Ansedel Gunilla Katarina Olofsdotter

1824-1888

Född 1824-01-01 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 1 .
Piga i Forsed (Y).
Död 1888-12-24 2 .
Gunilla Katarina Olofsdotter
Född 1824-01-01 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 1 .
Död 1888-12-24 2 .
Piga i Forsed (Y).
F Olof Andersson.
Född 1795-12-08 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 3 .
Död 1871-12-12 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 4 .
Torpare

     
 
   
 
FM Gunilla Olofsdotter.
Född 1771 5 .
Död 1840-02-19 i Spannsjön, Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 6 .
Piga

   
 
   
 
M Anna Olofsdotter Garneij.
Född 1793-08-17 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 7 .
Död 1835-06-26 i Spannsjön, Sollefteå (Y) 6 .

MF Olof Hansson.
Född 1760-12-02 i Kråkberg, Mora (W) 8 .
Död 1835-04-06 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 6 .
Torpare
Dagsverkskarl


MFF Hans Persson.
Född 1731-04-16 i Mora (W) 6 .
Död 1805-10-16 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 6 .
Byggmästare 1769 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y).


MFFF "Lekar" Per Larsson.
Född 1689-08-13 i Mora (W) 9 .
Död 1742 i Vinäs, Mora (W).


MFFM Margareta Jönsdotter.
Född 1695-11-15 i Utmeland, Mora (W) 10 .
Död 1768 i Vinäs, Mora (W).


MFM "Krång" Anna Olofsdotter.
Född 1734-06-29 i Kråkberg, Mora (W) 6 .
Död 1804-04-14 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 6 .


MFMF "Krång" Olof Olsson.
Född 1695-11-18 i Mora (W) 8 .
Död 1769 i Mora (W).


MFMM Anna Andersdotter.
Född 1700 i Kråkberg, Mora (W) 8 .


MM Brita Clasdotter Garneij.
Född 1765-06-16 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 11 .
Död 1822-01-21 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 12 .


MMF Clas Hansson Garneij.
Född 1741-11-30 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 13 .
Död 1823-11-11 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 14 .
Haxskeppare i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 15 .
Hackslipare i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 15 .


MMFF Hans Classon Garneij.
Född 1697-11-12 i Gnarps masugn, Gnarp (X) 16 .
Död 1763-02-07 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 6 .
Masmästare
Haxkarl


MMFM Brita Jonsdotter.
Född 1697 i Trästa, Sollefteå (Y) 4 .
Död 1777-01-20 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 4 .


MMM Brita Larsdotter.
Född 1741-09-17 i Bruket, Ytterlännäs (Y) 17 .
Död 1794-02-23 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 18 .


MMMF Lars Pehrsson.
Född 1701-12-21 i Bergom, Gudmundrå (Y) 17 .
Död 1760-02-03 i Bergom, Gudmundrå (Y) 17 .
Bonde


MMMM Brita Jönsdotter.
Född 1689-04-18 i Nyland, Ytterlännäs (Y) 17 .


Levnadsbeskrivning

Född 1824-01-01 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) 1 .
Piga i Forsed (Y).
Död 1888-12-24 2 .

Relationer och barn

Gift 1844-10-27 i Långsele (Y) 2 .
Johan Högberg. Hjälpsmed
Född 1819-02-08 i Graninge bruk, Graninge (Y) 17 .
Död 1891-10-06 i Gideå bruk, Gideå (Y).
Erik Olof Högberg. Född 1864-09-29 i Gideå bruk, Gideå (Y) 19 .
Död 1951-03-30 i Östby 1:9, Gudmundrå (Y) 19 .
Källor
  1. Sollefteå A1:5 Husförhör 1823-1832 p 142/163
  2. Magnus Högberg
  3. Vigselbok för Sollefteå församling 1689-1930
  4. SVAR-döddatabas
  5. Sollefteå A1:4 Husförhör 1813-1823 AD bild 137
  6. Dödsbok för Sollefteå församling 1688-1930
  7. Sollefteå A1:3 Husförhör 1803-1812 p 128/150
  8. Eje Peinerud
  9. Jan Eurenius
  10. Bertil G Jonsson
  11. Födelsebok för Sollefteå församling 1869-1930
  12. Sollefteå C:3 1795-1840 p 134/144
  13. Sollefteå C:2 1732-1796 p 137/292
  14. Sollefteå C:3 1795-1840 p 135/144
  15. Smedskivan 6
  16. Smedskivan 5
  17. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  18. Sollefteå C:2 1732-1796 p 246/292
  19. Sveriges dödsbok 1947-2006

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.