsdotter.
Född 1697 i Trästa, Sollefteå (Y) 13 .
Död 1777-01-20 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 13 .


MFMF Jon Persson.
Född 1670 2 .
Död 1715-06.. i Trästa, Sollefteå (Y) 2 .


MFMM Brita Hansdotter.
Född beräknat 1667 2 .
Död 1757-10-09 i Trästa, Sollefteå (Y) 2 .

MM Brita Larsdotter.
Född 1741-09-17 i Bruket, Ytterlännäs (Y) 14 .
Död 1794-02-23 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 15 .


MMF Lars Pehrsson.
Född 1701-12-21 i Bergom, Gudmundrå (Y) 14 .
Död 1760-02-03 i Bergom, Gudmundrå (Y) 14 .
Bonde


MMFF Per Olofsson.
Född 1671-03-15 i Myre, Gudmundrå (Y) 14 .
Död 1741-12-29 i Bergom, Gudmundrå (Y).
Bonde


MMFM Ingeborg Larsdotter.
Född beräknat 1674 i Bergom, Gudmundrå (Y) 16 .
Död 1748-08-24 i Bergom, Gudmundrå (Y) 17 .


MMM Brita Jönsdotter.
Född 1689-04-18 i Nyland, Ytterlännäs (Y) 14 .



MMMF Jöns Israelsson.
Född 1652 i Bergom, Gudmundrå (Y) 14 .
Död 1709-10.. i Nyland, Ytterlännäs (Y) 18 .
Bonde
Nämndeman i Nyland, Ytterlännäs (Y).


MMMM Karin Håkansdotter Lenesia.
Född omkring 1680 i Nyland, Ytterlännäs (Y) 18 .


Levnadsbeskrivning

Född 1793-08-17 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 1 .
Döpt 1793-08-18.
Död 1835-06-26 i Spannsjön, Sollefteå (Y) 2 .
Dödsorsak: Bulnad i halsen
Födsel: GID.nr: 2079.3.55300

Relationer och barn

Gift 1815-03-27 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 19 .
Olof Andersson. uparrow.png Torpare
Född 1795-12-08 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 19 .
Död 1871-12-12 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 13 .
Anders Olofsson. Född 1815-05-28 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y).
Död 1815-08-07 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y).
Brita Greta Olofsdotter. rightarrow.png Torpare
Född 1816-02-25 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 20 .
Död 1883-08-22 i Knäsjön, Sollefteå (Y) 21 .
Klas Olofsson. rightarrow.png Handlare
Född 1819-06-11 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 22 .
Anna Stina Olofsdotter. rightarrow.png Född 1821-12-27 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 20 .
Död 1882-11-11 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 2 .
Gunilla Katarina Olofsdotter. rightarrow.png Född 1824-01-01 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 20 .
Piga i Forsed (Y).
Död 1888-12-24 23 .
Märta Helena Olofsdotter. Född 1827-01-01 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 20 .
Elisabet Dorothea Olofsdotter. Född 1829-04-10 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 20 .
Död 1872-02-11 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 2 .
Olof Olsson Sjödin. Född 1831-09-12 i Spannsjön, Sollefteå (Y) 20 .
Skräddare
Död 1906-01-18 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 2 .
Källor
  1. Sollefteå A1:3 Husförhör 1803-1812 p 128/150
  2. Dödsbok för Sollefteå församling 1688-1930
  3. Eje Peinerud
  4. Jan Eurenius
  5. Bertil G Jonsson
  6. Dagny Myhr
  7. Födelsebok för Sollefteå församling 1869-1930
  8. Sollefteå C:3 1795-1840 p 134/144
  9. Sollefteå C:2 1732-1796 p 137/292
  10. Sollefteå C:3 1795-1840 p 135/144
  11. Smedskivan 6
  12. Smedskivan 5
  13. SVAR-döddatabas
  14. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  15. Sollefteå C:2 1732-1796 p 246/292
  16. DIS
  17. Michael Östman
  18. Lennart Kågedal, Uppsala
  19. Vigselbok för Sollefteå församling 1689-1930
  20. Sollefteå A1:5 Husförhör 1823-1832 p 142/163
  21. Hans Erik Hultman
  22. Sollefteå A1:14B Husförhör 1887-1897 p 201/263
  23. Magnus Högberg

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.