Ansedel Margareta Persdotter

1701-1799

Född 1701-03-31 i Översjäla 3, Själevad (Y) 1 .
Död 1799-03-28 i Nyland 1, Själevad (Y) 1 .
Margareta Persdotter
Född 1701-03-31 i Översjäla 3, Själevad (Y) 1 .
Död 1799-03-28 i Nyland 1, Själevad (Y) 1 .
F Per Hansson.
Född 1651 i Norrmesunda 3, Anundsjö (Y) 1 .
Död 1739 i Översjäla 3, Själevad (Y) 1 .
Bonde från 1700 i Översjäla 3, Själevad (Y) 1 .

FF Hans Pedersson Meyer.
Född 1600 i Norrmesunda 3,1, Anundsjö (Y) 2 .
Död 1691-01-08 i Norrmesunda 3,1, Anundsjö (Y) 3 .
Klockare i Anundsjö (Y) 3 .
Bonde 1644-1690 i Norrmesunda 3,1, Anundsjö (Y) 3 .


FFF Peder Nilsson.
Född 1571 i Bredbyn 2:1, Anundsjö (Y) 4 .
Död före 1655 i Norrmesunda 3:1, Anundsjö (Y) 5 .
Länsman 1619-1621 i Anundsjö (Y) 4 .
Nämndeman 1613-1628 i Anundsjö (Y) 4 .
Bonde 1601-1606 i Mellansel 1:1, Anundsjö (Y) 3 .
Bonde från 1606 till 1649 i Norrmesunda 3:1, Anundsjö (Y) 3 .


FFFF Nils Eriksson.
Född omkring 1530 i Bredbyn 2:1, Anundsjö (Y) 5 .
Död omkring 1601 i Mellansel 1, Anundsjö (Y) 3 .
Nämndeman 1583-1587 i Anundsjö (Y) 5 .
Bonde 1554-1557 i Bredbyn 2:1, Anundsjö (Y) 3 .
Bonde 1577-1582 i Brandkäl 1:1, Anundsjö (Y) 3 .
Bonde 1582-1590 i Österfannbyn 2:1, Anundsjö (Y) 5 .
Bonde 1590-1601 i Mellansel 1:1, Anundsjö (Y) 3 .

 

FFM Märta Hansdotter.
Född uppskattat 1575 i Norrböle 4:1, Anundsjö (Y) 4 .
Död i Norrmesunda 3, Anundsjö (Y) 5 .


FFMF Hans Olofsson.
Född omkring 1550 i Norrböle 4, Anundsjö (Y) 5 .
Död omkring 1602 i Livland 4 .
Bonde 1572-1602 i Norrböle 4:1, Anundsjö (Y) 5 .
Knekt 1602-1603 i Norrböle, Anundsjö (Y) 5 .


FFMM Anna Nn.
Född omkring 1550 5 .
Död i Norrböle, Anundsjö (Y) 5 .
Bonde 1602-1603 i Norrböle 4:1, Anundsjö (Y) 5 .

FM Karin Svensdotter.
Född 1631 3 .
Död 1718-07-13 i Norrmesunda 3,1, Anundsjö (Y) 2 .

   
 
   
 
M Karin Andersdotter.
Född 1673 i Översjäla 3, Själevad (Y) 1 .
Död 1740 i Översjäla 3, Själevad (Y) 1 .

MF Anders Johansson.
Född i Måle 1, Själevad (Y) 1 .
Död 1696-05-01 i Översjäla 3, Själevad (Y) 1 .
Bonde från 1694 i Översjäla 3, Själevad (Y) 1 .

   
 
   
 
MM Sara Olofsdotter.
Född 1656 i Översjäla 3, Själevad (Y) 1 .
Död 1740 i Översjäla 3, Själevad (Y) 1 .


MMF Olof Hansson.
Född 1609 1 .
Död 1695 i Översjäla 3, Själevad (Y) 1 .
Klockare

 
 

MMM Brita Mårtensdotter.
Född i Hanabäck 2, Själevad (Y) 1 .
Död 1678 i Översjäla 3, Själevad (Y) 1 .


MMMF Mårten Persson.
Född 1604 i Hanabäck 2, Själevad (Y) 1 .
Död 1685 i Hanabäck 2, Själevad (Y) 1 .
Karduansmakare (garvare)


MMMM Elisabet NN.
Född 1600.
Död 1684 i Hanabäck 2, Själevad (Y) 1 .

Levnadsbeskrivning

Född 1701-03-31 i Översjäla 3, Själevad (Y) 1 .
Död 1799-03-28 i Nyland 1, Själevad (Y) 1 .

Relationer och barn

Gift 1724 i Nyland 1, Själevad (Y) 1 .
Per Eriksson. uparrow.png Född 1693-01-23 i Nyland 1, Själevad (Y) 1 .
Bonde från 1729 i Nyland 1, Själevad (Y).
Död 1757-04-26 i Nyland 1, Själevad (Y) 1 .
Erik Persson. Född 1724-10-20 i Nyland 1, Själevad (Y) 1 .
Död 1725 i Nyland 1, Själevad (Y) 1 .
Karin Persdotter. rightarrow.png Född 1726-03-04 i Nyland 1, Själevad (Y) 1 .
Död 1804-02-23 i Gala 1, Själevad (Y) 1 .
Per Persson. rightarrow.png Född 1731-01-07 i Nyland 1, Själevad (Y) 1 .
Död 1821-11-03 i Sel 3, Nätra (Y) 1 .
Kerstin Persdotter. rightarrow.png Född 1734-07-03 i Nyland, Själevad (Y) 1 .
Död 1820-08-05 i Sörböle 1, Själevad (Y) 6 .
Sara Persdotter. rightarrow.png Född 1736-02-13 i Nyland 1, Själevad (Y) 1 .
Död 1795-12-23 i Bringen, Själevad (Y) 7 .
Maria Persdotter. rightarrow.png Född 1738-10-27 i Nyland, Själevad (Y) 1 .
Död 1804-01-01 i Bringen 1, Själevad (Y) 1 .
Källor
  1. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  2. Alf Nilsson
  3. Anundsjöboken
  4. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  5. Paul Olsson
  6. Själevad F:2 (1761-1824) Bild 163 / sid 159
  7. Själevads kyrkoarkiv, Död- och begravningsböcker, SE/HLA/1010173/F/2 (1761-1824) sid 93

Framställd 2022-02-12 av Lars Olsson med hjälp av Disgen version 2021.
Startsida.